על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

חמה לא מטפלת לפי טעמי

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  חמה לא מטפלת לפי טעמי  -  (אמא דואגת)


שלום יש לי ילדה מקסימה בת 10 חודשים שעברה ניתוח בגיל 5 ימים עזבתי את עבודתי והקדשתי את עצמי לטיפולה והיא גדלה והתפתחה יפה למרות הקשיים בדרך. הטיפול שלי הוא מאוד עוטף ומגן ואני מאמינה שזה מה שתרם להתאוששות שלה מכל המצב שהיה. חמותי שאינה נגישה לפי דעתי לילדים מאוד רוצה לשמור ולטפל בה אבל אני דואגת שבתי נפגעת מכך -מאמץ רב מידי שלה או תנאים לא מתאימים. אני נאלצת לעיתים רחוקות להישתמש בעזרתה ורק כאשר איו לי שום ברירה אחרת. לאחר הפעם האחרונה שחמותי שמרה על הילדה אני לא רוצה שהיא תעשה זאת שוב אבל לא נעים לי לומר לה את זה ובעלי מתעקש שאינה פוגעת בילדה ורק אני דואגת מידי. אבל אני לא רגועה. איך אוכל לדעת שהילדה לא נפגעת מזה?

תשובה:  חמה לא מטפלת לפי טעמי - (0)


את מביעה חשש לגבי היכולת של חמותך לטפל בביתך כהלכה. זו סוגייה מרכזית באימהות- עד כמה ניתן לחוש ביטחון להעביר את הטיפול בתינוק שלך לאדם אחר. היטבת לציין כי בתך עברה ניתוח שככל הנראה העלה את רמת הדאגה שלך ואת רמת הטיפול וההשגחה עליה לאחר מכן. זה באמת קשה לשחרר מנקודה כזו את התינוקת לאחרים. יחד עם זאת אני מבינה מדברייך שחשוב לך לאפשר לתינוקת שאנשים אחרים יטפלו בה ויש בכך מן המוצדק. ככל שהיא תגדל יהיה עליה להכיר את העולם ואת האחרים שבו. במקביל את אולי תצטרכי לשוב יותר לעניינייך שאינם גידול ילדים. אני מציעה קודם כל לברר עם עצמך האם יש סיבה לכך שאינך סומכת על חמותך- בהנחה שאף אחד לא יעשה זאת טוב כמוך. כלומר, אינך מצפה לטיפול זהה לשלך, אבל עם זאת יש לבדוק האם נשקפת לה סכנה. אם מדובר רק במה שציינת שהיא אינה חמה מספיק לטעמך, תצטרכי לשאול את עצמך מה את מוכנה לאפשר כדי שיתקיים ביניהן קשר. זוהי סבתה, סביר להניח שהיא עצמה שלא תשתנה.. האם הקשר שלהן חשוב בעינייך או בעיני בעלך? אם כן, נדמה לי שחשוב לאפשר קשר זה. בחייה היא תפגוש הרבה סוגים של אנשים וזוהי רק ההתחלה. ייתכן שכדאי לדבר גם עם בעלך על חששותייך כדי שאולי גם הוא יוכל להרגיע אותך (במידה והוא אכן מרגיש כך...) ותחזיקו את זה יחדיו. בהצלחה.
 X