על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

עייפות תשישות ועוד בהריון

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  עייפות תשישות ועוד בהריון  -  (אביגיל )


אני בהריון בשבוע מתקדם 28 פלוס.. ואני כל הזמן עייפה ומותשת ....גם פיזית ונפשית... אין לי חשק לעשות שום דבר אני עדיין עובדת אז עבודה בית וזהו... וכשאני בבית בא לי לנוח...יש לי לפעמים פחד שאני אשאר ככה חסרת אנרגיות...

תשובה:  עייפות תשישות ועוד בהריון - (רחלי שרון גרטי)


הריונית יקרה, היריון זו חוויה עם אלמנטים נפשיים רבים. הגוף המשתנה, ההורמונים, חוסר הוודאות לגבי המתחולל שם בפנים, הציפייה הלא ידועה לקראת ההורות. כל אלו יכולים להוביל לחששות או לקשיים, ואלו יכולים להתבטא בין היתר בעייפות וחוסר אנרגיה כפי שתיארת. נוסיף לכך את העובדה שאת בהיריון בתקופה לא ברורה בעולם בכלל, דבר שיכול להוסיף את המתח שלו. אני מציעה לשתף אנשים קרובים במה שעובר עלייך. חשוב מאד שלא תרגישי לבד. בנוסף, בדקי מה יכול לסייע לך, מה סייע לך בעבר בעת קושי? למשל- אומנות, פעילות גופנית, בישול, מקלחת טובה ועוד. כמו כן בהחלט כדאי לשקול פנייה לאיש טיפול. נשים רבות נעזרות בתקופת היריון בטיפול נפשי כחלק מההתמודדות עם המתב הייחודי הזה.
 X