על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

קשיי הרדמות

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  קשיי הרדמות  -  (שי)


שלום רב, בני בן שנתיים וחצי. לפני מספר חודשים עברנו לבית חדש. בתקופה הראשונה הוא נרדם בלילות ללא בעיה כלל. בשבועות האחרונים הוא מסרב להישאל לבד בחדרו. הוא בוכה שאני או בעלי נישאר לצידו, או שמתעקש להירדם על הספה בסלון. לעיתים כשמתעורר לפנות בוקר מבקש לעבור למיטה שלנו. ניסינו מספר פעמים להתעקש ולא לאפשר לו להירדם בצורה אחרת מאשר לבד בחדרו אך הוא מתעקש בבכי ותחנונים ואנו מצויים בלבטים האם להכיל את הקושי ולהישאר לצידו או להיות נחושים. חשוב לי לציין שבעוד מספר חודשים יוולד לו אח קטן ומן הסתם המצב החדש יגרום לקשיים אחרים. אודה לתשובתך,

תשובה:  קשיי הרדמות - (0)


אין ספק כי בנכם נמצא בתקופה של שינויים, יחד עימכם, ועל כן תגובותיו נורמליות ותואמות הסיטואציה. השאלה לגבי מידת האיזון בין הרגעה של חרדת הילד לבין ציפייה להתמודדות תלווה אתכם כהורים לאורך החיים שלו..וזו שאלה שאין לה מענה מדוייק אלא שעליה להיות , בעיניי, חלק מההורות החושבת והבודקת שלכם . אני מציעה להיות קשובים אליו ואליכם. לדבר איתו על זה שאולי קשה לו עכשיו בגלל שעברתם בית, בגלל שעוד מעט יהיה לו אח קטן.. ששינויים זה מפחיד אבל זה גם דבר טוב ושאתם כאן איתו כל הזמן. אולי כדאי בתקופה הזו להישאר לידו יותר עד שהוא נרדם, להשקיע בטקס הלילה (סיפורים, שירים). לפעמים גם תרשו לעצמכם ולו לישון איתכם במיטה (אם זה מקובל עליכם ונוח לכם כמובן) ולעיתים תרגישו שאפשר לדרוש ממנו יותר, בהדרגה.. חשוב לזכור שזהו מצב חולף. אם הוא מצליח להירדם בחדר- אל תשכחו להתפעל מזה למחרת.
 X