על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

רגשות אשם הנקה

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  רגשות אשם הנקה  -  (אלין)


שלום בתי בת 3 חודשים בהנקה מלאה אבל בזמן האחרון אני מרגישה שאין לי כוחות לקום בלילה לכן אני שואבת ובעלי קם... למזלי היא מאוהבת בבקבוק טומי טיפי שלה ולא מתלוננת להפך מתלהבת ממנו... אבל אני מרגישה כל הזמן רגשות אשם שאני מזניחה אותה בלילה ומחשבות מרעילות כמו למה אני לא מסוגלת לעשות את המאמץ ???? בעלי תומך בזה שאני לא יקום ומבחינתו זה משמרת שלו! גם הקטנה מבסוטית מהבקבוק יונקת ממנו בצורה קלה ומושלמת ואפילו לדעתי לוקחת בכמות אוכל יותר מאשר בהנקה שלי רגילה !ועדיין רגשות האשם לא עוזבים אותי :((

תשובה:  רגשות אשם הנקה - (0)


רגשות ומחשבות אשם הם בהחלט חומרים רעילים.. רובם ככולם אינם משרתים אותנו נאמנה אלא גורמים לנו לסבל רב, אך יש להם עוצמה טורדנית. אני מנסה על כן לחשוב כיצד להשיב לך באופן שלא רק יניח את דעתך אלא גם את נפשך. משימת ההורות היא בעיני המשימה המורכבת מכולן (רעיה, בת, אחות..) והיא קשה במיוחד בתחילת החיים של הרך הנולד. נשים רבות חוות קשיים מהותיים בחודשים הראשונים לאימהותן, הקשורים בטיפול בתינוק- ובתוך כך ההנקה והשינה תופסים חלק נכבד. נשים רבות מדווחות על אובדן של חשק וחיוניות הקשור באופן הדוק לחוסר השינה, והדבר ניכר גם בתפקוד שלהן ובטיפול שלהן בעצמן. באופן אישי אני סבורה שכל פתרון שאת מוצאת לנכון שמתאים לך ולילדה שלך הוא פתרון נכון. הוא נכון משום שהוא מבטא שילוב של מענים לצרכים שלך ושלה- הצורך שלך בשינה והצורך שלה באכילה (וניכר לפי דברייך שהיא נהנית מהבקבוק). למעשה אין כאן מצוקה ממשית פרט לתחושות האשם שלך. גם בעלך מוכן לתת את חלקו במאמץ (ואגב על הדרך קורה דבר חשוב מאד וזה הקשר שנוצר בינו לבינה והיכולת שלו להשתלב כדמות מטפלת עבורה!) כעת, לאחר שביטאתי במפורש את עמדתי כי הפתרון שלך בהחלט נשמע לי לגיטימי ואף נושא יתרונות, אציע לך גם לנסות ולהקשיב לקושי שתיארת לגבי העדר כוחות. נסי לזהות- האם זוהי עייפות פיזית בלבד או שישנה גם השפעה שאת חווה על מצב הרוח שלך? אם מדובר בעייפות פיזית גרידא, והעזרה מבן הזוג מאפשרת לך להמשיך ולישון בחדווה- אשמח בשבילך אם תוכלי להמשיך בכך בלב שלם. אם מדובר בסימפטום שמספר על קשיים נוספים- אציע לך לשוחח על כך ולשקול פנייה לעזרה.
 X