על הספה - פורומי מומחים

פורום היריון ולידה

3 חודשים אחרי לידה

פורום היריון ולידה

פורום אמהות, היריון ולידה מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
מטפלת בעלת ניסיון רב במבוגרים ובבוגרים צעירים. עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית פורום אמהות, היריון ולידה
בשילוב גוף נפש ורוח, אמא לשלושה.


להיות אמא- פירושו כניסה לעולם רחב, אינסופי, של התמודדויות ומורכבויות. זוהי רכבת הרים רגשית בה אנו נעות במהירות בין רגעים של אושר, סיפוק עילאי, אהבה בעוצמה לא מוכרת ומשמעות קיומית ובין רגעים רבים של אי שקט, קונפליקטים, חוסר שליטה ופחד. המעבר בין תחושת הביטחון לבין הספק יכול להיות חד ומטלטל.

להיות אמא - פירושו מפגש מחודש עם הילדות שבנו, הילדות שבתוכנו- הניבטות אלינו מעיני הילדים שלנו ומתוך הקשר שאנו בונות עימם. זהו מפגש ייחודי ומרגש עם מי שהיינו ומי שעודנו, ולא פעם זהו מפגש המעורר חרדה ושאלות שאנו מפנות כלפי עצמנו- האם אני האם שקיוויתי להיות? האם ומתי אני פועלת כשם שאימי נהגה כלפיי?

פורום זה נועד לכן, אימהות ונשים חשובות, במטרה ללוות, לסייע ולעודד אתכן במסע האימהות, להיות אוזן קשבת וחושבת ביחד איתכן. רבות נכתב, נאמר ונשאל על מה הילד צריך. אבל כאן תישאל קודם לכן השאלה- מה אני, אמא, צריכה? וברור לכולנו כי כאשר אנחנו רגועות וברורות לעצמנו- גם לילדים שלנו ולמשפחות שלנו קל יותר.

אני מזמינה אתכן לשתף, להתלבט ולהתייעץ על כל נושא אישי המעסיק אתכן, ומאמינה כי בכוחן של התמיכה וההכוונה לאפשר לכן למצוא את הדרך הנכונה עבורכן.


שאלה:  3 חודשים אחרי לידה  -  (אורטל)


שלום לך..ילדתי לפני 3 חודשים לידה קשה מאוד..3 ימים בחדר לידה שנגמרו בקיסרי לאחר שהעובר לא התברג בתעלה כ4 שעות פתיחה 10..הלידה הסתיימה בתסכול עצום ורגשות אשם ממש הרגשתי שגופי בגד בי. והיה לי נורא קשה להתחבר לתינוקי..היום אני כמובן מטורפת עליו אבל היה לנו לא קל איתו בכלל מההתחלה ..בנוסף אני מאוד מתוסכלת מכך שהגוף שלי לא חוזר לעצמו..לא עליתי הרבה והייתי בחורה רזה קודם ואני עדיין תקועה עם עודף 7 קילו:( הגיוני שאחרי קיסרי קצב הירידה איטי יותר?כל חברותיי ירדו בקלות בלידה את רוב משקלן ואני סך הכל ירדתי 4 קילו כשהתינוק עצמו שקל 3.איך זה הגיוני??מרגישה ממש שהגוף שלי דפוק לפעמים.בנוסף לוקחת גלולות שגורמות לי לדימומים הולכים וחוזרים..מאוד קשה לי עם זה..בנוסף לא מוצאת מטפלת לקטן וחייבת לחזור לעבודה אבל הוא מאוד רגיש ומחובר אליי שקשה לי להתמסר לכל אחת . מה גם שהשינה שלו מתערערת מידי פעם הוא היה ישן יפה 8 שעות ובימים האחרונים התחיל לקום כמעט כל שעתיים!נרגע לפעמים עם מוצץ ולפעמים ממש דורש אוכל.למרות שאוכל כבר 150 ואפילו מקבל קונפלור לפני השינה...אשמח לעצות והרגעות מצטערת על העומס של הדברים

תשובה:  3 חודשים אחרי לידה - (0)


אמא יקרה, כל מה שתיארת בפנייתך הוא נורמלי ותקין, ומהווה חלק מחבלי הלידה, שבוודאי אינם רק תהליך פיסיולוגי.. זה באמת מאד קשה. הכל השתנה, הסדר הופר. ישנו יצור קטן ותלותי אשר מנהל כרגע על ידי צרכיו את החיים שלך. זה מדהים, לכל הכיוונים. ציינת שכמובן שאת מטורפת עליו כבר. זה לא מובן מאליו כלל. פעמים רבות גם הקשר הרגשי עם התינוק הינו תהליך בפני עצמו, וחשוב שאימהות לא יבקרו את עצמן אם הן לא חשות אהבה או חיבור מאד חזק מהרגע הראשון. זו מערכת יחסים תובענית הדורשת זמן וסבלנות. הגוף אחרי הלידה צריך גם הוא את הזמן שלו- נשים מצפות תיק תק לחזור למה שהיו, ומתעלמות מהעובדה שנשאו בתוך הגוף שלהן יצור שלם. המסר המרכזי שלי אלייך הוא שאת צריכה לתת לעצמך ולתינוקך זמן. זמן להכיר, לבחון, לטעום, להתלבט ולישון. לראשונה מזה זמן רב את לא הקובעת היחידה על גופך וחייך. על התפקודים הבסיסיים ביותר כמו שינה ואכילה. זה לוקח זמן להתרגל לזה ולארגן את החיים סביב זה. את עוברת למצב של תגובה למישהו אחר כאשר במקביל לכך עליך להמשיך לדאוג לעצמך. אני מאמינה שהדברים יילכו ימצאו את מקומם עם הזמן, ואת ובנך איתם... בהצלחה.
 X