על הספה - פורומי מומחים

פורום התמכרויות

תופעות גמילה מתמשכות ממשקה קולה?

פורום התמכרויות

פורום התמכרויות מנהלת פורום שרי וינר
בעלת נסיון רב שנים בטיפול בהתמכרויות. המנהלת המקצועית לשעבר ורכזת הטיפול והטיפול המשפחתי בכפר איזון במשך 14 שנים. פורום התמכרויות

בפורום זה אנו נתייחס לכל השאלות שמעסיקות את המכור או הקרובים אליו בשאלות שקשורות להתמכרות הספצפית ובשאלות שקשורות לתהליך ולדרך הטיפול הנכונה. ההתמכרות היא מחלה קשה וצריכה התייחסות ומעקב רב. אנו נשמח לעמוד לרשותכם ולספק לכם את התשובות המקצועיות והמתאימות ביותר. ישנם רבים מאיתנו שעולם ההתמכרות זר להם והם שואלים לא פעם מה פשר ההתנהגות הקיצונית שאנו נתקלים בה בזמן האחרון אצל יקירנו. אנו ננסה לספק לכם את התשובות הראויות.

שאלה:  תופעות גמילה מתמשכות ממשקה קולה?  -  (רונן)


שלום רב. אני בן 36 וסובל מהפרעת חרדה אשר מאוזנת שנים על ידי תרופות: VIEPAX XR+CLONEX. בנוסף, מגיל נעורים אני שותה כל יום קולה בין חצי לליטר ביום לצד התרופות ומרגיש מאוזן. משהו במשקה נותן לי אנרגיה טובה, תחושת נינוחות ושלווה למספר שעות. בשנים האחרונות נעשו ניסיונות להפסקת המשקה בהדרגה. בכל פעם בהם ניסיתי להפסיק, לאחר הגעה להפסקה מלאה: לאחר 3-4 ימים החלו להופיע תופעות של חוסר הנאה, דיכדוך עז, חוסר שקט ואיבוד ההרגשה המאוזנת, הזעה מוגברת. כך סבלתי מאוד והצלחתי להחזיק מעמד 4 עד 5 שבועות לבסוף נכנעתי בכל חמשת הניסיונות חזרתי לשתות קולה ותוך מספר ימים "חזרתי לעצמי". בפעם האחרונה עם הרבה רצון ותעוזה, הצלחתי להחזיק מעמד 14 שבועות תחת סבל קשה שהחל כבר כצפוי 3-4 ימים לאחר הפסקה מלאה של המשקה ולא עזב אותי, להפך, גרם לי להתדרדרות במצב רוח, איבוד תחושת הנאה והגברת חרדה - כל התופעות המוכרות מניסיונות גמילה קודמים. עזרתי הרבה כוח כי הייתי בטוח שמדובר בחודש-חודש וחצי של תסמיני גמילה ואז הכל יעלם. כאשר חלפו חודשיים ולא חל כל שינוי לטובה - פניתי לתמיכה פסיכולוגית והתקיימו מספר מפגשים. בחלוף 14 שבועות מלאים שאני "נקי" מקולה ועדיין מרגיש חוסר הנאה, דיכדוך והתגברות חרדות - למרות חלוף הזמן, למרות התמיכה הפסיכולוגית, למרות הטיפול התרופתי, למרות הספורט שהתחלתי לבצע - די לי ! נשברתי וקניתי בקבוק קולה ואז למחרת שוב קניתי - ההרגשה נפלאה ! שוב חזרתי לעצמי. אם כך המצב, הכיצד אוכל להיגמל לחלוטין אי פעם? הפסיכיאטר המטפל טוען שאין צורך ולא נכון עבורי להיגמל לגמרי מקולה אלא למתן את השתייה: כלומר לשתות במקום 14 בקבוקים של חצי ליטר בשבוע, רק 3 בקבוקי פרוסים על פני השבוע ובכך לא אחוש תופעות קשות, לא אגזים בהפרזה עם השתייה, הגוף לא יחטוף שוק שיגרום לתסמיני גמילה ואוכל גם להמשיך להנות מהשפעת המשקה עלי. נשמע לי קצת לא סביר שלאחר יותר משלושה חודשים "נקיים" אני עדיין חווה תסמיני גמילה והפתרון לכך הוא חזרה לקולה. הרי אנשים שעוברים גמילה מסמים מצליחים לצאת מזה, אז מדוע אני נכשל? הבנתי את המנגנון שהקולה מכילה הרבה סוכר וקפאין המגרים את אזור ההנאה במוח וכאשר מפסיקים לגמרי צריכה ממושכת אז הגוף לבד מתקשה לייצר את הדופאמין ומכאן הסבל. אך לא יכול להחזיק מעבר לתקופה שהחזקתי. אודה מאוד לקבלת חוות דעת על מה שתיארתי ועל עצת הפסיכיאטר.

תשובה:  תופעות גמילה מתמשכות ממשקה קולה? - (0)


הי רונן גמילה אין ספק זה מאמץ רב לאורך זמן . אני מאוד מסכימה עם הפסכיאטר שלך. כדי להיגמל אתה צריך לעדות זאת בהדרגה תוך הפחתות קטנות לאורך זמן. בזמן הזה עליך להיות מלווה על יד פבכיאטר ומטפל מתחום ההתמכרויות. הדרך ארוכה וקשה. צריך לנסות לבנות זאת נכון ובנדרגה לבצע את השינוי. בהצלחה.
 X