על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

ביטחון עצמי

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י שירה אינגבר-כהן, פסיכולוגית קלינית מומחית
שירה אינגבר-כהן, פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוגית קלינית מומחית, מטפלת ביחידים (ילדים, נוער ומבוגרים) ובזוגות, ומדריכת הורים. משלבת בעבודתה מגוון גישות טיפוליות: הגישה הפסיכודינמית (הגישה ה"קלאסית"), IPT, סכמה תרפיה, CBT מבוסס מיינדפולנס, EFT לזוגות. עמוד בפייסבוק: Shira.Ingber.Cohen
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לטיפול פסיכולוגי במבוגרים.

ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

התייעצות דרך הפורום אינה מהווה תחליף לטיפול או להתייעצות מלאה עם איש מקצוע


שאלה:  ביטחון עצמי  -  (יוליה)


אני אדריכלית ומעצבת פנים. חושבת שלא מספיק מצליחה כעצמאית כי לרוב מתקשה לדבר עם הלקוחות בביטחון למרות הניסיון הרב והידע שרכשתי. חושבת שאני יודעת מה מקור הבעיה שלי, למה אני כל כך לא בטוחה בעצמי, ומה לא נותן לי להשתפר וסוף סוף להאמין בכוחות של עצמי. התחלתי לראות קורס חינם של לשכת התעסוקה " איך להעביר מצגת מוצלחת בכל תחום" בהתחלה מרצה דיברה על חשיבות ביטוי עצמי . הרגשתי שאני חלשה בנושא הזה לכן התחלתי להתעניין. בפרק השני המרצה דיברה על חשיבות התירגול. המליצה לדבר מול מצלמה ולגלות מה הנקודות החזקות שלנו ומה צריך לשפר. נשמע די הגיוני שבוידאו אנחנו נשים לב לצדדים ה"פחות טובים " שלנו ונעבוד על שיפור שלהם. אבל בתרגיל הבא המרצה המליצה לדבר מול " קהל " - אנשים קרובים. ופה הבנתי חד משמעי שאני בבעיה. אני ממש לא רוצה לבצע את התרגיל הזה מול הקרובים שלי כי אני בוודאות יודעת מה מצפה לי. אני אראה פנים ה"מבינים ומעודדים" של אמא שלי, (שהגב, אף פעם לא מעבירה ביקורת ישירה, ותמיד מחמיאה לי ומציינת אותי בצדדים שאני "חזקה" ממנה ). מצד שני אני כבר רואה כאשר היא לא מרוצה ממני ולא תומכת בי באמת, למרות הנסיונות שלה להסתיר את זה על מנת לתמוך בי. כשהייתי צעירה, לא ראיתי את זה ולפעמים אני מצטערת שכבר יש לי את היכולת "לראות" יותר. ובעלי, פה בכלל אין ספק, חוץ מביקורת ישירה וחדה לא תיהיה שום תגובה אחרת. למרות ש... אני טועה. אחרי ביקורת חריפה יבוא שיעור איך לדעתו אני צריכה להתנהג ולדבר. אני ממש, אבל ממש לא רוצה לתרגל מול קהל כזה. ואם להגיד את האמת, לא רוצה להרצות מול שום קהל כי בתת מודה, אני מצפה לתגובה דומא מכולם. עכשיו כשאני חושבת על זה, לא יכולתי לבחור בעל אחר, שתומך בי ומעריך אותי. כי כנראה חשבתי שלא מגיע לי.

תשובה:  ביטחון עצמי


שלום לך, נשמע שאת מתעניינת במסוגלות שלך, ועד כמה תחושות של חוסר ביטחון מגבילות אותך בהקשרים הללו. אני מציע לך לפנות לטיפול פסיכולוגי על מהת לברר את הסוגיות החשובות האלה לעומק.
 X