על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

התלבטות לגבי טיפול בטראומה

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י נעה מצגר גרנות, פסיכולוגית קלינית מדריכה בטיפול ואבחון
נעה מצגר גרנות, פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוגית קלינית מומחית עם הסמכה כמדריכה בטיפול ואבחון נסיון של 18 שנה בפסיכותרפיה בקליניקה פרטית ובמסגרות ציבוריות שונות. שילוב של כלים דינאמיים וCBT נסיון רב בטיפול במצבי דכאון, משברי חיים וקשיים עם נטיה מינית. נסיון רב בטיפול בדכאון אחרי לידה, ליווי נשים עם קשיי פריון. מדריכה בפסיכותרפיה ובכתיבת מקרים לבחינה.
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לטיפול פסיכולוגי במבוגרים.

ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

התייעצות דרך הפורום אינה מהווה תחליף לטיפול או להתייעצות מלאה עם איש מקצוע


שאלה:  התלבטות לגבי טיפול בטראומה  -  (א)


היי, אני בת 22. לפני כשנה עברתי סוג של פגיעה מינית, ומאז מתקשה לקיים קשר מיני ללא התקפי חרדה ותחושת ניתוק. גם לפני האירוע הזה היה לי כאב וחשש מחדירה ותחושת גועל מהגוף שלי, אבל הרגשתי יותר בשליטה ויכולת לעצור את הסיטואציה אם היא לא מתאימה לי. בכמה קשרים שהיו לי בשנה האחרונה הגברים שהייתי איתם שאלו אם זה משהו מהילדות, ולמרות שבראש שלי אני מסבירה את זה כתוצאה מהפגיעה, אני ישר מתחילה לבכות ולרעוד בלי הפסקה כשהם מזכירים את זה. אני רוצה לעבור טיפול, אבל דוחה את זה ומפחדת שאני אזכר בזכרונות שווא לגבי הילדות, לאחר שקראתי על הנושא, ובעיקר גם בגלל שבשנה האחרונה בתקופות בהן אני פעילה מינית יש לי מידי פעם חלומות בהקיץ על אונס (לא כפנטזיה, מרגישה סבל פיזי ולא נהנית) שיכולים להימשך מעל שעה, לפעמים שחזור של הפגיעה ולרב דברים שלא קרו בכלל. מאוד מבלבל אותי התחושות שעולות לי, אני לא יודעת כמה מזה אמיתי וכמה זה בראש שלי, ומפחדת שהטיפול דווקא יחמיר את המצב. מעבר לכך ביום יום אני מתפקדת כרגיל.

תשובה:  התלבטות לגבי טיפול בטראומה - (נעה מצגר גרנות)


א' שלום. מדברייך נשמע שהנזק והסבל מהטראומה ממשיים וקיימים בחייך גם אם בתחומים מסוימים את מתפקדת היטב. אני ממליצה לך מאוד לפנות לטיפול, רצוי אצל מטפלת שיודעת לעבוד עם טראומה מינית. החשש מזכרונות שווא הוא חשש טבעי אך אין לו ביסוס ממשי. טיפול טוב יכול להועיל לך מאוד. זה נכון שלפעמים בטיפול יש החמרה ברגשות לפני שיש הקלה, זה טבעי כשנוגעים לראשונה בתכנים קשים. אך מציעה לך לא להימנע מטיפול בשל חשש זה. בהצלחה, נעה.
 X