על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

טיפול ללא התקדמות

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י נעה מצגר גרנות, פסיכולוגית קלינית מדריכה בטיפול ואבחון
נעה מצגר גרנות, פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוגית קלינית מומחית עם הסמכה כמדריכה בטיפול ואבחון נסיון של 18 שנה בפסיכותרפיה בקליניקה פרטית ובמסגרות ציבוריות שונות. שילוב של כלים דינאמיים וCBT נסיון רב בטיפול במצבי דכאון, משברי חיים וקשיים עם נטיה מינית. נסיון רב בטיפול בדכאון אחרי לידה, ליווי נשים עם קשיי פריון. מדריכה בפסיכותרפיה ובכתיבת מקרים לבחינה.
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לטיפול פסיכולוגי במבוגרים.

ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

התייעצות דרך הפורום אינה מהווה תחליף לטיפול או להתייעצות מלאה עם איש מקצוע


שאלה:  טיפול ללא התקדמות  -  (תמר לויט )


שלום נעה , מאוד אהבתי להכיר את הפורום שלך, אני זקוקה לעיצה אובייקטיבית . אני מזה 7 שנים בטיפול . ללא התקדמות ממשית. ואפילו החמרה במצבי הנפשי. הגעתי לטיפול כתוצאה מפתירתו הפתאומית והטרגית של אבי והמשכתי את הטיפול כתוצאה מקשיים במציאת זוגיות . בוגרת תואר ראשון בכלכלה, רווקה. חזרתי לגור בבית אימי כדי לחסוך . בת 36 . השנים חלפו עברו ובהרבה צמתים הבעתי תיסכול , אי סביעות רצון ואפילו כעס רב שהפסיכולוג משמר סטאטוס קוו שלתחושתי לא תום לי. אך במקביל פיתחתי תלות וצימצמתי משמעותית בילויים ומעגל חברתי . בנסיון האחרון שלי להתנתק ביקשתי את הסיכום טיפול ( ביקשתי זאת מספר פעמים בעבר ) מהפסיכולוג המטפל אך הוא התחמק וטען שייקח לו כמה חודשים להכין זאת ועד היום לא קיבלתי זאת. מתוך משבר דיכאון נוסף ותחושת אשמה קשות על סיום הטיפול ביוזמתי שלא מתוך הסכמה משותפת חזרתי לטיפול . הפסיכולוג שלי לא עבר איתי תהליך פרידה מסודר ולא ממש משתף פעולה . הוא טוען שהבעיה אצלי שאני למעשה משליכה עליו כעסים מהעבר . זה אולי אפשרי. אבל לאור העובדה שלא רק שלא מצאתי זוגיות אלא גם שנתיים שלמות מאז הקשר האחרון לא היה שום דבר פוטנציאלי ובקושי הנעתי את עצמי לצאת לדייטים . מה שלא היה לי בעבר . אני חושבת שהכעס שלי הוא כן מהתסכול של השקעה במשך 7 שנים נפשית וכספית ללא הצלחות וכמובן שאני קושרת את זה לאופן הטיפול אותו קיבבלתי. התקפי כעס וחרדה רבים יותר וחסרי תכלית גם הם חלק מחיי ללא שיפור . מה לדעתך נכון עבורי לעשות ?

תשובה:  טיפול ללא התקדמות - (נעה מצגר גרנות)


תמר שלום לא יהיה מקצועי מבחינתי לענות ספציפית לך מה כדאי לך לעשות לגבי טיפול שאיני מעורבת בו. אני יכולה להגיד רק דברים כלליים למחשבה. החמרה או שיפור במצב נפשי בתקופת טיפול קשורים לכל מיני גורמים. טיב הטיפול הוא בהחלט גורם אחד אבל יש עוד גורמים. הדינמיקה המתפתחת בין מטפל למטופל, יכולה להיות סבוכה יותר ופחות ועדיין יעילה ולא מעידה בהכרח על טיב עבודת המטפל. כולנו נכנסים לקשר טיפולי עם המטענים שאנחנו מביאים עמנו וגם מטענים אלו משפיעים מאו על איכות הקשר בין מטפל למטופל. שיפור או החמרה במצב הנפשי מושפעים גם מהגורמים השונים בחיי האדם. לדוגמא אם מישהו בטיפול שנים ובמהלך הטיפול איבד את מקום עבודתו ומצבו הנפשי החמיר בעקבות כך הרי שלא בהכרח שהסיבה להחמרה היא הטיפול. מציעה שתנסי להסתכל גם על הגורמים והארועים השונים בחייך כתורמים למצבך ולא רק הטיפול. מעבר לכך, גם ניתן לאמר שלפעמים יחסים טיפוליים ממצים עצמם או נתקעים והדבר הנכון הוא להיפרד ולעבור לטיפול אחר. אין לי שום דרך לדעת מה נכון עבורך במובן זה האם להמשיך לנסות עבודה משותפת או לנסות משהו אחר. בכל מקרה מציעה לדבר בטיפול על הדברים ואם מחליטה לעזוב לעשות זאת תוך שיח פתוח עד כמה שמסוגלת. שיהיה בהצלחה. נעה
 X