על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

כמה שאלות אשמח בבקשה למענה :

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י נעה מצגר גרנות, פסיכולוגית קלינית מדריכה בטיפול ואבחון
נעה מצגר גרנות, פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוגית קלינית מומחית עם הסמכה כמדריכה בטיפול ואבחון נסיון של 18 שנה בפסיכותרפיה בקליניקה פרטית ובמסגרות ציבוריות שונות. שילוב של כלים דינאמיים וCBT נסיון רב בטיפול במצבי דכאון, משברי חיים וקשיים עם נטיה מינית. נסיון רב בטיפול בדכאון אחרי לידה, ליווי נשים עם קשיי פריון. מדריכה בפסיכותרפיה ובכתיבת מקרים לבחינה.
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לטיפול פסיכולוגי במבוגרים.

ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

התייעצות דרך הפורום אינה מהווה תחליף לטיפול או להתייעצות מלאה עם איש מקצוע


שאלה:  כמה שאלות אשמח בבקשה למענה :  -  (אר)


היי, רציתי לשאול .. איך מבדילים בין הפרעת אישיות (גבולית או סכיזוטיפלית) עם "גלישות" פסיכוטיות, לבין הפרעה סכיזו אפקטיבית ? האם בן אדם יכול להיות מאובחן בהפרעת אישיות (גבולית, או סכיזוטיפלית) בעוד שיש לו חוג חברים רחב וזוגיות ארוכה והבעיה מתבטאת אצלו רק בתפקוד התעסוקתי והמקצועי? מה ההבדל ביו "גלישה פסיכוטית" בהפרעת אישיות לבין פסיכוזה בהפרעה סכיזו אפקטיבית ? מה יותר מאפיין "ניתוק חלקי" ולא מלא מהמציאות.. הפרעת אישיות או הפרעה סכיזו אפקטיבית ?

תשובה:  כמה שאלות אשמח בבקשה למענה : - (נעה מצגר גרנות)


אלה שאלות מאוד משמעותיות ורחבות שגם אנשי טיפול הנפש מתלבטים בהם לעיתים. בעיקר במצבים הגבוליים בין שתי אבחנות. על מנת לאבחן מצב כזה או אחר נדרשת בדיקה מעמיקה על ידי איש/אשת מקצוע שייקחו בחשבון את הרקע ואת המצב ברגע הבדיקה. אגב לפעמים הטיפול הוא דומה גם אם האבחנות שונות. לעיתים יינתן למשל טיפול אנטי פסיכוטי גם למי שסובל מהפרעת אישיות עם גלישות. בסופו של דבר המטרה היא להגיע למצב שאדם יציב ומסוגל לתפקד במרחבים של חייו. לגבי השאלה האחרונה. לעיתים גם אדם עם הפרעת אישיות מצליח לשמר קשר זוגי ארוך טווח שכן אם יש התאמה ויכולת של הצד השני להכיל את הקשיים של אותו אדם אז קשר יכול להימשך. אבחנה תמיד נעשית בראיה רחבה של כל התפקודים. אני מודעת לכך שהתשובה שלי לא עונה על השאלות ישירות. את האבחנות עושים בסופו של דבר על פי ספרי אבחנות DSM. ו ICD וניתן לראות באינטרנט את ההגדרות של כל אבחנה. אולם האבחנה היא לעולם לא על סמך רשימה בלבד אלא נשענת גם על הניסיון הקליני של נותנת האבחנה. נעה
 X