על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פחד מאיבוד שליטה בטיפול, וצורך לשמור סודות.

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י נעה מצגר גרנות, פסיכולוגית קלינית מדריכה בטיפול ואבחון
נעה מצגר גרנות, פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוגית קלינית מומחית עם הסמכה כמדריכה בטיפול ואבחון נסיון של 18 שנה בפסיכותרפיה בקליניקה פרטית ובמסגרות ציבוריות שונות. שילוב של כלים דינאמיים וCBT נסיון רב בטיפול במצבי דכאון, משברי חיים וקשיים עם נטיה מינית. נסיון רב בטיפול בדכאון אחרי לידה, ליווי נשים עם קשיי פריון. מדריכה בפסיכותרפיה ובכתיבת מקרים לבחינה.
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לטיפול פסיכולוגי במבוגרים.

ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

התייעצות דרך הפורום אינה מהווה תחליף לטיפול או להתייעצות מלאה עם איש מקצוע


שאלה:  פחד מאיבוד שליטה בטיפול, וצורך לשמור סודות.  -  (טלי.)


היי אני בת 19 ובטיפול למעלה משנתיים בעקבות חוויות קשות מהילדות בעבר סבלתי מחרדות ודיכאון ועוד, שב''ה השתחררתי מהן משמעותי והתקדמתי יפה בזכות הטיפול. אבל יש משהו שמאוד תוקע אותי מתסכל, ומעצבן. קשה לי עדיין להיפתח לגמרי בנושאים מסוימים ואני מפחדת מאוד מאיבוד שליטה, מפחדת מאוד להיתפרק ולבכות, אני אף פעם לא בוכה וכל פעם שזה כמעט קורה אני נהיית אדישה ומתנתקת. כמו כן תמיד יש לי משהו מוזר שאני חייבת לשמור סודות ולא לספר כאילו אני חייבת להסתיר ממנה משהו..... אני חושבת שכל זה נובע מפחד מאיבוד שליטה שייצאו ממני דברים שאני לא רוצה מהתת מודע, וגם צורך שהכל בשליטה שלי.... ושאף גורם חיצוני לא ישלוט עלי ולכן התרגלתי להיות מאופקת ולא מדברת הרבה בטיפול. זה מתסכל אותי מאודדד. שפשוט באלי לבכות על זה כשאני חוזרת אבל אז, גם אז משהו תוקע אותי לי לעשות זאת. אני גם מרגישה שזה תוקע אותי מאוד בהתקדמות שלי בטיפול. ופשוט נשארת באיזה ריבוע קטנה ולא מצליחה לזוז משם. אני חייבת לציין, שיש בינינו חיבור מצוין אוהב ובטוח. המטפלת נדמה לי שמה לב לכך ותמיד מנסה לעשות הכל כדי שאני ארגיש בטוח ונוח, מעבר לכך מנסה לדבר על כך בכל צורה עקיפה והיייתי אומרת שאפילו ישירה לפעמים. היא מנסה לתת לי לגיטימציה להכל, אבל אני תמיד מתחמקת ועובר תמייד לנושאים אחרים ומעשיים. אני מפחדת לדבר אתה על זה כי אני בטוחה שברגע שאני מעלה את זה; זה פשוט קורה לי...... !!!! מה אני עושה???? איך משתחררים מהקיבעון הזה ???(במחשבה שניה, אני אולי גם חוששת מה היא תגיב בעקבות השינוי..) איך אני מעלה את הנקודה הרגישה הזאת בעבורי, במשך הטיפול מבלי להתפרק או להתנתק??? תודה מראש על כל עצה ועזרה בעניין!! טלי. סליחה על המאמר הארוך... ותודה על ההקשבה :)

תשובה:  פחד מאיבוד שליטה בטיפול, וצורך לשמור סודות. - (נעה מצגר גרנות)


טלי שלום. נשמע לי שיש קשר טיפולי טוב ובטוח ומרחב מתאים לנסות משהו אחר. החשש לאבד שליטה ולהתפרק הוא טבעי כמו גם החשש מתלות אולם כדי לטפל בעצמך באמת יש חשיבות רבה לתת לאדם אחר לעזור לך. לגבי תגובתה של המטפלת, אל תחששי. מטפלים רגילים מאוד לבכי וכאב ויודעים מה לעשות ומה להגיד במצבים אלו. (לא סתם יש לנו תמיד טישו על השולחן) אני בטוחה שהמטפלת תראה בכי והתמסרות שלך לתלות בה התקדמות מבורכת הטיפול ולא עול. שיהיה בהצלחה. נעה
 X