על הספה - פורומי מומחים

פורום פסיכולוגיית ספורט

הכישרון והיכולת נעצרים וניכר חוסר ביטחון במשחק

פורום פסיכולוגיית ספורט

פורום פסיכולוגיית ספורט מנהל הפורום גבי זקס
פסיכולוג מורשה המתמחה בתחום של פסיכולוגית ספורט בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות פורום פסיכולוגיית ספורט
מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ותואר שני בפסיכולוגיה של המצוינות מאוניברסיטת לודוויג מקסימילאן שבמינכן, גרמניה.

גבי בעל ניסיון עשיר בתחום פסיכולוגיית הספורט, תחילה תחת מכון לעוף לפסיכולוגיית ספורט, וכיום בעל קליניקה פרטית. שימש כמרצה בתחום פסיכולוגיית הספורט במכון ווינגייט ומכללת אוהלו, בקורסי הכשרה למדריכים ומאמנים ספורטיביים.


ברוכים הבאים לפורום פסיכולוגית ספורט- הינכם מוזמנים להעלות כל שאלה ולהתייעץ בתחום פסיכולוגיית הספורט.

הפורום נועד לספורטאים, הורים ומאמנים.

היעד העיקרי של פסיכולוגיית הספורט הינו לעזור לספורטאי למצות את הפוטנציאל הטבוע בו ולהיות הספורטאי הטוב ביותר שהוא יכול להיות. פסיכולוג ספורט עוזר לספורטאי להתגבר על אתגרים פסיכולוגיים ולשפר כישורים מנטאליים כגון:

התמודדות עם לחץ וחרדה, הגברת הביטחון העצמי, שיפור יכולות ריכוז, התמודדות עם טעויות וכישלונות, הגברת המוטיבציה ושמירה על קונסיסטנטיות, שיקום מפציעות ועוד.


שאלה:  הכישרון והיכולת נעצרים וניכר חוסר ביטחון במשחק  -  (איתן)


בני בן 16.5 משחק כדורסל שנים ומוכשר ביותר ביחוד יכולת קליעה נדירה השנה עבר לשחק בקבוצה בכירה בתנאי פנימיה ומגיע בסוף שבוע הבית נקלט טוב גם בבית הספר וגם באגודה התחיל את הסיבוב הראשון של המשחקים טוב ובשני המשחקים האחרונים מראה על חוסר ביטחון מוחלט וחרדה במשחק ובמקום שיהי שחקן מוביל לקבוצה יש שינוי לרעה ואת הכעס והאשמה מאשים את המאמן ובכך נפגע האמון בנוסף מקבל אימונים אישיים ובהם הוא מצטיין ויש לו את כל הנתונים והכישרון להצליח משהו לא מובן פה אבקש עזרה בנושא נשמח לתשובה.

תשובה:  הכישרון והיכולת נעצרים וניכר חוסר ביטחון במשחק - (0)


שלום רב, תודה שפנית. אתה מתאר שינוי לרעה בביצועים במשחקים, ובפרט חוסר ביטחון "מוחלט" ואף חרדה. אתה גם מציין שמצב כזה אינו מובן, לאור יכולותיו הגבוהות, מספר האימונים ואיכותם, וכן עקב קליטתו הטובה כביכול, בקבוצתו החדשה. מתוך התיאור, קשה לעלות על הסיבות מאחורי המצב. אשמח אם תוכל להוסיף עוד אינפורמציה. כגון, האם בעבר סבל מפערים בתפקוד באימונים ובמשחק? האם סבל בעבר מתנודות בביטחון ואף מחרדה תחרותית? תוכל לספר מעט על אישיותו? האם נוטה להיות ביקורתי עם עצמו? האם היית מגדיר אותו כפרפקציוניסט? האם סובל מהפרעת קשב וריכוז? לגבי קבוצתו: כיצד לדעתך השפיע עליו המעבר למסגרת החדשה? כיצד הוא חווה את זה? מהו מצבו החברתי בקבוצה? כיצד משפיע עליו המאמן החדש? ולבסוף, אם תוכל לספר מעט על מידת מעורבותכם? האם אתם חושבים שאתם מהווים בשבילו מקור לתמיכה או מקור ללחץ נוסף (לא בכוונה כמובן ?) תודה, גבי
 X