על הספה - פורומי מומחים

פורום פסיכולוגיית ספורט

חוסר איזון מנטלי - כדורעף חופים

פורום פסיכולוגיית ספורט

פורום פסיכולוגיית ספורט מנהל הפורום גבי זקס
פסיכולוג מורשה המתמחה בתחום של פסיכולוגית ספורט בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות פורום פסיכולוגיית ספורט
מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ותואר שני בפסיכולוגיה של המצוינות מאוניברסיטת לודוויג מקסימילאן שבמינכן, גרמניה.

גבי בעל ניסיון עשיר בתחום פסיכולוגיית הספורט, תחילה תחת מכון לעוף לפסיכולוגיית ספורט, וכיום בעל קליניקה פרטית. שימש כמרצה בתחום פסיכולוגיית הספורט במכון ווינגייט ומכללת אוהלו, בקורסי הכשרה למדריכים ומאמנים ספורטיביים.


ברוכים הבאים לפורום פסיכולוגית ספורט- הינכם מוזמנים להעלות כל שאלה ולהתייעץ בתחום פסיכולוגיית הספורט.

הפורום נועד לספורטאים, הורים ומאמנים.

היעד העיקרי של פסיכולוגיית הספורט הינו לעזור לספורטאי למצות את הפוטנציאל הטבוע בו ולהיות הספורטאי הטוב ביותר שהוא יכול להיות. פסיכולוג ספורט עוזר לספורטאי להתגבר על אתגרים פסיכולוגיים ולשפר כישורים מנטאליים כגון:

התמודדות עם לחץ וחרדה, הגברת הביטחון העצמי, שיפור יכולות ריכוז, התמודדות עם טעויות וכישלונות, הגברת המוטיבציה ושמירה על קונסיסטנטיות, שיקום מפציעות ועוד.


שאלה:  חוסר איזון מנטלי - כדורעף חופים  -  (אורי)


אני שחקן כדורעף חופים ונוטה הרבה למצבי רוח משתנים למשל אם הבן זוג שלי עושה טעות או שאני עושה כמה טעויות ברצף וזה משפיע לי מאוד לרעה על המשחק, אשמח אם תוכל לתת לי קצת טיפים לגבי שמירה על מצב נפשי מאוזן בזמן משחק, מעבר לתחושה לא טובה זה פוגם במשחק שלי בוודאות, תודה אורי

תשובה:  חוסר איזון מנטלי - כדורעף חופים - (0)


היי אורי, הקדמה קטנה: אין ספק שכדורעף החופים הינו ספורט מאוד מאתגר מבחינה פסיכולוגית. שחקן כדורעף חופים נדרש לשמור על ריכוז ודריכות מאוד גבוהים על מנת להתמודד עם הדרישות הטכניות הגבוהות של המשחק, בפרט לאור המהירות הרבה שבה הדברים מתרחשים. בנוסף לכך, המשחק מאתגר מאוד מבחינה פיזית ודורש נכונות לתת 100% מעצמך בכל מהלך! כמו-כן, ישנה חשיבות רבה לתחושת הביטחון העצמי של שחקן כדור-עף החופים, אשר עקב טבעו של המשחק, נוטה לתנודתיות רבה לאורך המשחק. לבסוף, נדרשת התמודדות נוספת, התמודדות עם בן הזוג שלך למשחק. לאור כל הדרישות הללו, ישנה חשיבות מכרעת למערכת היחסים של בני הזוג. לעולם לא תוכל להתמודד עם אתגרים אלו, ולנצח בצורה קונסיסטנטית בספורט זה, אם אינך מסתדר עם בן הזוג שלך, או אם אתה מגלה קשיים להסתדר עם בני זוג שונים. אתה מציין שטעויות של בני הזוג שאיתם אתה משחק פוגעות בך מאוד מבחינה פסיכולוגית. הן פוגעות בריכוז שלך, במוטיבציה שלך ובמצב הרגשי שלך בעת המשחק. ציינת גם שאתה מגלה רגישות גבוהה לטעויות שלך עצמך. אסתכן בניחוש מלומד ואומר, שאולי אתה מגלה נטייה לביקורתיות באופן כללי? גם כלפי אחרים וגם כלפי עצמך? אם כן, מתוך פרספקטיבה קוגניטיבית ניתן לאמר שאתה נוטה להבחין יותר בהיבטים השליליים של המשחק מאשר בחיוביים, אך לא רק זאת, החוויה הרגשית בעקבות ההבחנות הללו נוטה להיות שלילית ועוצמתית. כהערת אגב, ובהנחה שאני צודק באבחנתי,עולות מתוך כך שאלות מעניינות: מדוע נטייה זו קיימת אצלך? מה מקורה? ומדוע החוויה הרגשית בעקבות הטעות שלך או של אחרים נוטה להיות עוצמתית? האם נטייה זו התקיימה מאז ומתמיד או התחילה לאחרונה? ניתן אולי לראות את הנטייה להתמקד בטעויות שלך או של אחרים, כביטוי לרמת לחץ וחרדה גבוהים שאתה חווה במהלך המשחק. לעיתים ספורטאים לא מודעים לרמות הגבוהות של הלחץ והחרדה הקיימים בהם, ובמיוחד לדרכים העקלקלות שבהם יבואו לידי ביטוי. אם זה כך, שאל את עצמך, מדוע אתה לחוץ כל כך? עד כמה חשוב לך הניצחון? האם הצלחה במשחק מחייבת ניצחון? האם זו היא חזות הכל? אלו שאלות מעניינות שיכולות להוות קרקע פורייה לצמיחה פסיכולוגית על ידי דיון בהן בעזרת פסיכולוג. מעבר לבדיקת נחיצותו של טיפול פסיכולוגי, הייתי מייעץ לך מספר דברים שהינך יכול לעשות בעצמך: א. רשום לעצמך דיבור עצמי לשימוש במהלך המשחק. מטרתו העיקרית של דיבור זה הינה להניע אותך מן המיקוד בטעויות שנעשו. למשל, לאחר טעות תרגל לאמור לעצמך דברים כגון 'קדימה, נקודה הבאה' 'כאן ועכשיו, העבר מת' וכדומה. נסה מספר משפטים קצרים, ואמץ את מה שעובד בשבילך. ככל שתוכל לחזור ולהתמקד בהווה ובעתיד, יש לך סיכוי טוב יותר לצמצם את החוויה הרגשית המתרחשת בעקבות המיקוד בשלילי. ב. נסה לראות את בן זוגך למשחק באור חיובי יותר. נסה להתמקד בדברים הטובים שהוא עושה, אני בטוח שהם קיימים. כאשר הוא עושה משהו טוב, התלהב מכך והחמא לו (גם אם זהו דבר קטן). תן לו 'כיף' ותשמח בשמחתו ובהצלחתו. המטרה הינה להניע אותך לחשוב ולהרגיש כלפיו גם דברים אחרים. ג. אם ההנחה שלי נכונה, לגבי חשיבותו של הניצחון בעיניך, נסה להרחיב את מושג ההצלחה שלך. ההתמקדות בהיבטים תוצאתיים בספורט מעמידה אותך בסיכון ללחץ וחרדה גבוהים, אשר כאמור, ייתכן ומניעים את המיקוד השלילי והחוויה הרגשית הנלווית. המיקוד הרצוי הוא בהיבטים תהליכיים (כגון טכניקה ואסטרטגיה), שכן אלו נמצאים בשליטתך הישירה. בהצלחה, גבי
 X