על הספה - פורומי מומחים

פורום פסיכולוגיית ספורט

חיזוק מנטאלי ובטחון עצמי של ילד טניסאי

פורום פסיכולוגיית ספורט

פורום פסיכולוגיית ספורט מנהל הפורום גבי זקס
פסיכולוג מורשה המתמחה בתחום של פסיכולוגית ספורט בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות פורום פסיכולוגיית ספורט
מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ותואר שני בפסיכולוגיה של המצוינות מאוניברסיטת לודוויג מקסימילאן שבמינכן, גרמניה.

גבי בעל ניסיון עשיר בתחום פסיכולוגיית הספורט, תחילה תחת מכון לעוף לפסיכולוגיית ספורט, וכיום בעל קליניקה פרטית. שימש כמרצה בתחום פסיכולוגיית הספורט במכון ווינגייט ומכללת אוהלו, בקורסי הכשרה למדריכים ומאמנים ספורטיביים.


ברוכים הבאים לפורום פסיכולוגית ספורט- הינכם מוזמנים להעלות כל שאלה ולהתייעץ בתחום פסיכולוגיית הספורט.

הפורום נועד לספורטאים, הורים ומאמנים.

היעד העיקרי של פסיכולוגיית הספורט הינו לעזור לספורטאי למצות את הפוטנציאל הטבוע בו ולהיות הספורטאי הטוב ביותר שהוא יכול להיות. פסיכולוג ספורט עוזר לספורטאי להתגבר על אתגרים פסיכולוגיים ולשפר כישורים מנטאליים כגון:

התמודדות עם לחץ וחרדה, הגברת הביטחון העצמי, שיפור יכולות ריכוז, התמודדות עם טעויות וכישלונות, הגברת המוטיבציה ושמירה על קונסיסטנטיות, שיקום מפציעות ועוד.


שאלה:  חיזוק מנטאלי ובטחון עצמי של ילד טניסאי  -  (יהודה)


שלום, הילד שלי משחק טניס מאז גיל 5, היום בן 11. לאחרונה (חצי שנה אחרונה) חלה רגרסיה בחוסן המנטאלי שלו במגרש והוא מתקשה להתמודד עם נקודות של היריב ועם הפסדים. הנ"ל בא לידי ביטוי בתסכול רב, השלכת מחבט, חבטה חזקה בכדור, צעקות והיחלשות במשחק. אשמח להבין מי הגורם הנכון לפנות אליו כדי לטפל בילד ואם יש המלצה עוד יותר טוב. תודה, יהודה.

תשובה:  חיזוק מנטאלי ובטחון עצמי של ילד טניסאי - (0)


שלום יהודה, תודה על הפנייה. ברגרסיה אתה מתכוון שההתנהגויות הללו אפיינו אותו פעם וכעת הם חוזרות? אם כן, אז תמיד חשוב לבדוק מדוע מתרחשת הרגרסיה, שכן ילדים מבטאים את מצבם הרגשי דרך התנהגויות, ורגרסיה מתמשכת היא ביטוי למצוקה פסיכולוגית בעלת עוצמה. ובכל מקרה, אם זו לא רגרסיה, אז גם צריך לבדוק מפאת משך המצב. אפשר לומר שהכותרת שנתת: "חיזוק מנטאלי ובטחון עצמי של ילד טניסאי", הינה בעצם האבחנה שלך של הבעיה והמטרה של ההתערבות? אלו בהחלט יכולים להיות נכונים, אך לא בטוח שזוהי כל התמונה וההתערבות היחידה שמתבקשת. זוהי הסיבה שברוב המקרים, אני נוטה להמליץ על פניה לפסיכולוג לעומת מאמן מנטאלי. לפסיכולוג ההכשרה המתאימה לראות, בהינתן הצורך, תמונה רחבה או עמוקה יותר ולהתאים את ההתערבות אל מעבר לסימפטומים (אם תרצה, במקום אקמול לכאב ראש של חצי שנה, לבדוק מה גורם לכאב ראש). יכול להיות שהמקרה שלכם מצריך התבוננות כזו. שאלות שהייתי שואל בתור פסיכולוג שלו: • האם התרחשו או מתרחשים דברים בחייו מחוץ לטניס שמשפיעים על מצבו הרגשי הכללי? (כגון שינויים משפחתיים, או קשיים משפחתיים, מצב בית ספרי וחברתי...) • האם לקשר עם המאמן או עם חברי הקבוצה השפעה? • האם המעורבות ההורית שלכם מצריכה התבוננות? בברכה, גבי זקס
 X