על הספה - פורומי מומחים

פורום פסיכולוגיית ספורט

כדורגל

פורום פסיכולוגיית ספורט

פורום פסיכולוגיית ספורט מנהל הפורום גבי זקס
פסיכולוג מורשה המתמחה בתחום של פסיכולוגית ספורט בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות פורום פסיכולוגיית ספורט
מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ותואר שני בפסיכולוגיה של המצוינות מאוניברסיטת לודוויג מקסימילאן שבמינכן, גרמניה.

גבי בעל ניסיון עשיר בתחום פסיכולוגיית הספורט, תחילה תחת מכון לעוף לפסיכולוגיית ספורט, וכיום בעל קליניקה פרטית. שימש כמרצה בתחום פסיכולוגיית הספורט במכון ווינגייט ומכללת אוהלו, בקורסי הכשרה למדריכים ומאמנים ספורטיביים.


ברוכים הבאים לפורום פסיכולוגית ספורט- הינכם מוזמנים להעלות כל שאלה ולהתייעץ בתחום פסיכולוגיית הספורט.

הפורום נועד לספורטאים, הורים ומאמנים.

היעד העיקרי של פסיכולוגיית הספורט הינו לעזור לספורטאי למצות את הפוטנציאל הטבוע בו ולהיות הספורטאי הטוב ביותר שהוא יכול להיות. פסיכולוג ספורט עוזר לספורטאי להתגבר על אתגרים פסיכולוגיים ולשפר כישורים מנטאליים כגון:

התמודדות עם לחץ וחרדה, הגברת הביטחון העצמי, שיפור יכולות ריכוז, התמודדות עם טעויות וכישלונות, הגברת המוטיבציה ושמירה על קונסיסטנטיות, שיקום מפציעות ועוד.


שאלה:  כדורגל  -  (רנן)


היי,בני שחק כדורגל מקצועי, אפילו הצליח להשתלב לפני זמן קצר בליגת העל. יחד עם זאת, טוען שכשהוא עולה למשחק,בזמן אמת, מחכה שהזמן יעבור והמשחק יגמר. בנוסף, מרגיש בזמן אימונים שהוא "בא לעבודה".(מדובר על בחור צעיר שהגשים חלום לשחק בליגת העל), מה דעתך?

תשובה:  כדורגל - (0)


היי רנן, קודם כל מזל טוב וכל הכבוד לבנך. התיאור שלך מעלה בי חששות לגבי מצבו הפסיכולוגי ואולי העתיד להתרחש ללא שינוי או טיפול פסיכולוגי. אתה צודק לכאורה, צפוי היה שירגיש דברים הפוכים לגמרי, והשאלה העיקרית שעולה בי היא, האם זוהי תגובה ללחץ גדול שהוא חווה? לעיתים במצבי לחץ גדולים ומתמשכים האדם יגן על עצמו (לרוב באופן לא מודע) על ידי דרכי חשיבה, רגש והתנהגות, שלצופה מהצד לא יראו הגיוניים. שינויים, עם כל הדרישות החדשות וההסתגלויות שהם דורשים מהספורטאי, יכולים להיחוות כעומס פסיכולוגי גדול. כמו כן, דווקא הצלחה יכולה להוות סטרסור גדול שהרי בצדה דרישות/ציפיות חדשות מעצמו או מאחרים משמעותיים. אם זה כיוון הדברים, יכול להיות שבנך, כמנגנון הגנה ביצע מעין "התרחקות/התנתקות" פסיכולוגית מכל זאת. באופן דומה, כאשר הלחץ הגבוה מתמשך מתגבשת מעין תחושת מיאוס מהכדורגל שכן הוא נחווה יותר ויותר כדבר אברסיבי מאוד (לא נעים). מצב זה חמור שכן לרוב הספורטאי יחווה בלבול וקונפליקט מאוד גדול על רקע המקום המרכזי שהכדורגל תפס בחייו עד לנקודה זו, כמרכז של דימויו העצמי וזהות.
 X