על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

איחור בדיבור

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  איחור בדיבור  -  (אורלי)


שלום לכם, בני בן שנתיים ו 8 חודשים. במשך השנה הייתי טרודה בבדיקות שמיעה . באחת לא שיתף פעולה כלל ובשנייה אמרו לי שיש לו נוזל באוזניים. בקשתי הפנייה לברה היות והוא עדיין לא מדבר משפט אפילו רק עם 2-3מילים. בדיקת הברה יצאה תקינה. איך זה יכול להיות? בדיקות השמיעה היו בטווח בינוני. שאני שואלת אותו שאלות מסויימות הוא אפילו לא עונה לי בכן ולא. עד עכשו פחות דאגתי היות ואחד הילדים שלי גם לא דיבר עד גיל זה ופתאום החל לדבר בשטף.איך הוא ישתף פעולה באבחון אם כמעט ואינו מדבר? יש מאגר מילים קבוע שהוא אומר כמו 20 מילים לא יותר. וזה נראה לי גם נמוך מאוד. מה עליי לעשות?

תשובה:  איחור בדיבור - (0)


אורלי שלום, אני מניחה שבצעתם בדיקת ברה בגלל שיתוף הפעולה החלקי בבדיקות השמיעה. זו בדיקה שמאפשרת לנו לוודא מה ספי השמיעה האמיתיים בלי שקשיים בשיתוף פעולה ישפיעו על תוצאת הבדיקה. אם הבדיקה תקינה אז סביר להניח שהשמיעה תקינה וזה טוב. לגבי הדיבור - גם אם היו בעיות שמיעה בעבר וגם אם לא - אני ממליצה לפנות לאבחון במכון להתפתחות הילד. זה נכון שיש ילדים שפשוט מתחילים לדבר מאוחר ומצמצמים את כל הפערים, אבל אנו נוטים היום להתערב בגיל צעיר ככל האפשר, גם כאשר העיכוב הוא בגדר חשד בלבד. אל תחששי בקשר לשיתוף הפעולה שלו. חלק מהאבחון הוא יצירת קשר וקבלת שיתוף פעולה, והתנהגות הילד נלקחת בחשבון. יש מקרים בהם בונים אבחון מכמה פגישות כדי להצליח לקבל תמונה אמיתית של היכולות. לכל קופת חולים יש מכוני התפתחות הילד משלה, ואופן הפנייה משתנה קצת מאיזור לאיזור. אל תהססי להעזר ברופא הילדים ובגננת. בהצלחה יעל
 X