על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

האם ישנו עיכוב התפתחותי

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  האם ישנו עיכוב התפתחותי   -  (רבקה)


האם ישנו עיכוב התפתחותי - (רבקה) שלום, ביתי ב 3 וחודשיים ועדיין לא מבדילה בין צבעים , גם בצורות היא מתקשה ישבתי איתה הרבה על צבעים וצורות אך היא כאלו לא קולטת או שקולטת ושוכחת מיד היום ביקשתי ממנה להביא לי את כל הפירות (פירות מפלסטיק) בצבע צהוב היא לא מילאה את המשימה , הראתי לה פרי צהוב ואמרתי לה , תביאי לי עוד פירות צהובים הביאה לי פירות בצבעים שונים נראה שיש לה קושי בהבנת חלק מההוראות. לעיתים עונה תשובות לא קשורות לשאלה כגון לאיזה גינה הלכתם - ענתה "פארק חודש אלול". מצד שני היא נראת חכמה , מתוחכמת ומבינה עניין. מה מציעים לנו להתקדם איתה? האם זה יעבור עם הגיל ומספיק יותר שיחות /סיפורים /משחקים בבית או שהייתם ממליצים לפנות לאבחון? תודה

תשובה:  האם ישנו עיכוב התפתחותי - ( )


שלום רבקה, הקושי שאת מתארת בשיום מושגים כמו צבעים וצורות, והקושי בהבנת הוראות מילוליות דורש אבחון מעמיק של יכולות השפה של בתך על ידי קלינאית תקשורת. חשוב לאבחן, לטפל ולעקוב אחר קשיים אלו כבר מהגיל הרך, מאחר וקשיים בשליפה ובשפה בגילאי הגן עלולים להשפיע בהמשך על רכישת הקריאה וכישורי הלמידה בגילאי ביה"ס.
 X