על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

הרחבת השאלה לגבי הגייה בלשון משתרבבת

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  הרחבת השאלה לגבי הגייה בלשון משתרבבת  -  (רענן)


בת 3, עדיין עם מוצץ ( מדברת כאשר המוצץ בפה והוא משמש כמחסום ללשון). בדיבור שוטף שלה הלשון שלה משתרבבת מבעד לשינים באופן תדיר כל המילים בעלות ההיגוי של האותיות ד ז ט ל נ ס צ ש ת. אין לה בעיה של לשון משתרבבת בלעיסה או בבליעה ומניח שזה קשור למוצץ. האם ישנם תרגילים או פעולות מומלצים על מנת לעזור לזה לסגל את ההיגוי הנכון? תודה מראש:)

תשובה:  הרחבת השאלה לגבי הגייה בלשון משתרבבת - (תמר לבין-שרון)


שלום רענן, כאשר המוצץ בפה- הלשון נמצאת למטה בתחתית הפה, תנועת המציצה של הלשון נשארת הוריזונטלית (קדימה כלפי השיניים), כמו בגיל הינקות. כך, שרירי הלשון אינם מתפתחים כראוי ונשארים רפויים. לרוב, זה מתבטא בדחיפת לשון הן בבליעה ובמנוחה והן בהגייה של הפונמות השורקות והמכתשיות. ממליצה לפנות לייעוץ בנושא גמילה ממוצץ, ובמקביל לפנות לאבחון אצל קלינאית תקשורת, שתבחן את הנושא, ותוכל לתת לכם תרגילים לחיזוק שרירי הפה והלשון במידת הצורך. בהצלחה תמר
 X