על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

חשד לבעיה בויסות חושי אצל פעוט

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  חשד לבעיה בויסות חושי אצל פעוט  -  (רוני אנחד)


שלום תמר, בני בן שנה וחודש אינו הולך לגן אך משתתף בפעילויות של התפתחות תינוקות אחת לשבוע אצל מפעילה קבועה להתפתחות. שמתי לב שכאשר הוא מתרגש, לדוגמה כשפוגש בן משפחה אהוב, הוא נועץ את ציפורניו בידי בן המשפחה עד כדי כאב ולא מוכן לשחרר, כמובן שעושה זאת משמחה והתרגשות ואינו מתכוון להכאיב. הלכנו לבדיקת שמיעה בהמלצת רופאת הילדים והכל היה תקין. לעיתים ניראה מנומנם וחולמני ואינו מגיב כשקוראים בשמו, יוצר קשר עין, אינו מדבר אך מנסה להפיק צלילים לעיתים ומפטפט לרוב, מצליח ללכת כאשר נתמך במשהו אך תנועתו מעט מסורבלת, ולעיתים בהרדמות הוא מגיב בצרחות וכאילו "עושה דווקא", נרתע למגע של מרקמי אוכל מסוימים. הוא ילד מקסים ומאושר שובב מצחיק ויוזם משחק. בקרוב ארצה שיכנס למסגרת של גן אך אני חוששת שכאשר יתרגש ינעץ את אצבעותיו בילד אחר דבר העלול להאט את הסתגלותו. אשמח להתייעצות בנושא זה. תודה רבה! רוני

תשובה:  חשד לבעיה בויסות חושי אצל פעוט


שלום רוני, מעבר לעניין ההתנהגותי שתיארת, שבנך נועץ ציפורניים בזמן שהוא נרגש, את מתארת באופן כללי את התפתחותו המוטורית והשפתית. מבין השורות, נשמע לי שכדאי לפנות לבדיקה של רופאה התפתחותית, שתוכל להעריך את ההתפתחות של בנך בתחומים השונים, וכן, לייעץ לך בעניין ההתנהגותי שתיארת לאור הרקע ההתפתחותי שלו.
 X