על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

מישוב עצמי

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  מישוב עצמי  -  (פלונית )


בת 28. מה ניתן לעשות שיש קושי לתת משוב עצמי על הדיבור-הגייה? בטיפולים הקלינאית מבקשת ממני לתת לעצמי מישוב אך אני באמת לא יודעת... (תרגול שלילי - אני לא יודעת בדיוק איך הפקתי בצורה הישנה... לכן לנסות להשוות לא הכי יעיל לי) יש לך המלצה מה לעשות?.. מרגישה שאני תקועה בשלב היישום הרבה זמן מעבר למצופה ושאני אמורה לדבר ללא שיבושי היגוי כלל. (הקלינאית באמת טובה אך אשמח לקבל המלצה מאחרים) תודה על הפורם המהמם!

תשובה:  מישוב עצמי - (תמר לבין-שרון)


קודם כל, תודה רבה.. לשאלתך- כאשר יש קושי במשוב פנימי, כלומר, את לא מצליחה לשמוע האם ההגייה שלך תקינה או לא- ניתן להיעזר במשוב חיצוני, כמו הקלטה (להקליט את עצמך ולהבחין בהבדלים בין ההגייה התקינה למשובשת). מעבר לכך, אפשר להסתמך גם על משוב תחושתי כבקרה עצמית- כלומר, להיעזר בתחושה של מנח הלשון בפה בזמן ההגייה. כמובן שתהליך זה דורש ליווי של קלינאית תקשורת.
 X