על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

שאלה על היגוי ודיבור לא ברור

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  שאלה על היגוי ודיבור לא ברור  -  (פ)


יש לי בן - בן 4 , מטופל כחצי שנה אצל קלינאית תקשורת , השפה וההיגוי שלא מאוד לא ברורה ביחס לבני גילו לפעמים אפילו אני - אמא שלו לא מבינה למה הוא מתכוון , מתקשה בבנית משפטים ארוכים , אינני רואה התקדמות אצלו למרות שהוא מטופל כבר כחצי שנה , הקלינאית טוענת שבגלל שהוא מדבר מהר לכן הדיבור שלו לא ברור - הוא משמיט תחילה וסוף של מילים.... הפתרון שהיא נותנת -זה לעבוד איתו על דיבור איטי בנוסף , חשוב לי לציין שיש לו סבא שמדבר מאוד לא ברור, ומגמם קל (בנוסף , טוענים שהשרירים של הפה שלו חלשים , ולכן הוא מתקשה בלחתוך מילים ) האם ישנם שיטות טיפול נוספות שניתן לטפל (מלבד דיבור איטי יותר ...) ? האם יש לחשוש מבעיה שהיא גנטית בעצם ?

תשובה:  שאלה על היגוי ודיבור לא ברור - (תמר לבין-שרון)


שלום רב, לאור העובדה שאת מתארת כי לבנך קושי מורכב, שכולל מובנות דיבור נמוכה, דיבור מהיר, וכן, קשיי שפה ותחביר, ומאחר ואתם מטופלים כחצי שנה ולא חשים התקדמות, הייתי ממליצה לפנות למכון להתפתחות הילד לבדיקת רופא התפתחותי ואבחון קלינאית תקשורת לצורך חוות דעת נוספת. לשאלתך, כמובן שישנן דרכים נוספות לשיפור מובנות הדיבור מעבר להאטת קצב הדיבור. האסטרטגיה של האטת קצב הדיבור יכולה לסייע גם במקרים של דיבור חטוף או גמגום. אך כפי שציינתי, מומלץ קודם כל לעמוד על מהות הקושי על ידי התיעצות וחוות דעת נוספת. בהצלחה! תמר
 X