על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת

תינוק בן 5 חודשים

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

שאלה:  תינוק בן 5 חודשים  -  (ל)


הבן שלי בן 5 חודשים הוא תינוק חייכך, צוחק בקול, מזהה את הסביבה הקרובה שלו ומגיב בהתאם. משחק עם צעצועים, מחזיק בשתי הידיים, מקשקש בקשקשנים ובסך הכל נראה תינוק חברותי ותיקשורתי. יש עניין אחד שמטריד אותי- לפעמים הוא יוצר קשר עין מקרוב לזמן קצר ובורח. אם אני שרה לו שיר הוא מאזין לכל השיר ברוב המקרים ומסתכל עליי אך לפעמים אני מדברת איתו ובאמצע הוא בורח לכיוון אחר- אחיות שלו שמדברות בצד השני או כל משהו אחר בסביבה. זה קורה רוב הזמן כשהוא יוצר קשר עין קרוב ולא רחוק.השאלה שלי היא כמה מצופה שתינוק בן 5 חודשים יחזיק קשר עין והאם זה חייב להיות בכל סיטואציה. דבר נוסף ששמתי לב הוא שכאשר אני מחזיקה אותו מולי (כשהוא עומד) ומסתכלת לו בתוך העיניים לרוב הוא מסתכל לצדדים. בסך הכל נראה שהוא מאוד מודע לסביבה שלו- מזהה את הבקבוק של האןכל ומזיז את גופו, מחייך כשרואה עצמו במראה, לרוב כשאני משחקת איתו "קוקו" הוא מחכה שאצא מהמחבוא. מגיב לשמו, הוא תמיד עוקב אחר הנוכחות שלי בבית. אך העניין הזה מטריד אותי. אשמח לשמוע את דעתך.

תשובה:  תינוק בן 5 חודשים - (תמר לבין-שרון)


שלום רב, ממליצה לך לפנות לנוירולוג התפתחותי, שיתרשם מהתקשורת של בנך והאם יוצר קשר עין איכותי ותקין לגילו.
 X