על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

גיוס לצבא עם בעיה אישיותית

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהל הפורום טל גרגי - פסיכולוג קליני בכיר
פסיכולוג קליני מומחה מדריך, מטפל בקליניקה פרטית במבוגרים ומתבגרים, בעל נסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-20 שנה בטיפול באוכלוסיות שונות פורום שירות צבאי
מתמחה בטיפול במשברי חיים, טיפול בפוסט טראומה, טיפול בהפרעות חרדה ועוד. מתבסס בעבודתי על הגישה הדינמית תוך שילוב כלים מגישות נוספות ובהן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היפנוזה, EMDR ועוד. בעבר שירתתי במערך בריאות הנפש בצה"ל ובשרות המדינה כפסיכולוג וכקב"ן בתפקידים בכירים ובהם אחראי על מערך בריאות הנפש בחיל המודיעין וראש מערך מדעי ההתנהגות במשרד ראש הממשלה. כיום, במקביל לטיפול בקליניקה פרטית, מדריך בבתי ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ובתוכנית לפסיכותרפיה בנט"ל.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה מעלה פעמים רבות תחושה קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. המפגש עם המערכת הצבאית מלווה אותנו החל משלב המלש"ב (מועמד לשרות בטחון), המשך בשרות החובה (וחלקנו אף בשרות הקבע) וכלה בשרות המילואים, ובהמשך גם כהורים לצעירים הפוגשים את המערכת הצבאית. במהלך השנים צה"ל כמערכת למד ולומד לשפר את דרכי התקשורת עם החיילים ובני משפחותיהם על מנת לתת מענה אך עדיין, מתוך נסיוננו כמטפלים, אנו למדים כי חיילים ובני משפחותיהם מרגישים לא אחת שאין להם כתובת, תחושה העלולה להגביר אי וודאות ואף מצוקה.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, בשגרה ובחרום, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך שירות החובה ואף שירות הקבע, לקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות ובהמשך במפגש עם שירות המילואים. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב מתן מענה נכון יכול לאפשר התמודדות והסתגלות מיטביים.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים בשרות סדיר וקבע, חיילים משוחררים, חיילי מילואים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  גיוס לצבא עם בעיה אישיותית  -  (אנונימי)


שלום רב, אשמח לשאול לגביי אחותי שעתידה להתגייס בקרוב - היא סבלה שנים מנידוי חברתי במסגרת הבית ספרית אשר השפיעה עליה בתחומים רבים - היא אינה בוגרת לגילה ואף ילדותית במחשבותיה והתנהגותה, מאוד רגישה (לא יודעת להבדיל מתי צוחקים איתה, כל דבר לוקחת בצורה רצינית ונפגעת מאוד), היא מאוד היגיינית (חייבת להתקלח ולשטוף ידיים באופן תדיר) וחרדה לחפצים האישיים שלה, לא מסוגלת שנוגעים לה בדברים (היא מסוגלת לא לגעת בפלאפון שלה ימים שלמים כי מישהו מבני המשפחה נגע בו) ונגעלת מאוד מאחרים. היא גם עושה מבלי להתכוון הבעות מוזרות בפנים ומתקשה בניהול שיחה אמיתית ורצינית. בנוסף, יש לה נטיות אובדניות. היא טופלה במסגרת אישית ע״י פסיכולוגית אך הטיפול לא הועיל לה והפסיכולוגית ויתרה עליה. כרגע, היא מטופלת בקבוצה של מיומנויות חברתיות. היא מאוד רוצה להתגייס לצבא. היא רוצה את ההתחלה החדשה הזאת וחושבת שזאת תהיה נקודת השינוי שלה בחיים. אנחנו מאוד דואגים לה, בעיקר איך היא תתמודד בטירונות- מפחדים שהיא תהיה עם נשק, שהיא לא תצליח להיטמע חברתית, שבנות ילעגו לה ויצחקו עליה ועל החוסר הבגרות וההבנה שלה בדברים בסיסיים. מפחדים שהיא לא תדע להתמודד עם הסיטואציה והמסגרת הצבאית ותפגע בעצמה. נשמח לקבל המלצתך בנושא, האם יש דרך לבצע התאמות בגיוס שלה על מנת שתוכל לשרת בצבא אך בצורה שתתאים לבעיות האישיותיות שלה או שמא עדיף שלא תשרת במצב כזה מחוסר התאמה. תודה רבה.

תשובה:  גיוס לצבא עם בעיה אישיותית - (טל גרגי)


בפנייתך לא ציינת האם אחותך נבדקה ע"י גורם ברה"ן בלשכת הגיוס. גם אם נבדקה וביחוד במידה ולא נבדקה ממליץ לפנות למדור ברה"ן בלשכת הגיוס עם בקשה לבדיקה בהקדם. רצוי לצרף חו"ד מהגורמים המטפלים (הפסיכולוגית שאצלה טופלה ומנחה הקבוצה הטיפולית) ואף בחו"ד עדכנית של גורם בריאות נפש מוסמך מהאזרחות. מתיאור דברייך עולה כי סביר שיותאם ציון קה"ס או פרופיל נפשי עם מדרג הגנה אשר יגדיר הן תנאי טירונות ושרות והן המשך מעקב גורמי ברה"ן בצה"ל, כמובן בהנחה שלא תקבל פטור משרות. טל גרג'י פסיכולוג קליני מומחה מדריך
 X