על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

גיוס לצבא עם בעיות נפשיות

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהל הפורום טל גרגי - פסיכולוג קליני בכיר
פסיכולוג קליני מומחה מדריך, מטפל בקליניקה פרטית במבוגרים ומתבגרים, בעל נסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-20 שנה בטיפול באוכלוסיות שונות פורום שירות צבאי
מתמחה בטיפול במשברי חיים, טיפול בפוסט טראומה, טיפול בהפרעות חרדה ועוד. מתבסס בעבודתי על הגישה הדינמית תוך שילוב כלים מגישות נוספות ובהן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היפנוזה, EMDR ועוד. בעבר שירתתי במערך בריאות הנפש בצה"ל ובשרות המדינה כפסיכולוג וכקב"ן בתפקידים בכירים ובהם אחראי על מערך בריאות הנפש בחיל המודיעין וראש מערך מדעי ההתנהגות במשרד ראש הממשלה. כיום, במקביל לטיפול בקליניקה פרטית, מדריך בבתי ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ובתוכנית לפסיכותרפיה בנט"ל.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה מעלה פעמים רבות תחושה קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. המפגש עם המערכת הצבאית מלווה אותנו החל משלב המלש"ב (מועמד לשרות בטחון), המשך בשרות החובה (וחלקנו אף בשרות הקבע) וכלה בשרות המילואים, ובהמשך גם כהורים לצעירים הפוגשים את המערכת הצבאית. במהלך השנים צה"ל כמערכת למד ולומד לשפר את דרכי התקשורת עם החיילים ובני משפחותיהם על מנת לתת מענה אך עדיין, מתוך נסיוננו כמטפלים, אנו למדים כי חיילים ובני משפחותיהם מרגישים לא אחת שאין להם כתובת, תחושה העלולה להגביר אי וודאות ואף מצוקה.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, בשגרה ובחרום, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך שירות החובה ואף שירות הקבע, לקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות ובהמשך במפגש עם שירות המילואים. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב מתן מענה נכון יכול לאפשר התמודדות והסתגלות מיטביים.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים בשרות סדיר וקבע, חיילים משוחררים, חיילי מילואים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  גיוס לצבא עם בעיות נפשיות  -  (יערה)


הבת שלי עם בעיות קשב וריכוז וחרדה לוקחת פריזמה ואריפליי מאוד חשוב לה להתגייס תכף צו ראשון כבר נתנו להם למלא פרטים באתר. רציתי לדעת אם יש מסלולים מותאמים לילדים עם חרדות ובעיות קשב. האם הצבא נותן מענה לילדים כאלו הנוטלים תרופות באופן קבוע.

תשובה:  גיוס לצבא עם בעיות נפשיות - (טל גרגי)


בצה"ל משרתים חיילים רבים הנעזרים בטיפול תרופתי, מרביתם מסיימים שרות מלא ומשמעותי בהצלחה. במסגרת ההליכים בלשכת הגיוס תזומן ביתכם לקב"ן ובהמשך גם לפסיכיאטר לצורך התאמת פרופיל בהתאם לאבחנה ולטיפול התרופתי. ממליץ להצטייד במכתב המתאר את המצבה העדכני מהגורמים המטפלים. בהתאם לפרופיל שיותאם יוגדרו התפקידים ומגבלות השרות, ובנוסף יותאם ליווי גורמי בריאות הנפש בצה"ל – כל זאת על מנת לסייע בשרות מיטבי. טל גרג'י פסיכולוג קליני מומחה מדריך
 X