על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

גיוס לצה״ל לתפקידי עלית אף על פי שטופלה בטיפול פסיכיאטרי בעבר

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  גיוס לצה״ל לתפקידי עלית אף על פי שטופלה בטיפול פסיכיאטרי בעבר  -  (אנונימי)


שלום רב, ביתי בת 18 ואמורה להתגייס באוגוסט הקרוב. היא טופלה לפני מספר שנים עקב חרדות בטיפול פסיכיאטרי אליו הגיבה בצורה מצוינת לכן הטיפול הופסק בהמלצת הפסיכיאטר וכיום היא בריאה לחלוטין. ביתי בעלת נתוני איכות גבוהים וכל חייה חלמה על שירות משמעותי ומאתגר. לומדת חמש יחידות מתמטיקה אנגלית וכימיה, 10 יחידות רפואה, התנדבה במד״א ועסקה בחינוך וההדרכה. היא זומנה לשיחה אצל קב״ן והיא חוששת שאף על פי שהיא בריאה לחלוטין, הוא יתן לה סעיפי קה״ס (קשיי התסתגלות) אשר יפסלו לה קורסים ותפקידים מסוימים אליהם היא רוצה מאוד להתגייס . אבקש לדעת האם כל מי שטופל בטיפול פסיכיאטרי בעבר מקבל סעיפי קשיי התסגלות ?

תשובה:  גיוס לצה״ל לתפקידי עלית אף על פי שטופלה בטיפול פסיכיאטרי בעבר


לא כל מי שטופל פסיכיאטרית יקבל נתון של קשיי הסתגלות לצבא, אולם הוא יזומן לקב"ן על מנת להעריך את מצבו הנפשי הנוכחי ואת הצורך בהתאמת הקלות בשירות. אם אין להערכתכם רבב בתפקודה או במצבה הנפשי זאת יש להסביר בפגישה עם הקבן. ניתן ואף רצוי לצרף לפגישה חוות דעת עדכנית שלהמטפל או משהו כתוב אחר בנוגע להחלטה לסיים עם הטיפול התרופתי.
 X