על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

דכאון ודיאטה

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  דכאון ודיאטה  -  (אנונימית )


שלום , אני בת 18 ואמורה להתגייס עוד חודש כבר כמה חודשים שאני לא מצליחה לאכול ולא מצליחה לישון בלילות , ירדתי 20 קילו ב3 חודשים וכמובן מבלי לעשות דיאטה ומבלי לזוז מהמיטה אני כל היום בחדר לבד אני בעצמי לא מרגישה בעיה כלשהי לדעתי אני לא חווה דיכאון ( יש לי כאבי בטן כבר 5 שנים מבלי ולא מצאו בעיה רפואית לכך ) אבל זה מה שהמשפחה כולה חושבת והם החליטו לשלוח אותי לפסיכולוג אני מפחדת שהפסיכולוג אכן יחשוב שאני חווה דיכאון ומה שאני רוצה לשאול זה אם הפסיכולוג יקבע שזה דכאון זה יכול להשפיע לי על הפרופיל ? הייתי אצל קבן לפני חצי שנה והוא אמר שהוא לא רואה שום בעיה ושהכל בסדר אבל עכשיו אני מפחדת שזה יהרוס לי את השירות הצבאי תודה מראש על המענה

תשובה:  דכאון ודיאטה


לא ציינת בפנייתך מדוע חל שינוי כה דרמטי בתפקוד שלך , במשקל וכד'. האם ישנה בעייה גופנית ? נראה משאלתך כי אינך מחוברת לאפשרות שאת במצוקה נפשית, אך בכל זאת הלכת לטיפול. חשוב שתבררי מה מטרת הטיפול מבחינתך ומהי הבעיה עימה את מתמודדת. אשר לשירות הצבאי, הרי שאיש מקצוע אזרחי פרטי אינו רשאי לפנות לצבא ולהעביר מידע אודותייך בלי שחתמת על ויתור סודיות (אם הטיפול הוא דרך קופת חולים המצב שונה משום שהרופא צריך לחתום על טופס בריאות והוא ירשום שישנן פגישות עם פסיכולוג מהקופה). גם אם הצבא מכיר בטיפול שלך אין סיבה שהדבר בהכרח ישפיע על השירות הצבאי שלך. חשוב מאד כי תקבלי מענה לקשיים שלך , באשר הם.
 X