על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

הסתרת נסיון אובדני מהצבא

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  הסתרת נסיון אובדני מהצבא  -  (אמא של)


בני התגייס לאחרונה לצבא, לאחר שבאוקטובר ביצע נסיון אובדני והיה מאושפז בבית החולים למשך שבוע. הוא טופל לפני המעשה על ידי פסיכולוגית, ובמשך מספר חודשים היה במעקב פסיכיאטרי כולל טיפול תרופתי שמקבל עד עכשיו. הפסיכיאטר סבר כי לנוכח רצונו העז להתגייס, והשפעתן המיטיבה של התרופות, חבל להסיט אותו מהמסלול הנורמטיבי, וכתב מכתב לצבא בעקבותיו הורד הפרופיל והוא קיבל סעיף קהס. כרגע בני נמצט בקורס, בו האלימות בין החיילים גבוהה, והבוקר אויים אף הוא על ידי חייל אחר במחלקתו.הוא רוצה לפרוש מהקורס, ואמר שאם יציבו בפניו מכשולים ידווח על הנסיון האובדני על מנת שישוחרר מהצבא. מהן ההשלכות במקרה כזה של הסתרת נסיון אובדני מהצבא, על החייל עצמו? האם יש סיכוי שיעלה למשפט וישלח לכלא, או שפשוט ישוחרר מהצבא? חשוב לציין שבעיותיו הן תוצר של שנים ארוכות בהן ספג אלימות קשה במסגרות החינוכיות. אשמח לעזרה דחופה, אני דואגת שמא יפגע או יפגע בעצמו... תודה

תשובה:  הסתרת נסיון אובדני מהצבא


הסתרת המידע הנפשי של החייל טרם גיוסו לא ישלח אותו לכלא, אולם נראה כי הוא מהווה בעיה כעת. חשוב מאד להעמיד את מצבו הנפשי בסדר עדיפויות ראשון ולעשות מה שנדרש על מנת למנוע את האובדנות שלו כעת, אם קיימת. אני מציעה לעדכן את הגורמים שטיפלו בו ולהבין מה רמת המסוכנות כעת. שיתוף במידע אודות הניסיון הקודם יחד עם המצוקה הנוכחית סביר שיובילו לבדיקה של קב"ן והוא אשר יעריך את הכשירות שלו לשירות ובאיזה תפקיד. שחרור מהצבא יכול לעמוד על הפרק במידה וההערכה היא שאינו מתאים כעת לשירות.
 X