על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

זימון לפסיכולג

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  זימון לפסיכולג  -  (ליאת סואד)


בני סובל מחרדה חברתית. פרש לפני שנה ממסגרת הלימודים. ביטלו לו את הצו הראשון לאחר מסירת מסמכים רפואיים. מוזמן לפגישה עם פסיכולוג. חייב ליווי הורי לפחות בתוך הבסיס ולא ברור אם יאשרו לנו. בנוסף חרד מהפגישה. מה עומד להיות שם? חייב לדעת מראש בתודה מראש

תשובה:  זימון לפסיכולג


בנך זומן לפסיכולוג בשל פנייתכם והוא ייפגש עם איש מקצוע מתחום הטיפול. הפגישה תיערך בין חצי שעה לשעה והיא תכלול מעבר על תחומי החיים השונים, התפקוד שלו, הקשיים והבעיות, טיפולים נפשיים שעבר וכד'. בסוף הפגישה יוחלט לגבי אופן השירות והתאמה לשירות. אישור כניסה להורים תלוי במדיניות הבסיס.
 X