על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

ערעור על פרופיל 21 ,גיוס כחיילת מן המניין

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהל הפורום טל גרגי - פסיכולוג קליני בכיר
פסיכולוג קליני מומחה מדריך, מטפל בקליניקה פרטית במבוגרים ומתבגרים, בעל נסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-20 שנה בטיפול באוכלוסיות שונות פורום שירות צבאי
מתמחה בטיפול במשברי חיים, טיפול בפוסט טראומה, טיפול בהפרעות חרדה ועוד. מתבסס בעבודתי על הגישה הדינמית תוך שילוב כלים מגישות נוספות ובהן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היפנוזה, EMDR ועוד. בעבר שירתתי במערך בריאות הנפש בצה"ל ובשרות המדינה כפסיכולוג וכקב"ן בתפקידים בכירים ובהם אחראי על מערך בריאות הנפש בחיל המודיעין וראש מערך מדעי ההתנהגות במשרד ראש הממשלה. כיום, במקביל לטיפול בקליניקה פרטית, מדריך בבתי ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ובתוכנית לפסיכותרפיה בנט"ל.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה מעלה פעמים רבות תחושה קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. המפגש עם המערכת הצבאית מלווה אותנו החל משלב המלש"ב (מועמד לשרות בטחון), המשך בשרות החובה (וחלקנו אף בשרות הקבע) וכלה בשרות המילואים, ובהמשך גם כהורים לצעירים הפוגשים את המערכת הצבאית. במהלך השנים צה"ל כמערכת למד ולומד לשפר את דרכי התקשורת עם החיילים ובני משפחותיהם על מנת לתת מענה אך עדיין, מתוך נסיוננו כמטפלים, אנו למדים כי חיילים ובני משפחותיהם מרגישים לא אחת שאין להם כתובת, תחושה העלולה להגביר אי וודאות ואף מצוקה.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, בשגרה ובחרום, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך שירות החובה ואף שירות הקבע, לקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות ובהמשך במפגש עם שירות המילואים. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב מתן מענה נכון יכול לאפשר התמודדות והסתגלות מיטביים.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים בשרות סדיר וקבע, חיילים משוחררים, חיילי מילואים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  ערעור על פרופיל 21 ,גיוס כחיילת מן המניין  -  (לינוי דוד)


שלום רב. שמי לינוי דוד. השאלה שלי היא האם ניתן לערער על פרופיל 21(נפשי), הפרופיל ההתחלתי שלי היה 45, אם אפשרות להעלאה ל-64, כך נאמר לי בזמנו על ידי הקב"ן, כנראה שהייתה וועדה רפואית ללא נוכחותי. השאלה שלי היא האם אפשרי להגיע למצב, שאני מתגייסת כמו כולם, שיעלו לי את הפרופיל הצבאי. יש לציין שהפטור ניתן לפני 6 חודשים לערך. בנוסף חל שינוי משמעותי בחיי, מאי תפקוד לתפקוד תקין, אני מגיעה לבית ספרי באופן סדיר, בנוסף נשארתי עוד שנה מרצוני החופשי, על מנת להשלים בגרויות. השאלה העיקרית שלי היא מה ניתן לעשות במקרה זה, אני מאוד רוצה להתגייס, וכן יש שינוי, במשך החודשיים-שלושה חודשים הללו, אני מגיעה כל יום לבית ספרי, מתפקדת, בנוסף( יש לציין שעברתי אשפוז לפני 7 שנים, עקב הפרעת אכילה(משבר) עשיתי שינוי מאז, ועכשיו אני בן אדם שונה לחלוטין, האם הצבא מסתכל על מקרה חד פעמי, שלא חזר על עצמו כלל ושקרה לפני כל כך הרבה זמן? , או על ההווה בעיקר?, בנוסף אני משערת שהורידו לי את הפרופיל עקב חרדה חברתית, יש לציין שאני בתהליך משמעותי של הורדת טיפול תרופתי לחלוטין, והמוטיבציה שלי לשרת בצבא מאוד גבוהה, אין לי עבר של מחשבות אובדניות כלל. כן יש לי חרדה קלה, אך כיום היא כלל לא מפריע לתפקודי, ואני מתפקדת גם כשהורידו לי מינון, מה ניתן לעשות במצב של שינוי משמעותי בחיי, האם זה אפשרי לערער, ואם כן, איך להתנהל? מכיוון שאני מאוד רוצה להתגייס לצה"ל, ולא נותנת לחרדה קלה להרוס לי, בנוסף אם יעלו את הפרופיל, הערכה שלך היא ל-45/64 מקווה מאוד שזה אפשרי, אשמח לתשובה שתעזור לי בתהליך בתודה לינוי דוד.

תשובה:  ערעור על פרופיל 21 ,גיוס כחיילת מן המניין - (טל גרגי)


באפשרותך לערער על הפרופיל שנקבע, וזאת בעיקר אם להתרשמותך ולהתרשמות המטפלים חל שיפור במצבך. לצורך כך עלייך להצטייד בחו"ד פסיכיאטר מומחה. כמו כן, במידה ולא יתקבל הערעור, עדיין קיימת האפשרות לשרת כמתנדבת. טל גרג'י פסיכולוג קליני מומחה מדריך
 X