על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

שחרור מהצבא

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהל הפורום טל גרגי - פסיכולוג קליני בכיר
פסיכולוג קליני מומחה מדריך, מטפל בקליניקה פרטית במבוגרים ומתבגרים, בעל נסיון טיפולי עשיר של למעלה מ-20 שנה בטיפול באוכלוסיות שונות פורום שירות צבאי
מתמחה בטיפול במשברי חיים, טיפול בפוסט טראומה, טיפול בהפרעות חרדה ועוד. מתבסס בעבודתי על הגישה הדינמית תוך שילוב כלים מגישות נוספות ובהן CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי), היפנוזה, EMDR ועוד. בעבר שירתתי במערך בריאות הנפש בצה"ל ובשרות המדינה כפסיכולוג וכקב"ן בתפקידים בכירים ובהם אחראי על מערך בריאות הנפש בחיל המודיעין וראש מערך מדעי ההתנהגות במשרד ראש הממשלה. כיום, במקביל לטיפול בקליניקה פרטית, מדריך בבתי ספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ובתוכנית לפסיכותרפיה בנט"ל.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה מעלה פעמים רבות תחושה קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. המפגש עם המערכת הצבאית מלווה אותנו החל משלב המלש"ב (מועמד לשרות בטחון), המשך בשרות החובה (וחלקנו אף בשרות הקבע) וכלה בשרות המילואים, ובהמשך גם כהורים לצעירים הפוגשים את המערכת הצבאית. במהלך השנים צה"ל כמערכת למד ולומד לשפר את דרכי התקשורת עם החיילים ובני משפחותיהם על מנת לתת מענה אך עדיין, מתוך נסיוננו כמטפלים, אנו למדים כי חיילים ובני משפחותיהם מרגישים לא אחת שאין להם כתובת, תחושה העלולה להגביר אי וודאות ואף מצוקה.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, בשגרה ובחרום, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך שירות החובה ואף שירות הקבע, לקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות ובהמשך במפגש עם שירות המילואים. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב מתן מענה נכון יכול לאפשר התמודדות והסתגלות מיטביים.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים בשרות סדיר וקבע, חיילים משוחררים, חיילי מילואים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  שחרור מהצבא  -  (סתיו)


אני צריך עצות.. ראיתי קבן והוא אחרי פגישה אחת שהוא הבין שיש לי רקע משפחתי של מחלות נפשיות אמר שיש לי דיכאון קשה ושאל אם אני רוצה טיפול תרופתי , אמרתי לו שלא כי אני יודע שזה יגרום לי ליותר נזק הוא אמר לי לחשוב על זה וקבע לי תור לפסיכיאטר צבאי . בירפא תל השומר עד כמה אני קרוב לצאת מהצבא ? מה הסיכויים שלי ואיך אני אמור לתפקד עד הפגישה איתו .. ?

תשובה:  שחרור מהצבא - (טל גרגי)


מניח כי הפגישה עם הפסיכיאטר הצבאי נועדה הן לצורך העמקת האבחנה והן לצורך בחינת האפשרות להסתייע בטיפול תרופתי. במידה ואכן אתה סובל מדכאון הרי שטיפול תרופתי בשילוב עם טיפול שיחתי (פסיכותרפיה) הינו הטיפול המומלץ ביותר. באשר לשאלתך לגבי שחרור מהצבא – הרי שרק לאחר ביסוס האבחנה ניתן יהיה לקבל החלטה, תצטרך מן הסתם להתאזר בסבלנות עד לפגישה עם הפסיכיאטר טל גרג'י פסיכולוג קליני מומחה מדריך
 X