על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי

שינוי טופס קה"ס לפני גיוס

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


שאלה:  שינוי טופס קה"ס לפני גיוס  -  (א. נועה)


שלום רב ,בני לקראת גיוס בנוב 20 בע"ה ,בצו ראשון אמר שאינו מעוניין לשרת בצבא ,כשנשאל אם כן היה מעוניין לשרת היכן היה משרת הוא ענה קרבי. הוא סיים 9 שנות לימוד ,החליט לעזוב את הישיבה שמבחינתו רק דירדרה אותו רוחנית ובחר להתנדב בחוות כבשים בשומרון שם שהה שנה ברעיית צאן וטיפול בכבשים,היום הוא עובד בהוסטל ביישוב עוזר לאיש אחזקה. לאחר מחשבה נוספת החליט שרוצה לעשות שרות צבאי בנצח יהודה ,שרות קרבי. רק שמסתבר שהנתונים שלו לא מאפשרים שרות קרבי - פרופיל 97 , קב"א 44 דפ"ר66 וטופס קה"ס 50 . הוא מאוד רוצה לעשות שירות קרבי. מעולם לא היו בעיות ריגשיות ,כשלמד היה מצטיין ( חשוב לציין שהיה בחינוך חרדי ) ,הוא מאוד אחראי ומסוגל לחיות בתנאי חיים מינימלים כפי שהיה בחוה בה התנדב . מה ניתן לעשות כדי לשנות טופס קה"ס? האם חוות דעת מפסיכולוג תועיל? האם חוות דעת ממעסיקים תועיל? האם ניתן לשנות לפני הגיוס?

תשובה:  שינוי טופס קה"ס לפני גיוס


נתון קה"ס (קשיי הסתגלות) שבנכם קיבל מבטא היתכנות של קשיים משמעותיים בשירות ולכן מקבל הגנות מירביות. על מנת להיות חייל קרבי בצבא עליו להיות עם קה"ס נמוך מאד, בצד השני של סולם הקה"ס הצבאי. על מנת שדבר כזה יישקל יש לפנות שוב ללשכת הגיוס עם מסמכים רלבנטיים המעידים על תפקוד מיטבי ויכולת השתלבות במסגרות ולבקש ביטול של הקה"ס
 X