קשב וריכוז טיפול והתמודדויות שונות עם הפרעות קשב וריכוז

בלוג קשב וריכוז

כיצד להסביר לילדים על נטילת טיפול תרופתי

לא פעם, הפעם הראשונה שהילד מקבל מידע על הפרעת הקשב והריכוז שלו באופן מסודר ומוסמך היא לאחר בדיקה אצל נוירולוג, רופא ילדים או פסיכיאטר. במצב זה ייתכן ולילד יהיה קשה לעכל את כל המידע (שלפעמים ניתן בשפה שאינה מתאימה לגילו), וייתכן שגם לך כהורה וגם לו יש שאלות רבות.
בלוג קשב וריכוז

על תזונה, בריאות וADHD

תזונה היא מרכיב חשוב מאד בתפקודו של כל אדם, ובמיוחד אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. בבלוג זה העליתי כמה נושאים שעשויים לעניין אתכם – במיוחד לאור החזרה לשנת הלימודים, הסדר והשגרה שיכולים וצריכים לבוא לידי ביטוי גם בתזונה.
בלוג קשב וריכוז

כיצד לסייע לילדים עם הפרעות קשב וריכוז לעבור את ארוחת החג

אם ל-5-10% מכלל האנשים יש הפרעת קשב וריכוז (ADHD), אז סביר להניח שסביב שולחן החג שלכם בחגי תשרי ישבו לפחות אדם אחד או שניים עם הפרעת קשב וריכוז. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד לשבת לשולחן, ועוד לזמן כל כך ארוך…
בלוג קשב וריכוז

להסתכל אחורה, לתכנן קדימה-כיצד להתארגן לקראת המחצית השניה של שנת הלימודים?

בעוד מספר שבועות התלמידים יקבלו את תעודות המחצית. אספות ההורים (ברובן) מאחוריכם...הנה כמה הצעות כיצד להתחיל עם ילדכם את מחצית השנה השניה: כדי לנצל ביעילות את המחצית השניה, רצוי קודם כל להסתכל על המחצית הראשונה. כיתבו עם ילדכם רשימה של כל מה שהצליח להם (תתחילו עם הנקודה הזו) ומה שלא.
בלוג קשב וריכוז

סיוע לתלמידי חטיבות ביניים כיצד להתארגן

בחטיבת הביניים תלמידים מצופים להיות מאורגנים יותר, להתמודד עם משימות יותר מורכבות ובעלות טווח ארוך יותר. הנה כמה הצעות למורים כיצד לסייע לתלמידים עם הפרעות קשב וריכוז כיצד להתארגן באופן יעיל יותר
בלוג קשב וריכוז

7 כללי זהב כיצד להגביר את המוטיבציה של תלמידיך ולגרום להם להקשיב לך

וייז כתבה מספר רב של הצעות שיוכלו לסייע למורים לנהל את כיתתם באופן יעיל יותר. ייתכן שחלק מהן ידרשו ממך, המורה, לשנות את האופן בו ניהלת את הכיתה עד כה –רבות מהן עשויות להועיל מבחינת שיפור סביבת הלמידה והאקלים הכיתתי. חלקן יעילות במיוחד עבור תלמידים בביה"ס היסודי, אך רבות מהן יתאימו לתלמידים מהגן ועד לתיכון.
בלוג קשב וריכוז

מה לעשות איתם בחופש הגדול? הורות מיטיבה לילדים עם הפרעת קשב וריכוז בחופש הגדול

החופש הגדול מגיע סוף סוף. כל התלמידים חיכו לכך בקוצר רוח – במיוחד אלו שמתקשים ללמוד ושחווית ביה"ס מהווה עבורם אתגר יומיומי. הם יוצאים מהשגרה ומשתחררים מכל לחצי השנה. הורים רבים לתלמידים עם לקויות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז חוששים מן ההתמודדות עם חופשה ממסגרות, או מיכולת ילדם להסתגל למסגרת של קיטנה. לכן, חשוב מאוד להתארגן מראש ולתכנן. לילדים רבים עם הפרעת קשב יש התנהגויות שונות שעלולות להחמיר (או להופיע דווקא) בחופש הגדול, כגון התפזרות, חוסר התמדה, חוסר גבולות וקושי בויסות עצמי (בצפיה בטלויזיה, במשחק במחשב ועוד).
בלוג קשב וריכוז

מאי סדר לסדר - סדר פסח עם ילדים עם הפרעות קשב וריכוז או לקויות למידה

אם ל-5-10% מכלל האנשים יש הפרעת קשב וריכוז (ADHD), אז סביר להניח שסביב שולחן הסדר שלכם ישבו לפחות אדם אחד או שניים עם הפרעת קשב וריכוז. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד לשבת לשולחן, ועוד לזמן כל כך ארוך… הנה כמה הצעות לליל סדר שיכול להתאים גם בשבילם – לפני, במהלך הסדר ולאחריו:
בלוג קשב וריכוז

איסוף מידע מקיף ומותאם לקראת אבחון של ילד עם חשד להפרעת קשב וריכוז

ילדים רבים עם חשד להפרעת קשב וריכוז מופנים בשלב כזה או אחר להערכה אצל איש מקצוע (פסיכולוג, נוירולוג, רופא התפתחותי, פסיכיאטר, מאבחן דידקטי ואנשי מקצוע פרארפואיים). במקרים רבים, אבחון מלא ומקיף בתחום זה חייב להיעשות ע"י אנשי מקצוע שונים, כל אחד מהם מומחה בתחומו. לעיתים, ההורים מסתפקים במבדק ממוחשב מסוג MOXO, BRC העדכניים, או T.O.V.A המיושן ומוכר. גם במקרים אלו חשוב שייאסף מידע מקיף לגבי הילד, התפתחותו ותפקודו.
בלוג קשב וריכוז

מצ'עמם: איך ללמד ילדים עם ADHD להעסיק את עצמם.

ילדים רבים עם ADHD מתקשים להעסיק את עצמם לאורך זמן (אלא אם כן מדובר בבהייה בטלויזיה במשך שעות או משחקי מחשב). הנה כמה סיבות מדוע חשוב לא להיבהל בכל פעם שילד אומר שמשעמם לו, וללמד אותו כיצד להעסיק את עצמו.
בלוג קשב וריכוז

פתרון הסמארטפון - שימוש בטלפונים חכמים כדי לארגן את חייך באופן יעיל יותר.

הטלפונים החכמים הפכו בשנים האחרונות לנפוצים יותר ויותר – לא רק בקרב אנשי עסקים אלא גם בקרב ילדי ביה"ס. הטלפון החכם יכול לא רק לאחסן מספרי טלפון, כתובות, ושאר פריטי מידע, אלא גם להפעיל אפליקציות שונות שיוכלו להקל על חייך.
בלוג קשב וריכוז

תלמידים עם לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז בתיכון – אתגרים ואפשרויות.

תלמידים רבים בתיכון, אשר חלקם אובחנו כבר בגן או בביה"ס היסודי ואחרים רק כשהגיעו לחטיבת הביניים או לתיכון, ממשיכים להיתקל באתגרים בלימודים ובתחום החברתי גם בתיכון. משרד החינוך מורים את התמיכות השונות שתלמידים אלו מקבלים ככל שהם מתבגרים, והמורים שעובדים עימם מתקשים לתת להם מענה הולם ומקיף.
בלוג קשב וריכוז

טיפול בגישה קוגניטיבית-התנהגותית בילדים בגיל הרך.

ילדים עם ADHD בגיל הרך אמנם לא נאלצים להתמודד עם דרישות ביה"ס, אולם גם הם נמצאים לעיתים בסיכון גבוה:
בלוג קשב וריכוז

אני שומע אבל לא מצליח להקשיב!

יכולתם של ילדים צעירים להבין דיבור בסביבה רועשת משתפרת באופן הדרגתי, אך מגיעה לשיאה רק בסביבות גיל 15 שנים. מסיבה זו ילדים צעירים יותר זקוקים לכתה שקטה, בה לא יידרשו להשלים כל הזמן מידע שהוחמץ בגלל הרעש.
בלוג קשב וריכוז

איך להישאר עם ילדים עם הפרעת קשב וריכוז במרחב המוגן ולהישאר בחיים?.

תקופה זו של איום טילים באיזורים רחבים בדרום הארץ, מציבה בפני ההורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז אתגרים נוספים. הנה מספר עצות אשר יסייעו להם להתמודד ביתר קלות עם המצב.
בלוג קשב וריכוז

לו רק היה לי כובע קסמים....או משקפי פלא.

טכנולוגיה חדשה לעזרה ולתיווך במצבים חברתיים מורכבים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז
בלוג קשב וריכוז

על בקרת הורים בשימוש במשחקי מחשב ווידאו של ילדים ובני נוער עם AD(H)D.

ילדים ובני נוער רבים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים להתמכר למשחקי מחשב ולגלישה באינטרנט.
בלוג קשב וריכוז

האם תינוקות שבוכים יותר בינקותם, בסיכון גבוה יותר להפרעת קשב וריכוז או לבעיות התנהגות?.

תינוקות רבים בוכים ומתעוררים בלילה בחודשים הראשונים לחייהם. עם זאת, אם הבכי נמשך על בסיס קבוע במשך השנה הראשונה, יתכן שזה סימן לקשיי התנהגות משמעותיים בהמשך.
בלוג קשב וריכוז

על זיכרון ותשומת לב (ומשחקים שיעזרו לילדיכם לשפר את זיכרונם).

רבים סוברים שלקויות קשב משפיעות רק, או בעיקר, על קשב וריכוז. עם זאת, עלינו לזכור שקשב הוא שלב מקדים לזכירת המידע – מה שלא שמת אליו לב, לא תוכל לזכור. ואכן, ילדים רבים עם לקויות קשב מתקשים בזכירת עובדות, ארועים, הוראות והנחיות, גם כאלה שניתנו להם רק לפני זמן קצר.
בלוג קשב וריכוז

חזרה של ילדים עם הפרעות קשב לבית הספר...המשך .

בבלוג הקודם העליתי כמה נקודות למחשבה לקראת החזרה לבית ספר של תלמיד עם לקויות קשב. הבלוג הנוכחי ירחיב את הדיון בהסתגלות יעילה לביה”ס (שרלוונטית גם לחזרה אחרי כל חג ולא רק אחרי החופש הגדול) - התאמת שעות שינה והתארגנות לקראת ביה”ס בבוקר, רכישה ושמירה של ציוד וחומרי למידה. בנוסף, אציע דרכים יעילות לשתף את המורה במידע לגבי לקויות הקשב והצרכים הייחודיים של הילד.
בלוג קשב וריכוז

חזרה של ילדים עם הפרעות קשב לבית הספר .

השבוע האחרון של אוגוסט הגיע. עוד מספר ימים מתחילה שנת הלימודים וההתרגשות – והלחץ והחששות הכרוכים לא פעם אצל תלמיד עם ליקויי קשב עם לימודים – הולכים וגוברים. כיצד להתמודד באופן יעיל ומיטיב עד לפתיחת שנת הלימודים?
בלוג קשב וריכוז

מיומנויות התארגנות לילדים ובני נוער עם הפרעת קשב וריכוז .

ילדים ובני נוער רבים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים מאוד גם עם תכנון (זמן, חומרים, משאבים דרושים), ארגון וסדר, ובקרה על איכות עבודתם. ישנן אסטרטגיות רבות שבעזרתן ניתן לסייע לילדכם לתכנן, להתארגן ולבצע מטלות – גדולות וקטנות – באופן יעיל יותר.
בלוג קשב וריכוז

איך לעקוב אחר השפעת הטיפול התרופתי הניתן לילדים עם ADHD.

במקרים רבים ישנו נתק בין הרופא המאבחן, הממליץ על טיפול תרופתי, והצוות החינוכי העובד עם הילד בביה"ס. פגישות מעקב נעשות, במקרה הטוב, אחת למספר חודשים. לאור זאת, אין מעקב שיטתי ועקבי על השפעת הטיפול התרופתי על התלמיד והמידע שנמסר בסופו של דבר להורים ולרופא הוא חלקי ולעיתים קרובות מבוסס על אינטואיציות והתרשמויות ולא על נתונים שנאספו באופן שיטתי. מכיוון שבמקרים רבים הטיפול התרופתי ניתן רק בשעות הלימודים, קשה להורים לדעת אם הטיפול התרופתי יעיל ובאילו תנאים. כמו כן, לעיתים רחוקות נעשה מעקב שיטתי לגבי תופעות לוואי שחווה התלמיד בעקבות הטיפול התרופתי.
בלוג קשב וריכוז

מועדון הג'ודו כמסגרת מכילה ומקדמת של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

ספורט ואמנות לחימה כמו ג'ודו ("הדרך העדינה" ביפנית) יכולות מאוד לקדם ילדים עם הפרעות של קשב וריכוז, גם כאלה שהם בעלי קשיים מוטוריים נלווים (כגון DCD), וחלק לא קטן מהם אף הגיע להישגים ספורטיביים מרשימים.
בלוג קשב וריכוז

מהו קשב?

יתכן שהדרך הטובה ביותר לתאר קשב היא שמדובר במיקוד לאורך זמן של משאבי חשיבה על מידע, בעודנו מסננים או מתעלמים ממידע לא חיוני. הקשב הוא תפקוד בסיסי למדי, ומהווה תנאי מקדים לתפקודים שכליים שונים (כגון תפישה, זיכרון ואחרים). ישנם סוגים שונים של קשב, כל אחד מורכב יותר מקודמו:
Contact With Us
Your message has been sent!
Error! Please try again.