כל מה שצריך לדעת על ...

אבחון קשב וריכוז

מהו אבחון קשב וריכוז?

קיימים סוגים רבים ושונים של אבחונים לאיתור הפרעת קשב וריכוז. חלקם נשענים ראיונות ועל תצפיות ודיווח עצמי של המשפחה ושל המאובחן עצמו וחלקם אבחונים ממוחשבים. מטרת האבחון להבין מהו הרקע לקשיי הלמידה של הילד או האדם ולאתר את דרכי ההתערבות היעילות ביותר עבורו.

אבחון של הפרעת קשב וריכוז התפתחות עם השנים ועם המודעות להפרעה זו. רבים מבקשים לעבור את האבחון בשל קשיים לימודיים או קשיים שקשורים לתפקוד בעולם העבודה.

מכוני אבחון שונים ימליצו על סוגי אבחון שונים, ואכן אין הנחיה מוחלטת וברורה לאיזה אבחון הוא המדויק וה"מבטיח" מכיון שהפרעת קשב וריכוז מופיעה באופן שונה אצל אנשים שונים, בגילאים שונים ובהתאם לשגרת יומם, התרבות והעיסוק ביום יומי.

האבחון הראשוני, עוד לפני היווצרותם של האבחונים הממוחשבים הוא אבחון שנעשה ע"י רופא, פסיכיאטר או נוירולוג. הרופא יתשאל את הנבדק, בין אם הוא ילד או מבוגר, שאלות שמטרתן להבין עד כמה ההפרעה אכן מפריעה לו לנהל שגרת יום יום ולהצליח בתפקודי היום יום המצופים ממנו בהתאם לגילו ותרבותו. כמו כן יתבקשו המורים, הגננת, היועצת וההורים, במקרה של אבחון ילדים, למלא שאלון. המטרה כאן היא לאבחן האם התסמינים עליהם מתלונן הנבדק , או הוריו, מופיעים ביותר ממסגרת אחת. זאת מכיון והפרעת קשב וריכוז איננה הפרעה של בית הספר בלבד ולכן על מנת לאבחון הפרעת קשב וריכוז התסמינים צריכים להופיע ביותר מסביבת חיים אחת.

מבחן TOVA

מבחן זה הוא האבחון הממוחשב הנפוץ והפופולרי בארץ עד לשנים אחרונות.

שהו מבחן תפקודי בו המאובחן מתבקש לשבת מול מחשב למשך 25 דקות וללחוץ על כפתור בכל פעם שמופיע גירוי על המסך. הנבדק צריך להימנע מללחוץ על הכפתור כאשר אין גירוי וכך נבדקת גם האימפולסיביות. מבחן זה מבוצע פעם ראשונה ללא נטילת תרופות ופעם נוספת לאחר נטילת ריטלין. המבקרים של האבחון טוענים כי אבחון זה בעיקר בודק את השפעת הריטלין (בגלל ההשוואה לתפקוד עם וללא תרופה) אבל לא מעריך את תפקודיו השונים של הנבדק בחיי היום יום.

אבחון BRC

גם זה אבחון משימתי ממוחשב המקיים לאורך של כשעה מול מסך מגע. מבחן זה, בודק מעבר למוסחות לגירויים ויכולת ריכוז- גם זיכרון, יכולת ארגון ותכנון ויכולות ניהוליות, כך שנותן תמונה קוגניטיבית רחבה יותר מזו המתקבלת במבחן TOVA.

המבחן מותאם לפי גיל הנבדק ותוצאותיו מתקבלות בהשוואה לביצועים של נבדקים אחרים בני אותו גיל. תוצאות האבחון כוללת גם המלצות לטיפול.

אבחון חדיש יותר , גם הוא ממוחשב, ודומה מאוד למבחן TOVA הוא ,MOXO.
מעוניינים שנמצא עבורכם את המאבחן/נת המתאימים ביותר? הזינו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

פורום אבחונים

לקויות למידה / הפרעת קשב וריכוז
הפורום יעסוק באבחונים של ילדים: אילו סוגים של אבחונים קיימים וכיצד יודעים איזה אבחון מתאים ומתי? כיצד קוראים ומבינים את תוצאות האבחון? מתי כדאי לפנות לאבחון וכמה זמן אורך התהליך? .

סוגי אבחונים

סוגי אבחונים


סגור
צריכים אבחון? השאירו פרטים ונדאג שהמאבחנים הטובים והמתאימים ביותר יצרו אתכם קשר בהקדם.