כל מה שצריך לדעת על ...

טיפול בהפרעות אכילה

הפרעות אכילה

בעשורים האחרונים חלה עליה משמעותית במספר האנשים הסובלים מהפרעות אכילה למיניהן. אם בעבר נחשבה ההפרעה לנחלתן העיקרית של נשים, כיום מאובחנים לא מעט גברים ואף נערים מתבגרים כסובלים מהפרעת אכילה. המושג הפרעת אכילה כולל קשת של הפרעות, קלות יותר או מורכבות יורת לטיפול כאשר על קשת זו נמצאת גם אכילת היתר שמאפיינת מאוד את העולם המערבי מחד ואכילה בררנית

מצד שני. פעמים רבות מופיעה הפרעת האכילה עם תחלואה נוספת כמו דיכאון וחרדה.

הפרעות אכילה מקורן במחשבות טורדניות, בקשר למזון ומשקל הגוף. לא מדובר במחשבות היכולות להביא לידי שינויים בהתנהגות, אלא כאלו הקשורות יותר לפחד בקשר למראה החיצוני, הערכה עצמית ירודה, בעיות משקל, מזון ודיאטה. מחשבות שאינן נותנות מנוח ומפריעות לתפקוד היום יומי, לאיכות החיים ואף יכולות להוביל לבעיות גופניות ורגשיות.

הפרעות אכילה עלולות להיות מסוכנות ביותר והקושי המרכזי בטיפול בהן הוא מרכיב ההסתרה שהוא חזק מאוד אצל רוב הסובלים מהפרעה זו ועל כן הזיהוי והאבחון מגיעים בשלב מתקדם ומחמיר. גם לאחר הזיהוי, קיימת לעיתים תכופות התנגדות קשה לטיפול מה שמעכב את היכולת של הסביבה להושיט עזרה ולטפל בהפרעה לפני שהופכת למסוכנת.

אנשים עם הפרעות אכילה מתארים לעיתים תכופות, את מצבם כתחושת חוסר אונים. חוסר האונים מוביל לצורך עז בשליטה וכיוון ואינם מצליחים להגיע לשליטה בעולמם הרגשי, השליטה באופן אכילתם משיגה תחושת שווא של שליטה בחייהם. בדרך זו למעשה משמשת הפרעת האכילה כדרך להתמודדותו של אותו אדם עם העולם החיצון.

גורמים להפרעת אכילה

בקרב החוקרים השונים יש הסכמה כי להפרעות האכילה גורמים שונים שיכולים להופיע ביחד או לחוד. גורמים אלו מקורם גנטי, משפחתי, סביבתי, אישיותי , תרבותי או ביולוגי.

אכילה בררנית

כתבות/מאמרים בנושא טיפול בהפרעות אכילה

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים בטיפול בהפרעות אכילה

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא טיפול בהפרעות אכילה
הפרעות אכילה

אורי קשת

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: הפרעות אכילה, חרדה ופוביה, דיכאון, בעיות במיניות וזהות מינית, התמודדות עם משברי חיים, עבודה עם ספורטאים
אזור בארץ: תל אביב, רמת גן, גבעתיים, אזור המרכז
שפה: עברית,אנגלית
פסיכולוג קליני מומחה המטפל בקשיי תפקוד,דיכאון והפרעות מצב רוח, חרדה, קשיים ביצירת יחסים בין אישיים, פגיעה בערך העצמי, וכן מגוון רחב של קשיים רגשיים. ניסיון רב בעבודה עם הפרעות אכילה ועבודה ע
הפרעות אכילה

ד"ר שחף ביתן

פסיכולוג קליני

התמחות: קשישים,הפרעות אכילה,בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות במיניות וזהות מינית,אבל ואובדן,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: שפלה,רחובות
שפה: עברית,אנגלית
פסיכולוג קליני מומחה, מטפל במתבגרים/ות ומבוגרים/ות, בהפרעות חרדה, דיכאון, קשיים בזוגיות ובעבודה, משברי חיים והפרעות אכילה.
הפרעות אכילה

בת-אל כהן

עובדת סוציאלית קלינית

התמחות: התמכרויות, קושי ביצירת קשרים, בעיות במיניות וזהות מינית, בעיות משפחתיות וזוגיות, אבל ואובדן, התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: רמת גן,גבעתיים
שפה: עברית,אנגלית
עו"ס קלינית, מטפלת במתבגרים ובמבוגרים. מאמינה שתהליך מקצועי של חשיבה רגישה ומעמיקה יכול להוביל לשינוי אמיתי, להקלה ולתחושת משמעות אמיתית בחיים.
הפרעות אכילה

יעל ירון

פסיכותרפיסטית

התמחות: חרדה ופוביה, דיכאון, אבל ואובדן, פוסט טראומה, התמודדות עם משברי חיים, הפרעות אכילה, שאלות זהות מינית, הדרכת הורים
אזור בארץ: ירושלים
שפה: עברית
מטפלת במבוגרים מתמחה בטיפול במבוגרים צעירים (גילאי 20-30) בשאלות של זהות אישית, קשרים בין אישיים והתמודדות עם טראומות.

הפרעות אכילה

אורית אלוני

פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית

התמחות: טיפול פרטני, התמודדות עם משברי ומכשולי החיים, חרדה,דיכאון,הפרעות אכילה. בעיות זוגיות ומשפחתיות,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,בקעת אונו, רמת גן, גבעתיים
שפה: עברית,אנגלית
(MA) מומחית לטיפול במתבגרים, מבוגרים וזוגות. פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית עובדת במרכז הרפואי איכילוב ובקליניקות במרכז תל אביב ובקרית אונו.
הפרעות אכילה

אורי לבוא ורדינון

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: חרדה, דכאון, אובססיביות, טראומה, משברי חיים, אובדן, פרידה, מיניות, התמכויות, זוגיות, משפחה, קריירה, מנהלים, עסקים משפחתיים. הבנה עצמית מעמיקה לצד שינוי פרקטי.
אזור בארץ: תל אביב יפו, חולון, בת ים, רמת גן, אזור המרכז, טיפול און ליין
שפה: עברית, אנגלית
מטפל במתבגרים ומבוגרים. מטפל זוגי ומשפחתי. יועץ לעסקים משפחתיים. חשוב לי לסייע למטופלי לחוות הקלה במצוקה וסבל, להחלץ ממצבים קשים ולנוע לעבר סיפוק והנאה במערכות יחסים ועבודה. מטפל גם אונליין
הפרעות אכילה

סוזן קדם

פסיכותרפיסטית מטפלת בתנועה

התמחות: הפרעות אכילה, חרדה ,דיכאון, פוסט טראומה, גיל השלישי, גיל התבגרות, התפתחות אישית, אבל ואובדן
אזור בארץ: שרון
שפה: עברית,אנגלית
מאמינה בחשיבות הקשר הטיפולי, וביכולת כל אדם להתפתח. מקשיבה בכבוד, עניין ואמפתיה. שילוב התייחסות לתחושות גוף ולעתים התנסות תנועתית בהקשר של נושא השיחה מאפשר העמקה ומקדם את הטיפול.
הפרעות אכילה

ד"ר אורלי יונה דרורי

עובדת סוציאלית קלינית ודיאטנית קלינית

התמחות: אכילת יתר,תחושת תקיעות בחיים,בעיות קריירה,בעיות משפחתיות וזוגיות,התמודדות עם משברי חיים,דכדוך,בטחון עצמי, חרדה.
אזור בארץ: מרכז,שרון
שפה: עברית,אנגלית
מומחית בטיפול נפשי באנשים הסובלים מאכילת יתר, חרדות, בעיות במערכות יחסים, משברי חיים ודכדוך. משלבת טיפול דינמי עם גישות מעשיות. במקרה של אכילת יתר משלבת טיפול תזונתי וגמילה מסוכר.

מה ההגדרה להפרעות אכילה?

הפרעת אכילה הינה הפרעה נפשית המאופיינת במספר תסמינים שונים, שכולם סביב התנהגות הקשורות לאכילה, דימוי גוף והתפיסה העצמית, לעיתים תכופות מגיעה עם תסמינים נוספים כגון חרדות ודיכאון.

התנהגות סביב בעיות בהפרעות אכילה יכולה לבוא בצורות שונות, החל מאכילה מוגברת, או לחילופין הפסקת האכילה כמעט לחלוטין כמו לדוגמא באנורקסיה נרבוזה.

הפרעות אכילה בהחלט יכולות להתפתח למקומות בו החולה מסכן את בריאותו ואף את חייו, בין 10%- ל-17% מהחולים ימותו מהמחלה, וככל שהפרעת האכילה נמשכת זמן רב יותר הסיכוי עולה.

איזה סוגים של הפרעות אכילה נפוצים?


אנורקסיה נרבוזה


זהו מצב בו האדם כמעט ואינו אוכל דבר ועל כן מאבד משקל רב. חלק מהסובלים מאנורקסיה נרבוזה מתאמנים יתר על המידה במטרה לאבד עוד ממשקלם. לרוב מגיעים למצב כחוש עד כדי כך סיכון הבריאות. חלק מההפרעה מאופיין בעיוות בתפיסה כך שנערה יכולה להגיע למצב שכל עצם בגופה בולטת ונראית, וכאשר תביט במראה תראה עצמה שמנה. לפעמים יודע אותו אדם כי הוא כחוש יתר על המידה, אבל הוא איננו מבצע שום שינוי בהרגליו בגלל הפחד הגדול מפני השמנה, עבורו מצב של שינוי הרגלים משמעו איבוד שליטה. הקריטריונים לאבחון של אנורקסיה נרבוזה קשורים לירידה במשקל שאיננה מתאימה לגיל, למצב רפואי ולמין, עיסוק קבוע בפחד מפני עליה במשקל למרות מקל נמוך מהמינימום הנורמלי לגיל ולמין, והגבלה של צריכת האנרגיה באופן שאיננו תואם את המשקל הנמוך. ההפרעה יכולה להופיע ברמות חומרה שונות.

סוגים של הפרעות אכילה

בולימיה נרבוזה


מצב שבו האכילה הינה חסרת מעצורים ולא מבוקרת, ולאחריה האדם מנסה להיפטר מכל עודף הקלוריות על ידי "טיהור" המבוצע בעזרת צום, הקאה מכוונת, שימוש לרעה בחומרים משלשלים או אימון גופני מוגזם. דרך זו של טיהור נראית לאותו אדם כמתאימה להשגת מטרתו אך למעשה היא רק גורמת לנזקים גופניים. משקלו של הלוקה בבולימיה עולה ויורד תכופות במידה משמעותית. הקריטריונים לאבחון של בולמיה כוללים זלילה מופרזת בתכיפות גבוהה (סביב השעתיים) ובכמויות גבוהות ותחושה של חוסר שליטה בזמן האכילה. בנוסף, פעולות שמטרתן מניעה של עליה במשקל (הקאות חוזרות, שימוש בתרופות משלשלות, התעמלות מופרזת) והערכה עצמית המושפעת באופן קיצוני ממשקל הגוף וצורתו.


אכילה כפייתית


מצב בו אדם אוכל יתר על המידה עד כדי תחושת אי נוחות, הוא אוכל על מנת להרגיע את עצמו, אוכל בהיחבא, ולמרות שאכל כמות נכבדה של מזון בזמן הארוחה הוא ממשיך ואוכל גם בין הארוחות. הוא חש בושה ורגשי אשמה רבים לגבי צורת האכילה שלו אך בניגוד ללוקים בבולימיה הוא איננו מנסה להיפטר מהמזון שאכל.


הפרעת אכילה לא מוגדרת


לעיתים קורה, שנוצר מצב ובו אנשים חווים מעין תערובת של תופעות, המופיעות בהפרעות האכילה השונות, אך הן אינן אופייניות לתופעה אחת בלבד. אנשים אלו גם הם נחשבים, כבעלי הפרעת אכילה לא מוגדרת, ועליהם לפנות ולקבל עזרה כאותם בעלי הפרעת אכילה ספציפית. פיקה (pica) – אכילה של חפצים או חומרים לא מזינים שאינם מאכל. ההתנהגות תאובחן כהפרעת פיקה אם נמשכת חודש לפחות, איננה קשורה או חלק מהתנהגות תרבותית מקובלת בסביבתו של האדם ואיננה מותאמת לגילו.


כיצד ניתן לטפל בהפרעות אכילה?


כעל מנת לטפל כראוי בהפרעות אכילה, הטיפול עצמו צריך להיות מערכתי, הטיפול כולל פסיכותרפיה (יכול להיות בגישות ושיטות שונות) שמטרתה היא לטפל בתחושת חוסר האונים והשגת תחושת שליטה טובה יותר בתחומי החיים השונים. הטיפול בהפרעת האכילה ישלב גם ייעוץ משפחתי, טיפול על ידי תזונאית מוסמכת, ולעיתים אף מעקב פסיכיאטרי.

במקרים מסוימים, ובסוגים מסוימים של הפרעות אכילה, לאחר בירור הגורמים ואבחון מעמיק, משתמשים בטכניקות פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית לטיפול בהפרעת האכילה.

ברוב המקרים , כמובן תלוי בחומרת ההפרעה, המטפל יעשה שילוב של כמה סוגי טיפול- טיפול פסיכיאטרי (טיפול תרופתי), פסיכותרפיה או טיפול בהבעה ויצירה ו/או שיטת טיפול אחרת על מנת לטפל בהפרעת האכילה.

מהם סימני אזהרה להתפתחות הפרעת אכילה?


לא תמיד פשוט לאבחן הפרעות אכילה, אך בהחלט יכולים להיות לנו סימנים אשר מצביעים על בעיה.

שינויים בהתנהגות - כאשר רואים אכילה תכופה ומוגזמת (אוכל רב נעלם מהבית ובשעות לא מסודרות) או צמצום המזון באופן משמעותי, עשיית פעילות גופנית מוגזמת וקיצונית, שינוי במראה הגוף באופן חד, הליכה לשירותים מיד בסיום האוכל, תלונות על קור.

לטפל בהפרעות אכילה


היעדר יעד לסיום הדיאטה - ברוב המקרים כאשר נערה או אדם מחליטים לעשות דיאטה הם מגדירים לעצמם יעד סביר של משקל אליו רוצים להגיע. כשמגיעים אליו, הדיאטה נפסקת. כאשר הדיאטה ממשיכה ויעדי משקל חדשים, נמוכים יותר נוספים בכל פעם ואין יעד סופי לירידה במשקל, זוהי נורת אזהרה.

עיסוק כפייתי במשקל - דיבור המשקף עיסוק מוגזם וירידה בביטחון ובערך העצמי על סמך שינויים במשקל ובאופן שאיננו הולם את הירידה במשקל. כמו כן עיסוק רב בתהליך האכילה.

שינויים גופניים - סימפטומים אלו יופיעו לרוב בשלבים חמורים יותר של ההפרעה וכוללים הפרעה בהתפתחות מינית (אצל נערים ונערות), הופעת פלומת שיער על הגוף, כאבי שיניים ופצעים בפה, נשירת שיער, כאבי גרון ועוד.

למי אפשר לפנות לטיפול בהפרעות אכילה?


קיימים מטפלים רבים אשר מומחים בטיפול בהפרעות אכילה, וקיימים מרכזים שונים אשר מתמחים בטיפולים בהפרעה זו, בחלק מהמרפאות הציבוריות הטיפול נעשה ללא תשלום או בעלות פחותה.

לרשימת המומחים של על הספה לטיפול בהפרעות אכילה לחץ כאן