כל מה שצריך לדעת על ...

טיפול מיני

מה זה טיפול מיני?

טיפול מיני מיועד לא.נשים המתמודדים באופן פרטני או זוגי עם כל קושי הקשור במיניותם. קושי במיניות יכול להתבטא בתסמין גופני כמו בעיה בהגעה או בשמירה על זקפה, שפיכה מוקדמת או מעוכבת. עודף או חסר בחשק מיני, כאב בעת כניסה לנרתיק, קושי להגיע לאורגזמה ועוד.

עם זאת, קושי במיניות יכול להיות נרחב או כללי יותר ולהתבטא בשאלות לגבי זהות ונטייה מינית, בהתמודדות עם השלכותיה של פגיעה מינית או בתחושות שהמיניות עם של האדם עם עצמו או עם בן/ בת הזוג אינה במקום בו הוא או היא רוצים שתהיה.

מטפל מיני מוסמך הינו בעל תואר שני בתחום טיפולי, לרוב עו"ס קלינית, כפסיכולוגיה קלינית, רפואית או שיקומית או רפואה. הוא/ היא מוסמך/ת לאבחן את הקושי המיני, את מקורותיו ואת סוג הטיפול הנדרש. א.נשים רבים לא יודעים כי טיפול מיני איננו כולל מגע או עירום, והוא מילולי בלבד. תרגילים הניתנים על ידי המטפל.ת ייעשו בהסכמה של המטופל בביתו, ללא נוכחות המטפל.ת.

בטיפול מיני המטופל.ת יופנו לבירורים רפואיים נדרשים כדי לשלול בעיה רפואית. עם זאת, במקרים רבים ההנחה כינה כי הגוף מספר סיפור של הנפש שהיא עדיין לא יכולה לבטא במילים ולכן בא כתסמין גופני. הטיפול הוא מסע משותף בניסיון להבין מה הגוף והנפש צריכים.

פורום גישור וזוגיות

בעיות זוגיות ומשפחתיות
אתגר הזוגיות הוא אתגר שכל אדם שאיננו רוצה לחיות בבדידות חווה אותו. אם בתחילה בדרך להשגת קשר זוגי ובהגשמת הזוגיות ואם לאחר מכן בניסיונות השמירה על הגחלת, על הכבוד ועל הקשר הזוגי בכללותו.

בפורום זה נענה על שאלות העוסקות בזוגיות ושמירתה וגם בשאלות הקשורות לפירוק הזוגיות, כיצד להיפרד באופן מכבד שאיננו פוגע בילדים או מצמצם את הפגיעה בכל הנוגעים בדבר.כתבות/מאמרים בנושא טיפול מיני

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המשלבים טיפול מיני

טיפול מיני

ד"ר מירה כספי

פסיכותרפיסטית וסקסולוגית מוסמכת

התמחות: בריאות הנפש,בעיות במיניות וזהות מינית,בעיות משפחתיות וזוגיות,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים,טיפול במתבגרים
אזור בארץ: באר שבע
שפה: עברית

פסיכותרפיסטית וסקסולוגית מוסמכת. מומחית לבעיות בתפקוד המיני אצל הגבר והאישה (מוכרת על ידי האיגוד הישראלי לטיפול מיני-איט''ם). מדריכה,מנחת קבוצות.קליניקה במיתר ובבאר שבע.

טיפול מיני

מיכל מלמד

פסיכולוגית ומטפלת מינית

התמחות: בריאות הנפש, מערכות יחסים, מובחנות וראויות, אתגרים במיניות, התפתחות במיניות ומיניות מעצימה. טיפול פרטני וזוגי.
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן, מודיעין, בית שמש וטיפול אונליין
שפה: עברית, אנגלית

בעלת הכשרה הן בפסיכולוגיה קלינית והן בגישות הוליסטיות למיניות. רואה את המיניות כשער להתפתחות משמעותית אישית וזוגית, מקור חיבור עוצמתי לעצמנו. מחברת להקשבה עמוקה לגוף-נפש.

טיפול מיני

אפרת מנור

סקסולוגית ומטפלת מינית

התמחות: בעיות תפקוד מיני,זהות מינית, קושי ביצירת קשר, קשישים , התמכרויות,בריאות הנפש, ,בעיות אישיות , משפחתיות וזוגיות
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,מרכז
שפה: עברית,אנגלית

סקסולוגית ומטפלת מינית מוסמכת מתמחה בטיפול מיני וייעוץ מיני, ליחידים או לזוגות. הטיפול מתאים לכל טווחי הגילאים והאוכלוסיות. מאמינה שמיניות בריאה ומספקת היא חלק חשוב באיכות החיים.

טיפול מיני

מעין נוחומוביץ

מטפלת זוגית, מטפלת בזוגות וביחידים בנושאי זוגיות ומיניות.

התמחות: בעיות במיניות וזהות מינית, בעיות משפחתיות וזוגיות, הדרכת הורים, חינוך מיוחד, רילוקיישן.
אזור בארץ: תל אביב, מטפלת אונליין
שפה: עברית,אנגלית

מטפלת בזוגות ויחידים בנושאי זוגיות ומיניות, ובעלת התמחות ייחודית בטיפול בזוגות ברילוקיישן (ובחזרתם לארץ) ובהורים לילדים עם לקויות, ניהול קונפליקטים, הבנה עצמית, מיניות ועוד.


דפנה ישראלי-כהן

דפנה ישראלי-כהן

פסיכולוגית רפואית, מטפלת מינית וזוגית

התמחות: קשישים,נכויות ומחלות כרוניות,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,פוסט טראומה,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: חיפה,צפון
שפה: עברית

טיפול אינטגרטיבי המשלב התייחסות לגוף, לנפש ולרוח לצד גישה קוגניטיבית התנהגותית, מעשית אך רגשית לאדם ולחיים.

דר דניאלה מזור

ד"ר דניאלה מזור

מטפלת מינית מוסמכת -עוס שיקום

התמחות: טיפול מיני (יחידים/זוגות), טיפול מונגש לא.נשים עם מוגבלות, להטב"ק פרנדלי, טיפול בפגיעות מיניות, פסיכותרפיה CBT
אזור בארץ: חיפה, צפון
שפה: עברית,ספרדית

אני מאמינה שלכל בני האדם ללא קשר למין, העדפה, גיל ודת, ישנה הזכות לבריאות מינית ולקבלת הדרכה והכוונה בתחום המיניות. אני מאמינה בקידום הזכות לביטוי מיני, הנאה מינית ופרטיות מינית

צביה רווה

צביה רווה

עובדת סוציאלית קלינית MSW, פסיכותרפיסטית

התמחות: דיכאון וחרדה, דיכאון אחרי לידה, טראומה ומשברים, קשיים בינאישיים, פגיעה מינית, אבל ואבדן. פסיכותרפיה+ כלים של cbt
אזור בארץ: ירושלים
שפה: עברית

טיפול במבוגרים ומתבגרים בגישה פסיכודינמית, בשילוב כלים של cbt, סביב מגוון קשיים ומשברים- מעברים ושינויים, קשיים בינאישיים, קשיים בזוגיות, דימוי עצמי, פגיעה מינית, אבל ואבדן.

עליסה הראל

עליסה הראל

MSW פסיכותרפיסטית (CBT) מטפלת זוגית מוסמכת בהכשרה בטיפול מיני

התמחות: טיפול פרטני וזוגי, תקשורת זוגית, מיניות ותשוקה, דיכאון וחרדה (CBT), טראומה, שליטה בכעס, אבל ואובדן, דימוי עצמי, התמודדות עם תקיעות ומשברי חיים.
אזור בארץ: נס ציונה, טיפול און ליין
שפה: עברית, אנגלית

M.S.W פסיכותרפיסטית, מטפלת זוגית מוסמכת ומנוסה, בהכשרה בטיפול מיני .טיפול במבוגרים. טיפול אינטגרטיבי CBT דינאמי, במגוון מצבי התמודדות מעברים ומשבר. באווירה חמה בקליניקה בנס ציונה.
מה זה טיפול מיני ?


האגודה הישראלית לטיפול מיני – איט"ם


האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם) נוסדה בשנת 1983, והיא האגודה היחידה בישראל המוכרת לטיפול מיני עי ידי ארגון הבריאות העולמי ועל ידי ארגונים עולמיים רשמיים לטיפול מיני.

האגודה הישראלית לטיפול מיני


האגודה פועלת על פי תקנון המתווה נהלים אתיים מחמירים וסטנדרטים לשמירה על הכשרת המטפלים המיניים בישראל.

כאמור, מטפל/ת מיני/ת מוסמך/ת איט"ם הינו בעל תואר שני בעבודה סוציאלית או בפסיכולוגיה קלינית, רפואית או שיקומית, או שהינו רופא. בנוסף, נדרשת הכשרה באחת התוכניות המוכרות לטיפול מיני והתמחות באחד המרכזים המוכרים לטיפול מיני ולהדרכת טיפול מיני בישראל. א.נשים מתחומים פרא-רפואיים כמו פיזיותרפיסטים/ות של רצפת האגן יכולים להתקבל לאיט"ם כמקדמי בריאות מינית בכפוף לעמידה בתנאי ההסמכה.

באיזה מצבים כדאי לפנות לטיפול מיני?


פנייה לטיפול מיני מומלצת בכל מצב בו יש תסמין (סימפטום) שקשור למיניות כמו כאב, פגיעה בזקפה, בשפיכה, בחשק או באורגזמה. מומלץ גם לפנות בכל מצב בו יש לתחושתכם פער בין הרצוי למצוי, בין אם במיניות העצמית, ובין אם פער במיניות עם בן/בת הזוג.

אנשים שנמצאת כעת בתהליך טיפולי, פסיכולוגי או זוגי ולא מקבלים מענה על סוגיות שקשורות לנושאים מיניים בטיפול הקיים, אנו ממליצים להתייעץ עם מטפל מיני לגבי פנייה לטיפול נפרד בנושאים המיניים, או שילוב התחום המיני בטיפול הקיים.

איזה טיפולים קיימים לבעיות במיניות?


טיפול מיני נקרא אינטגרטיבי, בכך שהוא משלב סוגים שונים וכלים שונים של טיפול. מטפלות/ים שונים מגיעים לתחום מעולמות ידע וגישות טיפוליות שונות. יש גישות פסיכודינאמיות, שעוסקות בהשפעתם של חלקים מודעים ולא מודעים של הנפש על האדם ועל מערכות היחסים. טיפול מיני ישלב בדרך כלל גם שיטות התנהגותיות שונות המפנות לתרגול מחשבתי או עצמי, פרטני או זוגי.

בטיפול מיני יש עבודה עם שיטות טיפול רבות המבוססות על קשיבות לגוף (mindfulness) ועל עבודת גופנפש ועבודה עם רגש. מטפל/ת מיני מנוסה מציע אינטגרציה של כלים ושיטות טיפוליים, ולעתים, לפי הצורך, גם כלים לעבודה ממוקדת עם טראומה.

למי מתאים טיפול מיני?


טיפול מיני מתאים לכל אדם, בכל גיל ובכל קשת החברה. גם אדם שהבעיה המינית שלו היא לחלוטין גופנית (למשל, פגיעה בזקפה בגלל סכרת או טיפולים נגד סרטן), ימצא שהחרדה, דימוי הגוף והשינוי בזוגיות בעקבות המחלה משפיעים על המיניות. בתוך כך, בפנייה לטיפול מיני כדאי להתרשם לבד אם אופי המטפל ושיטת הטיפול שלו מתאימה לאופי האדם. בפניה לטיפול מיני זוגי כדאי לבדוק אם המטפל.ת בעלת ניסיון בעבודה עם זוגות.

טיפול מיני הינו רגיש תרבות. זאת אומרת, שמפלות ומטפלים מנוסים יודעו לתת טיפול שהוא מותאם באופן מדוייק להשקפת עולמו של המטופלים.

איזה בעיות נפוצות באים איתן לטיפול מיני?


נשים רבות פונות לטיפול מיני עקב תחושה של כאב בכניסה לנרתיק או בעת מגע בו. גברים רבים בונים לאחר שהזקפה שלהם איננה מספקת, או עקב שפיכה מוקדמת או מעוכבת לתחושתם. בהמשך לכך, אנשים יפנו לטיפול מיני עקב קושי בהגעה לאורגזמה, ירידה בחשק המיני, התמכרות למין או לאוננות, פערים זוגיים במה שרוצים ולא רוצים במיניות, השפעה של פגיעות על המיניות ועוד.