על הספה - פורומי מומחים

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה מנהלת פורום דר' הלה רובין מי-טל
עובדת במרכז לבריאות הנפש "שלוותה" ובקליניקה פרטית בתל אביב. בעלת פורום דכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה
נסיון רב בטיפול בדכאון, חרדה, סכיזופרניה, קשיים חברתיים וזוגיים, התמודדות עם משברי חיים, אבל ואובדן. מרבה לעסוק בתחומים הקשורים בנשיות, אימהות ומגדר.

מטפלת בילדים, מתבגרים ומבוגרים. מתמחה בטיפול בגישה הפסיכודינאמית, תוך שילוב אלמנטים מגישות אחרות בהתאם לצרכי המטופל. בעלת הכשרה בטיפול

קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לחרדה ודכאון ובטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) להפרעת אישיות גבולית.


דאגנות או חרדה? מצב רוח ירוד או דכאון? האם כדאי לפנות לטיפול, ולמי?

הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו. לעיתים קרובות, קשה לזהות האם מדובר בקשיים "נורמליים" או בקשיים חמורים יותר, הדורשים פניה לעזרה מקצועית. וכמובן, שגם הפניה לעזרה מקצועית מציבה שאלות וקשיים משלה: למי כדאי לפנות לאבחון וטיפול? מהן שיטות הטיפול המקובלות כיום?איזו שיטת טיפול מתאימה לי?

הפורום מציע מידע, התייעצות והכוונה ראשונית, אך אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי, לאבחון ולטיפול. הפורום לא יעסוק בטיפול תרופתי.
 Xשלום ברכה, קיימת אפשרות לקבל קצבה למי שמאושרים לו אחוזי נכות. אין באפשרותי להעריך עד כמה התהליך יהיה ממושך והאם זה ישתלם. כדאי להתייעץ עם עובד/ת סוציאלי/ת שמכירה את התחום הפסיכיאטרי. בהצלחה!


שלום לך, אפשר להבין שהעיסוק המתמשך בעניינים הגופניים מעורר גם מידה רבה של חרדה. כדאי לפנות לפסיכולוג רפואי על מנת לעבוד על דרכים להתמודדות עם אותם מצבים מעוררי חרדה שעימם את נפגשת שוב ושוב. בהצלחה!


שלום יוסי, התחושות שאתה מתאר בהחלט יכולות להופיע במהלך התקף חרדה. עם זאת, ראשית יש לערוך בירור רפואי לשלילת גורם גופני לחולשה, ואז להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכיאטר לשם בירור החרדה והמלצה על כיוון טיפולי. בהצלחה!


שלום דניאל, נשמע שאת מתמודדת עם שילוב מורכב בין עניינים רפואיים לקשיים רגשיים ותפקודיים, וכי נסיונותייך לקבל עזרה לא צלחו עד כה. חבל שכך, ולפי מה שתיארת איני רואה כל סיבה לכך שלא תוכלי לקבל אבחנה (אם יש) וטיפול מתאים, אם כי סביר להניח שלא יהיה מדובר בפתרון קסם ויתכן שזה יצריך איזשהו תהליך. אני ממליצה לך לפנות לפסיכיאטר, שיוכל לעזור בציור התמונה השלמה הן מהפן הרפואי והן מהפן הרגשי, ולתת המלצה לכיוון הטיפולי המתאים. בהצלחה!


שלום, איננו יכולים לתת מענה לשאלות בנושא תרופות בפורום זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל. בהצלחה!
שלום רועי, נשמע שאתם מתמודדים עם מצב מאוד לא פשוט, אך שההתגייסות שלכם, הילדים, לטובת אביכם נוגעת לליבו ומסייעת לו להבין שהוא זקוק לעזרה. בשל החשש מאובדנות, המלצתי היא לפנות לפסיכיאטר באופן מיידי- בראש ובראשונה לשם הערכת המסוכנות, וכמובן לשם המלצה שתנבע מכך לגבי הכיוון הטיפולי המתאים ביותר. לאחר מכן יהיה זמן למציאת מטפל שילווה אותו לאורך זמן ביציאה מהמשבר ובהיבנות מחדש לנוכח כל השינויים שעבר. בהצלחה!