על הספה - פורומי מומחים

פורום קלינאית תקשורת


התפתחות תקשורת, משחק ושפה, דיבור, היגוי, שטף דיבור וקול אצל ילדים

פורום קלינאית תקשורת

פורום קלינאית תקשורת מנהלת פורום תמר לבין-שרון קלינאית תקשורת מוסמכת, בוגרת החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב(.B.A). בעלת תואר שני (.M.A).בחוג לחינוך באוניברסיטת תל אביב. מומחית בהתפתחות הילד.

בעלת ניסיון עשיר באבחון וטיפול בלקויות שפה ודיבור, כולל:

עיכוב בהתפתחות השפה בגיל הרך, לקויות שפה בגיל בית ספר, מובנות דיבור נמוכה ושיבושי היגוי, צרידות ובעיות קול, בעיות בשטף הדיבור ('דיבור חטוף' וגמגום).

בעלת ניסיון טיפולי עשיר ומגוון במסגרות שונות, כגון: מכונים להתפתחות הילד, מכוני שמיעה ודיבור.

בעלת ניסיון בהדרכה של קלינאיות מתמחות וסטודנטיות.

כיום- עובדת כקלינאית תקשורת עצמאית, בעלת קליניקה פרטית ברמת גן.

 X

היי לילי, בחשיפה לשתי שפות במקביל, אכן עלול להיווצר עיכוב מסוים, אך מצד שני יש לכך גם יתרונות רבים. ההחלטה על הדרך להקנות את שתי השפות היא אכן החלטה מורכבת ותלויה בגורמים שונים, ולכן מומלץ להתיעץ עם קלינאית תקשורת המתמחה בדו-לשוניות. ההמלצה הכללית היא לא לערבב בין השפות, למשל, שכל הורה ישוחח עם הילד בשפה אחת בלבד. ניתן גם להגדיר זמנים ספציפיים לחשיפה לכל שפה בנפרד- למשל, כחצי שעה ביום בו תחשפי את בנך באופן ממוקד לשפה האנגלית דרך משחק, שירים וסיפורים למשל.שלום שירן, לשאלתך, בהחלט דרושה התערבות. ממליצה לך לפנות בהקדם לקלינאית תקשורת שמתמחה בבעיות בליעה אצל תינוקות. בהצלחה!
שלום אלינור, לגבי הבנת הרקע לקושי של בנך- הייתי ממליצה לפנות לרופא הילדים ולבקש הפנייה לנוירולוג התפתחותי. רצוי לפנות גם לבדיקה של פיזיותרפיסט, שיתרשם מהתשתית הגופנית (מטונוס השרירים, יציבה ותכנון תנועה). לגבי שיפור מובנות הדיבור- מומלץ לפנות לקלינאית המתמחה בגישת פרומפט. בהצלחה!


שלום מיכל, בעיקרון בגיל 3 שנים, כבר כן מצופה שתהיה התאמה בין הפועל לנושא בנקבה. ניתן לחזור על בקשותיה מנקודת מבטה בגוף ראשון, על מנת לתת לה דגם דיבור נכון ('אני רוצה..'). בכל מקרה, רצוי לפנות לאבחון קלינאית תקשורת, כדי לשלול עיכוב בתחומי שפה נוספים.
היי חן, לקראת גיל 3 שנים, הדיבור אמור להיות מובן ברובו. אם עדיין יש השמטות מרובות, שגורמות להנמכה במובנות הדיבור- יש לפנות לאבחון אצל קלינאית תקשורת, שתוכל להתרשם גם מהיכולות השפתיות של בנך, ולהמליץ על טיפול בהתאם.


שלום אביבית, לא ציינת מה מצבו השפתי של בנך. בכל מקרה, במצב שיש שיבושי היגוי מרובים, רצוי לשלול דיספרקסיה או קושי בתכנון הדיבור. הייתי ממליצה להתיעץ עם קלינאית המתמחה בהיגוי, ועדיף עם קלינאית המתמחה בגישת פרומפט. בהצלחה