כל מה שצריך לדעת על ...

אבל ואובדן

אבל ואובדן

אובדן מהווה חלק בלתי נפרד מהקיום שלנו כבני אדם. אנחנו מתנסים בחוויות של אובדן ברמה כזו או אחרת לאורך כל החיים ובכל תחום חיים. חלק מהאובדנים שזורים בתהליך ההתפתחותי הנורמאלי של מהלך החיים, ויש להם תפקיד חשוב בהתפתחות הפסיכולוגית של האדם. החל מאובדן הינקות והדרישה להיות "גדול" ובוגר ועד לחוויות אובדן בעקבות אירועים בלתי צפויים כגון מוות של אדם קרוב, חוויה המהווה אחת המצוקות הפסיכולוגיות הקשות ביותר. חוויה של אובדן יכולה להתפתח בעקבות קשת רחבה למדי של אירועים כמו הפסקה של קשר משמעותי, גם אם השותף לקשר אינו מת, פגיעה חמורה במצב הבריאותי, נכות כתוצאה מתאונה, פרישה ממקום עבודה אחרי תקופה ממושכת, מעבר ממקום מגורים אחד לשני ועוד.

המשותף לחוויות אלו הוא הפגיעה בתפיסת הזהות האישית. זהות הינה תחושה סובייקטיבית יציבה, המורכבת ממערך של התקשרויות עם אנשים משמעותיים, שמהוות חלק בלתי נפרד מהתפיסה העצמית שלו. כאשר אדם נפרד ממישהו קרוב, הוא מרגיש שחלק מן ההוויה שלו נלקח ממנו, נקרע ממנו. חוויה כזאת פוגעת בתחושת היציבות והביטחון של האדם. התהליך שמתפתח בעקבות האובדן, האבל, הוא ספונטאני, חלקו אינו רציונאלי ואינו נשלט על ידי האדם, אך הוא נורמאלי לחלוטין.

אבל הוא צער נפשי עמוק בעקבות שכול או אובדן אחר, והוא פוקד כל אחד מאיתנו במהלך החיים. כל אובדן מעורר תחושות של צער – אפילו אובדן של חפץ אהוב – אך ברוב המקרים האבל המשמעותי ביותר בא בעקבות שכול- אובדן של אדם אהוב, או אובדן של יכולת כלשהי - גופנית או מנטלית. אֵבל וטראומה קשורים זה בזה.

מהי טנטולוגיה?

הטנטולוגיה, מדע האובדן האבל והשכול. זהו ענף הפסיכולוגיה העוסק בהתמודדות עם מוות ואובדן, אשר הולך ומתפתח כיום בארץ. בשנים האחרונים בתוך מדע הטנטולוגיה קיימים 60 תת תחומים שונים. המוות הוא חלק מהחיים, והוא מביא עמו תגובות רגשיות מגוונות ודפוסי התמודדות שונים אצל הסובבים את הנפטר. תגובותיהם של אנשים למוות תלויות במשתנים רבים- באישיות האדם, בגורם המוות, בנסיבות. כאשר מדובר במוות קיימים מספר אנשי מקצוע המתמחים בהכנה למוות ובליווי המתמודדים עם אובדנים.

פורום דיכאון, חרדה והתמודדות עם טראומה

אבל ואובדן
הפורום יעסוק בשאלות מסוג זה, הקשורות לתחום הדכאון, החרדה לגווניה (כגון התקפי פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית- OCD, הפרעת חרדה כללית) וההתמודדות עם אירוע טראומתי (כגון תאונת דרכים, אובדן פתאומי של אדם קרוב, תקיפה מינית). קשיים בתחומים אלו גורמים לסבל רב הן אצל האדם עצמו, והן בקרב האנשים בסביבתו.


כתבות/מאמרים בנושא אבל ואובדן

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים באבל ואובדן

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא אבל ואובדן
אבל ואובדן

ורד בן-דוד

פסיכותרפיסטית מוסמכת ופסיכודרמטיסטית M.A

התמחות: טיפול פסיכולוגי, טיפול בשכול אבל ואבדן, טיפול במשחק, טיפול בטראומה באמצעות EMDR, טיפול בנפגעי התעללות נרקיסיסטית, הדרכת הורים, טיפול בהורות.
אזור בארץ: פרדס חנה כרכור, חדרה
שפה: עברית
בעלת ניסיון רב עם מטופלים המתמודדים עם אבל ושכול, בנפגעי התעללות נרקיסיסטית, בטיפול בילדים עם קשיים רגשיים, בהדרכת הורים וטיפול בהורות, מטפלת בטראומה באמצעות EMDR.
אבל ואובדן

שחר בלבן

פסיכולוג קליני מדריך

התמחות: בריאות הנפש, בעיות במיניות וזהות מינית, בעיות משפחתיות וזוגיות, אבל, אובדן והתמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: רמת גן, תל אביב
שפה: עברית
טיפול פרטני סביב לבטים של הבגרות הצעירה ובמבוגרים שחווים משבר נפשי או רגשי במעברי חיים,טראומה,בדידות או דיכאון.טיפול זוגי במצבי משבר ושיפור התקשורת הזוגית.
אבל ואובדן

רחלי אסף ביתן

פסיכולוגית קלינית מומחית ואנליטיקאית קבוצתית

התמחות: הפרעות אכילה,בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון,אבל ואובדן,פוסט טראומה
אזור בארץ: שפלה,רחובות
שפה: עברית
פסיכולוגית קלינית מומחית ואנליטיקאית המטפלת במבוגרים, צעירים ומתבגרים, בעלת ניסיון רב בטיפול במשברי חיים, חסמים בתחום התעסוקתי, טראומה, דכאון, חרדות, הפרעות אכילה, ונפגעי/ות תקיפה מינית.
אבל ואובדן

דור טרצ'יני

פסיכולוג רפואי מומחה

התמחות: טיפול פסיכולוגי במתבגרים ומבוגרים, הסובלים מחרדה, דיכאון והיבטים של גוף-נפש. טיפול דינאמי בשילוב קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
אזור בארץ: הרצליה,רעננה, נתניה
שפה: עברית, אנגלית
הטיפול מיועד לכל אחד ואחת, ובמיוחד לאלו אשר כבר החלו לחפש מטפל או מטפלת עבור עצמם. בטיפול, נוצר קשר מיוחד המאפשר התפתחות אישית והתבוננות נדירה על היבטים התנהגותיים ומחשבתיים.

אבל ואובדן

פרופ' ארנון לוי

פסיכולוג קליני ומאמן בגישת Coaching Psychology

התמחות: טיפול פסיכולוגי, Coaching Psychology, חרדה ופוביה, דיכאון, בעיות משפחתיות וזוגיות, התמודדות עם משברי חיים,
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן
שפה: עברית,אנגלית, צרפתית
אני מאמין בטיפול ממוקד מוגבל בזמן עם התאמת טכניקות פסיכותרפיה לסיטואציה הטיפולית. אם יש צורך אני משלב טיפול פסיכולוגי ואימון להעצמה והגשמה עצמית.
אבל ואובדן

תמר זיסלין-גולדברג

פסיכולוגית קלינית מומחית ופסיכואנליטיקאית

התמחות: דיכאון, חרדה, הורות, אבל ואובדן, הגירה, פוסט טראומה. מטפלת בעברית ואנגלית.
אזור בארץ: חיפה
שפה: עברית, אנגלית
בדרך כלל, פונים לטיפול כי משהו השתבש והדרך המוכרת להתמודד כבר לא מצליחה לסייע. וזה קשה. אני מציעה להתבונן שוב על הדרך המוכרת, לבדוק אם היא עדיין מתאימה ובאילו עוד דרכים אפשר ללכת.
אבל ואובדן

אלעד גולן

פסיכולוג קליני

התמחות: חרדה ופוביה, דיכאון, אבל ואובדן, פוסט טראומה, התמודדות עם משברי חיים, צמיחה
אזור בארץ: חיפה
שפה: עברית
מטפל בגישה פסיכודינאמית באנשים שרוצים שיהיה להם טוב יותר, ומוכנים לעשות בחירות אמיצות לשם כך.
אבל ואובדן

דפנה ישראלי-כהן

פסיכולוגית רפואית, מטפלת מינית וזוגית

התמחות: קשישים,נכויות ומחלות כרוניות,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,פוסט טראומה,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: חיפה,צפון
שפה: עברית
טיפול אינטגרטיבי המשלב התייחסות לגוף, לנפש ולרוח לצד גישה קוגניטיבית התנהגותית, מעשית אך רגשית לאדם ולחיים.



CP=