כל מה שצריך לדעת על ...

הגיל השלישי

הגיל השלישי

בשנים האחרונות עם עליית תוחלת החיים חלים שינויים גם בתהליך ההזדקנות. גיל הזקנה, כרוך פעמים רבות בסוגיות רגשיות הקשורות לפרישה מעולם העבודה, בהתמודדות עם אובדנים הקשורים למצב בריאותי משתנה, אובדני תפקוד ואף באובדן של חברים וקבוצת השווים.

הטיפול הנפשי במזדקנים ובאנשים המגיעים לגיל השלישי והידע בתחום הלכו והתפתחו גם הם וכיום תחום הגרונטולוגיה, הטיפול במזדקנים הוא תחום מקצועי מתפתח המציע לאנשים המגיעים לגיל הזקנה ולבני משפחותיהם תמיכה משמעותית שמטרתה שמירה ושיפור איכות החיים בתקופה זו.

זיקנה


טווח הגילאים הסמוך לחלק האחרון של מחזור החיים של אדם. הגדרת הגיל המדויק בו מתחילה הזקנה קשורה לתרבות ולתקופה. יש המגדירים זקנה את התקופה בה מתחילים להופיע סימנים פיזיים של הזדקנות הגוף. הגדרות אחרות עוסקות בפן הסוציולוגי של הזקנה ומגדירות זקנה כגיל הפרישה מעולם העבודה. חקר הזיקנה הולך ומפתח יחד עם הארכת תוחלת החיים הממוצעת. המחקרים העכשווים עוסקים בפן הביולוגי בריאותי ובחקר מחלות הזיקנה, היבטים סוציולוגיים ופסיכולוגיים של הזקנה.

פורום יעוץ והדרכה לגיל השלישי ומשפחותיהם

טיפול בקשישים

פורום זה מתייחס לשאלות מגוונות הקשורות לגיל הזיקנה. שינויים פיזיולוגיים וקוגנטיביים, אובדנים שונים ומשברים רגשיים, שינוייים ביחסים הזוגיים והמשפחתיים ועוד. כמו כן עולות שאלות הקשורות במימוש זכויות: מול הביטוח הלאומי, פניה לקבלת עובד/ת זר/ה, מילוי טפסים של יפוי כוח רפואי והנחיות רפואית מקדימות למצב רפואי עתידי ועוד..כתבות/מאמרים בנושא הגיל השלישי

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים בגיל הזקנה

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא הגיל השלישי

טיפול בגיל הזהב

ד"ר דנה דויד

קלינאית תקשורת בכירה - מומחית בהתאמת מכשירי שמיעה

התמחות: מכשירי שמיעה - יעוץ לרכישה ושימוש. אימוני שמיעה עם המכשירים. ירידת שמיעה, מבוגרים עם ירידת שמיעה danadavidau.com
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,מרכז
שפה: עברית,אנגלית

מרגיש.ה שיש לך ירידה בשמיעה? המשפחה מתלוננת שאת.ה לא שומע.ת? איזה מכשיר שמיעה הכי כדאי לרכוש? יש לי כבר מכשירי שמיעה ואני לא מרוצה. מעוניין.ת בליווי מקצועי למכון השמיעה עצמו

טיפול בגיל הזהב

הדר רותם נולמן

עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית

התמחות: נכויות ומחלות כרוניות,אבל ואובדן, דיכאון,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים.
אזור בארץ: צפון, גליל מערבי, קריות, טיפול אונליין
שפה: עברית

הדרך לריפוי טמונה בתוכינו, הטיפול מאפשר לנו לגלות אותה. מטפלת בקליניקה פרטית בנהריה שבגליל המערבי.

טיפול בגיל הזהב

שלומית בן-שמואל

MSW ופסיכותרפיסטית

התמחות: משברי חיים, טראומה, פגיעה מינית,טיפול בגיל השלישי, שכול, אבל ואובדן,בריאות הנפש, התמודדות המשפחה עם מחלת נפש, דכאון וחרדה.
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן
שפה: עברית

מטפלת במבוגרים המתמודדים עם קשיים ומשברי חיים, כאלה המתמשכים על פני תקופות ארוכות וכאלה בעלי מאפיינים זמניים ונקודתיים.

טיפול בגיל הזהב

שרון האס-שופטי

עובדת סוציאלית גרונטולוגית, מדריכה ומייעצת לאנשי מקצוע

התמחות: מומחית, בעלת ניסיון מקצועי רב ומגוון בטיפול, יעוץ ותמיכה רגשית לאנשים בגיל פרישה וזיקנה ויעוץ והדרכה לבני המשפחה.
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,רמת השרון, שרון, מרכז
שפה: עברית, אנגלית

יעוץ, טיפול וליווי רגשי הניתנים בכבוד, ברגישות רבה ובקבלה ללא שיפוט, מאפשרים לאדם להסתגל למציאות חיים משתנה וכך להטבה ברווחה הנפשית. הפגישות מתקיימות בבית הלקוח או בקליניקה.


ענבר דהן טימר

ענבר דהן טימר

פסיכולוגית קלינית מומחית

התמחות: קשישים,הפרעות אכילה,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: חיפה,צפון
שפה: עברית

מאמינה ביכולת של טיפול לחולל שינוי מהותי באיכות החיים הנפשית של האדם, ובמידת האושר והסיפוק שלו.

אילה אליס עובדיה

אילה אליס עובדיה

פסיכולוגית קלינית

התמחות: בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון, טרנסג'נדרים, בעיות משפחתיות וזוגיות, אבל ואובדן, פוסט טראומה,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: מרכז,כפר סבא
שפה: עברית

בעלת ניסיון רחב בטיפול במבוגרים הסובלים מהפרעות חרדה ודיכאון, דיספוריה מגדרית (טרנסג'נדרים), נטיה מינית, קשיים בקשרים בין-אישיים, קשיים בויסות רגשי, משברי חיים והפרעות נפשיות קשות.

יעל קימלמן

יעל קימלמן

מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ועובדת סוציאלית

התמחות: קשישים,בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,פוסט טראומה,בעיות שינה,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: ירושלים
שפה: עברית,אנגלית

מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ועו''ס MSW, מתמחה בטיפול קוגניטיבי והתנהגותית, ניסיון רב שנים בתחנות לייעוץ נישואין ומשפחה ומחלקות לשרותים חברתיים.

דר חגי סיגל

ד"ר חגי סיגל

פסיכולוג קליני מומחה

התמחות: הפרעות אכילה,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: זיכרון יעקב/בינימינה,חדרה, נתניה, עמק חפר
שפה: עברית

פסיכולוג, בעל דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית-שיקומית, מטפל בגישה פסיכודינאמית ובכלים טיפוליים ממוקדים, מאמין במפגש פתוח, קשוב ובגובה העיניים, המאפשר שינוי וצמיחה.
מונחים מרכזיים בתחום ההזדקנות

גרונטולוגיה


חקר התנאים ותוצאות ההזדקנות. עם הארכת תוחלת החיים, התפתחת מדע זה כתרך להבין את המורכבויות של הגיל השלישי מבחינה ביולוגית, פסיכולוגית וחברתית. הגרונטולוגיה חוקרת את מחלות הזקנה, את ההשלכות הרגשיות והמשפחתיות של הזדקנות האדם ואת ההיבטים החברתיים של המזדקן.

אלצהיימר


צורה של שיטיון (דמנציה) אשר זוהתה לראשונה על ידי א. אלצהיימר. זוהי מחלת ניוון מוחי נרחב. מחלת האלצהיימר מאופיינת בירידב בכשרים השכליים, בליקויים בהתמצאות בזמן ובמרחב, בעיות שפה, קושי בביצוע תנועות ומתאמות וקשיי תפיסה. ישנן עדויות להעברה תורשתית של המחלה.

פרקינסון


מחלה ניוונית של מערכת העצבים. המחלה באה לידי ביטוי בירידה בתפקודים מוטוריים, חוסר יציבות בהליכה, רעד של הגפיים, ובשלבים מאוחרים יותר קשיי תפקוד בתחומי בליעה ודיבור ופגיעה בקנה הנשימה. המחלה נגרמת בעקבות חסר במעבר של דופמין במוח. מחלת הפרקינסון מתפרצת אחרי גיל 40 אך שכיחותה גדלה בקשר ישיר עם הגיל. קיים טיפול תרופתי הממתן את תסמיני המחלה ומאט את התפתחותה אך אינו עוצר אותה.

שיטיון (דמנציה)


קבוצת סימפטומים הקשורים לזכרון (בדרך כלל בעיקר בזיכרון לטווח קצר), דיבור ותפיסה הנגרמים ממחלת מוח. הסימטומים באים לידי ביטוי בשינוים בהתנהגות (לדוגמה איבוד תפקודי יום יום) ברגש וביכולות התקשורתיות. דמנציה היא מחלה פרוגרסיבית (הסימפטומים הולכים ומחמירים עם הזמן) וקצב ההתקדמות שלה שונה מאדם לאדם. מבין המחלות השכיחות הגורמות לדמנציה הן מחלת האלצהיימר, דמנציה ווסקולרית