על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

על מנת להיות חייל קרבי יש צורך בביטול הקה"ס ושלך יחסית גבוה (43). אתה מתאר כי החרדות והפחדים לא עברו ובכוונתך ליטול טיפול תרופתי אנטי חרדתי...האם אתה חושב שהשירות הקרבי מתאים לך? . אולי שווה להבין מדוע אתה רוצה לשוב על כל המסלול (טירונות וכו') כדי להיות לוחם? על מנת לקבוע האם זה אפשרי תצטרך לפנות להערכה של קב"ן, לבצע אבטחת יישובים ולהגיש חוות דעת של מפקד בכיר. (הליך ביטול הקה"ס)הצבא אמור לקבל ממך דיווח אמין אודות מצבך הרפואי (שזה כולל את המצב הנפשי כמובן), לרבות היסטוריה רפואית מעודכנת. מעבר לכך חשוב לי להדגיש כי קיימת חשיבות מהותית לכך ולא רק פורמלית- כלומר שישנה חשיבות שהצבא יידע על קיומם של קשיים או התמודדויות כדי לתת לך את המענה הנכון לצרכים שלך או להתאים הקלות. המוסד המאשפז לא אמור להעביר חומר רפואי לצבא ללא ידיעתך, אולם רופא המשפחה אמור לך על מסמכים המעידים על עניינייך הרפואיים כחלק מתהליך הגיוס.


הי יותם, הכוונה של הקב"ן הינה לתמוך בשירות הצבאי של החיילים ולא לפגום בו. כתבת את הנימוקים בצורה נהדרת- בדיוק כך תסביר בפגישה. אגב תוכל לקבל את התרופות והמעקב דרך הצבא ובחינם. בהצלחה.


הפגישה עם הקב"ן נועדה להעריך את מידת ההשפעה של המצב הנפשי על התפקוד הפוטנציאלי, העתידי בצבא. קשה להעריך מראש איזו השפעה בדיוק תהיה לכך.. חשובה גם המוטיבציה לשירות משמעותי.


שלום רונן, הורים רבים מבקשים לאפשר לילדיהם את הסיכוי הטוב ביותר לקבל תפקידים משמעותיים בצבא יחד עם ההבנה שהצבא צריך לדעת על קיומן של בעיות או היסטוריה בתחום הנפשי. צריך לדעת כי הצבא מצפה לעדכון על אשפוז בעבר. ההערכה של גורם בריאות הנפש של הצבא מתייחסת אמנם לעבר אך ההתייחסות היא בעיקר לתפקוד בהווה ולפוטנציאל לשירות תקין בעתיד. אפשר לצרף חוות דעת התומכת בכוחות וביכולות, בדרך שעשתה בתך ברמה הנפשית באמצעות הטיפול וכד'. כדאי גם לחשוב ביחד איתה אם יש מקום לליווי ותמיכה במהלך השירות וזאת אם אכן יועבר לצבא המידע הדרוש כדי לקיים זאת. בהצלחה


ההחלטה היא כמובן בידיכם ואני מבינה את הדילמה, שכן הרצון הוא שהשיבוץ לא ייפגע כלל. יחד עם זאת יש לזכור שנטילת התרופות מתבססת על קיומה של בעייה או קושי. אי דיווח פירושו לא לאפשר לצבא מידע שיכול לאפשר הקלה, טיפול והתאמה לקשיים בעת הצורך. כרגע הצבא לא ממשי בחייו ולכן קשה להעריך את מידת השפעתו על הנפש , לשם כך קיימים גורמים בריאות נפש בצבא שתפקידם להעריך את הקשיים הפוטנציאליים ואת המענה הדרוש.


שאלתך מעוררת שאלות לא פשוטות הקשורות לאתיקה מקצועית ולזכויות המטופל. עלינו לקוות שהגישה הפטרנליסטית והבלתי משקפת הזו קשורה בכך שמדובר בבדיקה שנערכה לפני 20 שנה. בשנת 1996 נחקק חוק זכויות החולה הפורש תפיסה שלמה בנוגע לזכות המטופל לדעת,סוגיות של סודיות רפואית ועוד. איני מאמינה שניתן לעשות שינוי ברמה הקונקרטית בבדיקה אלא לקחת לעבודה פנימית את האירוע ולחזק את עצמך, שכן אם בחרת בתחום טיפולי קרוב לוודאי שסכיזואידית את פחות...
אין החלטה עקרונית מוחלטת לגבי נטילת טיפול תרופתי בעת תפקיד לחימה, אולם יש להבין - הטיפול ניתן בגין קושי נפשי שחווה (חרדה אני מניחה לפי הפריזמה) . הערכת הקבן מתייחסת לקיומו של קושי ולשאלה לגבי ההתאמה לקרבי. רצוי יהיה לצרף חוות דעת מטפל התומכת בכשירותו הנפשית, או לחלופין סיום נטילת התרופה ותפקוד תקין.