על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

ככלל, גיוס לצבא עם חרדה כזו הוא אחרת הוא עניין אפשרי. השאלה היא מה מידת חומרת החרדה, עד כמה היא מובילה להימנעויות כאלו ואחריות, מהי רמת המצוקה הנפשית ועד כמה נפגע התפקוד. אם למשל הבן אינו מוכן ללכת עם לבוש קצר או אם הבן השני לא יסכים להשתתף באירועים צבאיים שהנם חובה- ייתכן והיה קושי לתפקד בשירות הצבאי . אני מציעה להיעזר בטיפול , אולי לא רק כדורים פסיכיאטריים המפחיתים חרדה אלא בשילוב עם טיפול נפשי המסייע להתמודד עם החרדות.אני מבינה משאלתך כי חשוב לך מאד להתגייס ומעריכה את מאמצייך. לא ברור מהכתוב על איזה רקע היה האשפוז (חרדה חברתית בלבד?!) ומה רמת התפקוד שלך כיום. עצם זה שאת נוטלת תרופות לא אומר שלא מתגייסים וגם האשפוז אם היה לפני חמש שנים לא פוסל אותך אוטומטית. יחד עם זאת הצבא ירצה להכירך, להעריך את קשיים ולהבין מה נכון במקרה שלך לעשות (הקלות, התאמות..)


דחייה על הסף אינה דרכו של הצבא בכל מקרה, אלא שנעשה דיון פרטני בכל בקשה להתנדב או לשרת. יש משקל להצלחה או חוות הדעת שתוכלו לצרף לבקשה להתנדב. כמובן שכדאי להכין את הנער לכל האפשרויות אבל לא להתייאש מראש- להסביר כפי שניסחת את שארע. המוטיבציה להתנדבות של הנער עצמו משמעותית ביותר לתהליך זה.טיפול נפשי לכשעצמו אינו פוגע בשירות הצבאי. הצבא כיום מכיר בטיפול כאמצעי חשוב התומך בבריאות נפשית ובתפקוד. הערכה לגבי המצב הנפשי נעשית בשלבי הצו הראשון והשני והמידע עצמו הוא שיקבע את ההתאמה לשירות צבאי כזה או אחריש טירונות תומכת במחווה אלון. מדובר בטירונות בתנאים מקלים, עם תיווך ותמיכה רבה יותר מצד המפקדים. המסלול מיועד למתגייסים שיש רושם לגביהם שעלולים לעלות קשיים נפשיים. טירונות כזו יש בחוות השומר לאוכלוסיית מקאם, לבעלי קה"ס 50.


אני מבינה ממה שכתבת כי עברת תהליך מול היחידה סביב המצב הנפשי נטילת הטיפול התרופתי. על מנת לחזור לאותה יחידה כדאי לרתום את המפקדים ולוודא כי היחידה מעוניינת בכך. מה שיכול לשנות את נתוניך האישיים (פרופיל? קה"ס?) הוא פנייה לגורמי ברהן של הצבא. יש להעריך מחדש את מצבך הנפשי והתאמתך לשירות קרבי.


התשובה קשורה בסיבת האשפוז ובמצבך הנפשי כיום. אפשר להגיע למפגש עם חוות דעת המתייחסת ליכולתך לשרת בצבא.


ההתנדבות לצהל לבעלי פרופיל נפשי היא אפשרית. ממליצה לפנות למסלול "תורמים במדים" כמו כן ישנה אפשרות למסלול של שירות לאומי, דרך עמותות כגון עמותת "שלומית".