על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

ההחלטה היא כמובן בידיכם ואני מבינה את הדילמה, שכן הרצון הוא שהשיבוץ לא ייפגע כלל. יחד עם זאת יש לזכור שנטילת התרופות מתבססת על קיומה של בעייה או קושי. אי דיווח פירושו לא לאפשר לצבא מידע שיכול לאפשר הקלה, טיפול והתאמה לקשיים בעת הצורך. כרגע הצבא לא ממשי בחייו ולכן קשה להעריך את מידת השפעתו על הנפש , לשם כך קיימים גורמים בריאות נפש בצבא שתפקידם להעריך את הקשיים הפוטנציאליים ואת המענה הדרוש.


שאלתך מעוררת שאלות לא פשוטות הקשורות לאתיקה מקצועית ולזכויות המטופל. עלינו לקוות שהגישה הפטרנליסטית והבלתי משקפת הזו קשורה בכך שמדובר בבדיקה שנערכה לפני 20 שנה. בשנת 1996 נחקק חוק זכויות החולה הפורש תפיסה שלמה בנוגע לזכות המטופל לדעת,סוגיות של סודיות רפואית ועוד. איני מאמינה שניתן לעשות שינוי ברמה הקונקרטית בבדיקה אלא לקחת לעבודה פנימית את האירוע ולחזק את עצמך, שכן אם בחרת בתחום טיפולי קרוב לוודאי שסכיזואידית את פחות...
אין החלטה עקרונית מוחלטת לגבי נטילת טיפול תרופתי בעת תפקיד לחימה, אולם יש להבין - הטיפול ניתן בגין קושי נפשי שחווה (חרדה אני מניחה לפי הפריזמה) . הערכת הקבן מתייחסת לקיומו של קושי ולשאלה לגבי ההתאמה לקרבי. רצוי יהיה לצרף חוות דעת מטפל התומכת בכשירותו הנפשית, או לחלופין סיום נטילת התרופה ותפקוד תקין.


לקיחת טיפול תרופתי לכשעצמה אינה אינדיקציה לפרופיל נפשי אלא המצוקה עצמה ומידת הפגיעה הפוטנציאלית בתפקוד הצבאי. אני מציעה לפנות לטיפול נפשי ולברר מהי המצוקה. ייתכן ולשיחות טיפוליות יהיה ערך מרפא בנושא שכזה.


טיפול נפשי , שיחתי או תרופתי, אינו לכשעצמו דבר הנתפס כשלילי על ידי המערכת הצבאית כלל ועיקר. כאשר יש טיפול תרופתי לפני הגיוס קרוב לוודאי שיזומן לראיון כדי להתרשם ממצבו הנפשי ומפוטנציאל התפקוד שלו. בפגישה זו יוערך הצורך בהתאמת נתונים מקלים וכן התאמתו לקרבי. לא נראה על פניו לפי התיאור כי יש חשש לעצם גיוסו.יש צורך לברר את מקור ההפרעה שאתה מתאר- האם על רקע שימוש בסמים? סכיזופרניה? מה המצב כיום? במידה ויוחלט כי לא יגוייס לצבא ישנה אפשרות שכדאי בהחלט לשקול והיא גיוס דרך "תורמים במדים"- מתנדבים לצבא אבל משרתים על מדים וישנם תפקידים רבים טובים וכן ליווי מקצועי לאורך השירות.אני מעריכה את היכולת שלכם ההורים להקשיב לקשיים הרגשיים של בנכם, בד בבד עם הרצון לקדם שירות תקין בצבא. ובכן, תפקידו של הקב"ן בלשכת הגיוס הינו בדיוק זה, להעריך את מידת התאמתו לשירות קרבי. באפשרותכם להתייעץ עם גורמי מקצוע אזרחיים (ישנם מטפלים שעבדו כקב"נים בצבא והם מכירים את המערכת) וגם לבקש חוות דעתם הכתובה. חשוב להדגיש כי בסופו של דבר ההחלטה היא של גורמי המקצוע של הצבא בהתבסס על ההתרשמות מהמלש"ב.


צר לי לקרוא את התחושה העולה משאלתך, כי לא ניתן מענה לבן המשפחה מבחינת הטיפול בטראומה. אכן, הכתובת לטיפול בחיילים בסדיר הינה הקב"ן של היחידה. ניתן גם לבקש להיבדק על ידי גורם טיפולי צבאי אחר דרך המפקדים. ישנה אפשרות גם לקבל טיפול פרטי במהלך השירות הצבאי.