על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

אכן, תיאורך תואם לתמונה של קשיי הסתגלות המאפיינים את השלבים הראשונים בכניסה למערכת הצבאית- ניתוק מגורמי תמיכה, תנאים פיזיים שהחייל לא מורגל אליהם, עמידה בזמנים, מפקדים... יש הרבה מה ללמוד ולמה להתרגל. החדשות הטובות הן שלרוב המצוקה חולפת תוך מספר שבועות והחייל מוצא את מקומו בשלום. לעיתים המצוקה נמשכת והופכת לבעיה שיש לטפל בה באמצעים נוספים. איני יודעת להעריך אם בתך כבר בשלב בו המצוקה חריגה אולם נראה שיש מוטיבציה וכוחות להמשיך את השירות ולנסות להתקדם בתהליך ההסתגלות. אני מציעה לסייע לה למצוא עוד דרכים שיכולות לסייע לה להתמודד עם הקשיים- לשתף חברות למשל, לכתוב, לשמוע מוסיקה.. נסו להבין מה יכול להקל עליה. שיחות עם הבית כשאפשר והרבה תמיכה וחיזוק ממכם ליכולות שלה. ניתן גם לפנות לגורמי טיפול אזרחיים. הצבא מבקש על כך עדכון. ייתכן וכדאי להמתין עם החלטות כמו הורדת פרופיל או שינוי שיבוץ בשלב זה. לנסות ולהחזיק ביחד איתה את הקושי עוד זמן ולראות אם יש שינוי. מחשבות טורדניות הינן סימפטום לגיטימי ביותר כשיש מצוקה נפשית והן יכולות לחלוף כשם שעלו.


ראשית, רופא צבאי צריך לבדוק את הנער ולהחליט האם כשיר מבחינה פיזית לגיוס ובאילו תנאים? לאחר מכן, בהנחה ומצבו הבריאותי תקין, ניתן להתייחס לפן הנפשי. חשוב לי לציין כי חרדות אינן מסוכנות לבריאות, אולם הן יכולות לייצר תגובה של הימנעות, זאת על מנת שלא להרגיש את החרדה. הימנעות ככלל אינה מועילה, היא משמרת את הפחד ומכלילה את עצמה למצבים נוספים . במקרים שבהם מזהים חרדה כדאי לפנות לטיפול ולבדוק איך להתגבר על הפחד. בהנחה והגעתם למסקנה ששחרור הוא הפתרון הנכון יש לפנות באמצעות פקס או מייל ללשכת הגיוס אליה הוא משויך ולבקש להיבדק על ידי קב"ן


צר לי לקרוא על התסכול שלך מהתפקיד בו אתה משרת כיום. קב"ן אינו משבץ חיילים בתפקידים אחרים. הוא יכול להתייחס למצוקה שלך ולהמליץ למפקדים שלך, אך זוהי החלטה שלהם. להערכתי אין לך הרבה מה להפסיד בפנייה לקב"ן. אולי תוכלו לחשוב ביחד איך לעזור לך להתמודד עם המצב או שיסייע לך לדבר עם מפקדיך..


הסוגיה שאתה מעלה קשורה בנושא של חיסיון רפואי. ככל הנוגע לאנשי המקצוע שבדקו את בנך, הרי שאינם רשאים להעביר מידע לגורמים אחרים ללא אישורו, למעט במקרים בהם מדובר באדם פסיכוטי או שישנה סכנה ממשית לאדם אחר. אתם ההורים יכולים להעביר את המידע. לגבי התנדבות לצבא ישנם מסלולים כגון "תורמים במדים" ובהם תפקידים מגוונים. ישנו ליווי לאורך השירות


ככלל הקה"ס לא פוסל מקורסים או הכשרות צבאיות. ברמה הפרטנית נתוני כל חייל נשקלים בנפרד בהתאם לצרכי המערכת.


את מתארת מצב משפחתי ואישי מורכב. ישנם גם משתנים הקשורים במעבר למדינה אחרת וזה בוודאי משפיע על השירות העכשווי שלך בצבא. השחרור מהצבא על רקע נפשי כרוך באבחנה של הפרעה או מחלה נפשית. כאשר יש קשיים נפשיים הקשורים באירועי חיים כאלו ואחרים אזי הנטייה היא לנסות ולסייע נפשית ולא לשחרר מהצבא. את יכולה בהחלט לבקש מעבר ליחידה פתוחה, יומיות וכו'- את זאת את יכולה לבקש גם בדרך של טופס 55 בערוץ פיקודי או דרך מש"קית ת"ש. אפשר גם לפנות שוב לקב"ן ולבקש הקלה נוספת בתנאי השירות.


מעבר לשירות כחייל קרבי דורש ביטול של הקהס. מדובר בתהליך של הערכה, הכולל המלצת מפקד, אבטחת יישובים והערכת קב"ן. בנוסף יש לקחת בחשבון כי כל הליך הגיבוש ליחידות קרביות נעשה לפני הגיוס ולא לאחריו.הסבירות לקבל שוב זימון ליחידות מובחרות לאחר הגיוס במהלך השירות- אינה גבוהה. אבטחת יישובים- התנסות למשך שבוע לפחות בשמירה עם נשק ציפרלקס- נטילת תרופה פסיכיאטרית אינה לכשעצמה מהווה אינדיקציה לפסילה משירות כזה או אחר. מה שקובע זו הפגיעה בתפקוד אם קיימת ומה חומרת הבעיה.


צר לי לקרוא שכך אתה סובל בצבא.. ונראה כי אכן אתה זקוק לעזרה. האם ניסית לדבר עם מפקדיך? הם הכתובת הראשונה שצריכה להתייחס להתמודדויות שלך. כמו כן באפשרותך לבקש בדיקה אצל קב"ן אחר אם יש קושי מול הנוכחי (אגב לא ציינת מה היתה מטרת הפנייה לקב"ן- האם זו היתה בקשה לטיפול או בקשה לשינוי תפקיד..?) באפשרותך גם להגיש פנייה לנציב קבילות חיילים. הנתונים המדוייקים ליחידות שציינת הינם חומר סודי מסווג ואין מקום לפרטו כאן. הסיכוי לקבל זימונים לגיבושים כאשר אתה כבר בתוך השירות הצבאי אינו גבוה בלי קשר לקה"ס . אבטחת יישובים כשמה כן היא- שמירה עם נשק כהתנסות שמוכיחה את היכולת להתמודד עם מצב זה. הציפרלקס לכשעצמו אינו פוסל מקרבי אלא הקשיים או הפגיעה התפקוד הם שמוערכים על ידי הגורם הבודק.


על מנת להיות חייל קרבי יש צורך בביטול הקה"ס ושלך יחסית גבוה (43). אתה מתאר כי החרדות והפחדים לא עברו ובכוונתך ליטול טיפול תרופתי אנטי חרדתי...האם אתה חושב שהשירות הקרבי מתאים לך? . אולי שווה להבין מדוע אתה רוצה לשוב על כל המסלול (טירונות וכו') כדי להיות לוחם? על מנת לקבוע האם זה אפשרי תצטרך לפנות להערכה של קב"ן, לבצע אבטחת יישובים ולהגיש חוות דעת של מפקד בכיר. (הליך ביטול הקה"ס)


נטילת כדור הפריזמה אינה פוסלת מתפקידים לכשעצמה אלא השאלה הרלבנטית נוגעת למידת החומרה של החרדה החברתית. עד כמה היא פוגעת בתפקוד? ישנם תפקידים איכותיים בצה"ל אשר אינם דורשים מיומנויות חברתיות ולכן לא בהכרח תהיה השפעה לחרדה החברתית על קבלה לתפקידים אלו.