על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

עצם ההליכה לטיפול פסיכולוגי אינה מהווה מכשלה או בעיה אל מול תפקידים בצבא. הצבא מכיר בטיפול נפשי כאמצעי לגיטימי להתמודדות בריאה עם החיים. יחד עם זאת ייתכן ותשאל על כך ויהיה רצון להבין על איזה רקע והאם יש בעיות כיום המפריעות לתפקודה הפוטנציאלי בצבא. הצבא אינו רשאי לפנות על דעת עצמו למטפלים אלא אך ורק בכפוף לוויתור על סודיות רפואית עליו חותם המטופל.


קבלת טיפול נפשי לכשעצמה אינה פוגמת ביכולתו של אדם לתפקד בצבא או בכלל. המטרה הינה הפוכה- טיפול אמור להיטיב עם האדם ולסייע לו להתמודד בצורה טובה יותר עם החיים . זוהי גם גישת הצבא שאינה רואה פסול בטיפול נפשי. יחד עם זאת כאשר יש בעבר טיפול נפשי הצבא ירצה לדעת מה הרקע לו והאם כרגע ישנן בעיות המפריעות לתפקוד או יכולות להשפיע על הצלחתו של הנער/ה להסתגל לשירות הצבאי. כלומר שייתכן ותזומני לקב"ן בתהליך הקודם לגיוס, אולם זוהי אינה אינדיקציה שאמורה לפסול אותך מתפקיד כזה או אחר. חשוב שתקבלי את הטיפול הנכון לך כיום כדי שתוכלי להמשיך ולהתקדם עם חייך.בדיקה אצל הפסיכיאטר אין משמעה הגורף שחרור מהצבא. יחד עם זאת הפסיכיאטר בוודאי ירצה להעריך את מצבה הנפשי כיום והתאמתה לשירות צבאי. אם יש מוטיבציה לשרת בצבא כיום חרף הקשיי- רצוי להבהיר ולהסביר זאת, אולי גם לבקש תמיכות והקלות שיאפשרו הצלחת ההסתגלות לצבא.


יש להבין באיזה טיפול תרופתי מדובר ובעיקר מהי הבעיה המטופלת- אלו יקבעו האם ישנם תפקידים שישנה בעיה לבצעם. הטיפול התרופתי לא משפיע על תנאי השירות אלא, שוב, הבעיה שעליה מתלוננת החיילת. כאשר חייל נוטל טיפול תרופתי פסיכיאטרי הוא צריך להיות במעקב פסיכיאטרי שילווה ויפקח על יעילות התרופה, תופעות לוואי ומידת השיפור במצב הנפשי.


במידה ואתם ובנכם חשים שהוויתור קל מדיי ואינכם מקבלים את עמדת המערכת יש לכם אפשרות לנסות ולערער על ההחלטה, לבקש בדיקה חוזרת ע"י גורם טיפולי נוסף. חשוב להבין מדוע ההתרשמות היא שאינו מתאים יותר לשרת בצבא? האם המצב הדכאוני שאובחן כיום כולל רמה גבוהה של אובדנות? אם יש בידיכם התרשמות של גורם טיפולי נוסף, צבאי או אזרחי, שחושב כמוכם, זה יכול לסייע לערעור.לא. רק מי שיש אינדיקציה כלשהי המצריכה זאת לגביו (למשל טיפול תרופתי שהוא נוטל, משבר נפשי בעבר, בקשת החייל וכד'.)גורמי הצבא בלשכת הגיוס מעריכים את מצבו הנפשי של המלש"ב ולפיו מקבלים החלטות לגבי אופי השירות הצבאי המותאם ביותר לחייל. בהתאם לכך ייקבעו הפרופיל או נתון קשיי הסתגלות שמסמנים לגורמי השלישות באיזה אופן יש לשבץ את החייל. במידה ונקבע פרופיל או קה"ס החייל פסול מלוחמה אך בפניו פתוחים תפקידים רבים אחרים בהתאם למגוון שיקולים של הצבא.


תלוי מאיזו סיבה ניתן הקנביס הרפואי ואילו מגבלות יש על התפקוד בשל הסיבה שהקנביס ניתן. האישור בעיקרון ניתן לשימוש בבית.