על הספה - פורומי מומחים

פורום שירות צבאי


היבטים נפשיים (בריאות הנפש) של גיוס שירות ושחרור מצה"ל

פורום שירות צבאי

פורום שירות צבאי מנהלת פורום רחלי שרון גרטי
עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, מטפלת בעלת ניסיון רב במתבגרים ובבוגרים צעירים. פורום שירות צבאי
בעבודתי כקב"נית בצבא שירתתי במגוון תפקידים ועם אוכלוסיות שונות (טירונים, חיילים בקורס, כלואים, מפקדים ואנשי קבע). במסגרת זו טיפלתי פרטנית וקבוצתית בחיילים, הדרכתי הורים לחיילים, וכן עסקתי בהוראה ובהדרכה של נושא בריאות הנפש בצבא. כיום מטפלת בגישה דינמית בשילוב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות, התערבות במשבר והדרכות הורים.

ברוכים הבאים לפורום שירות צבאי – היבטים נפשיים של גיוס שירות ושחרור מצה"ל.

צה"ל של היום הינו מערכת ארגונית גדולה ומורכבת, אשר ההתמודדות מולה הינה פעמים רבות קשה, מתסכלת ובלתי ברורה. חיילים מרגישים לא אחת שאין להם כתובת. הם מחפשים פתרון שיכול להיות פשוט אך בשל הבירורקטיה והעומסים הופך לבלתי מושג, והבעיה הולכת ומתרחבת.

בפורום זה אנסה לתת מענה לשאלות הקשורות לבריאות הנפש סביב השירות הצבאי, על שלביו השונים- טרם הגיוס, במהלך השירות ולקראת סיומו עם ההתארגנות לחיים באזרחות. מטרתי הינה לספק את המידע וההכוונה הדרושים בכדי להתמודד ביעילות עם קשיים, התלבטויות או בעיות העולים במהלך השירות. זאת מתוך אמונה ברורה כי השירות בצבא חשוב ומשמעותי לחייל וכי לרוב הבעיות הן פתירות וההסתגלות הינה תהליך שאורך זמן ודורש אורך רוח.

הפורום מיועד למלש"בים (מיועדים לשירות ביטחון), חיילים, חיילים משוחררים ולהורים. הפורום הינו אנונימי לחלוטין והסודיות מובטחת.


 X

ככלל, השירות הצבאי הינו שירות חובה לכלל אזרחי ישראל. תוכל לקבל פטור משירות על רקע רפואי או נפשי במידה ויש בעיה חמורה שאינה מאפשרת שירות תקין, וזאת בהערכה של גורמי רפואה צבאיים.


בחיל המודיעין יש תפקידים רבים ומגוונים ועל כן אין תשובה אחידה לשאלה זו. הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ocd קשורה בקושי לשלוט בדחף ובחרדה, אשר מפעילה טקסים מחשבתיים או חיצוניים, אשר אלו מרגיעים את המערכת הנפשית. השאלה בכל הנוגע לשירות קשורה לרוב במידת החומרה של ההפרעה על התפקוד של האדם. במידה והתפקוד תקין ללא רבב אין זה מחוייב כי תהיה התייחסות או התערבות כלשהי מטעם הצבא פרט להמשך הטיפול התרופתי ומעקב.



נטילת טיפול תרופתי אינה מהווה סיבה לשחרור על רקע נפשי. היא זומנה לקבן על מנת להבין מהו מצבה הנפשי ולהעריך את הצורך בהתערבות כלשהי (ליווי במהלך השירות, התאמת תנאי שירות מוקלים). אם ניתן, רצוי להגיע עם חוות דעת מטעם המטפל התומכת בתפקודה התקין.


כן, ניתן לפנות לפסיכיאטר לאחר צו ראשון. יש לפנות ולבקש בדיקה של גורם ברה"ן מלשכת הגיוס.


עזיבת המסלול בשלב הטירונות תאפשר לביתך שיבוץ מחדש בתפקידים שאין אליהם מיון מוקדם, שכן אלו כבר מאחוריה. אין פירושו של דבר שלא יימצא לה תפקיד טוב אבל ישנם תפקידים שלא תוכל לבצע בשלב זה. אני מציעה לבדוק איתה את הקושי, לעודד אותה לפנות למפקדים ולנסות להבין אם ניתן לעבור את המהמורה שכרגע היא מתמודדת מולה. פעמים רבות קשיי ההסתגלות הטבעיים הללו חולפים עם הזמן ועם הגיבוש החברתי וכד'


פורום זה קשור לענייני בריאות הנפש בלבד. עלייך לפנות לרשויות הצבא בשאלה זו.


יש להבין כי הבקשה של המערכת הצבאית לדעת על טיפול תרופתי הינה מתוך דאגה לחייל ולאפשר טיפול רציף. הפסקה של טיפול תרופתי צריכה להיעשות בהדרגה ובהנחיית הרופא המטפל. בכל הנוגע לסיווג הרי שטיפול תרופתי נוגד חרדה שמאפשר יציבות ותפקוד תקין איננו קריטריון שמשפיע על הסיווג הביטחוני.



ניסחת באופן מדויק את האופן בו קשיי הסתגלות יכולים לבוא לידי ביטוי.. בכי, מצב רוח ירוד, שינויים בתיאבון ובשינה, הסתגרות מתח ועוד. התגובה שלה נורמלית משום שהיא עוברת שינוי די קיצוני ביחס למה שחוותה עד כה בחייה. שבוע זה לא הרבה זמן וברוב המקרים המצוקה אמורה לחלוף. הקשר איתכם חשוב ואני מציעה להעביר מסרים מעודדים ומחזקים. ספרו לה כמה היא טובה, חזקה, בעלת כוחות. גם אם כרגע אינה מחוברת לכך דיו. המשאבים שלה שם. מצוקה חריגה היא כאשר ישנה ירידה חדה מדיי במצב הרוח, ירידה קיצונית בתפקוד, מחשבות של ייאוש או אובדנות. תוכלו לדון איתה במצבה ואם התחושה היא שזה עבר את הגבול מבחינתה אז להפנות אותה דרך המפקדים לייעוץ עם קב"ן.


הצבא מאפשר לאנשים שהשתחררו לבקש לחזור לשירות זאת תחת ההתרשמות הקלינית ממצבם הנפשי. אנשים החוזרים לשירות משובצים במגוון תפקידים והאינטרס הכללי הוא כמובן לאפשר סיום שירות תקין ומוצלח.