על הספה - פורומי מומחים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים

פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים מנוהל ע"י רפאל יונתן לאוס, פסיכולוג קליני
רפאל יונתן לאוס, פסיכולוג קליני פורום טיפול פסיכולוגי מבוגרים
פסיכולוג קליני מומחה בעל תארי בוגר ומוסמך מהאוניברסיטה העברית. פסיכולוג אחראי ביחידה לטיפול יום "ברזיל" של קופת חולים כללית . חוקר פסיכותרפיה ודוקטורנט במחלקה לפסיכולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים. מטפל בקליניקה פרטית בשכונת עין-כרם בירושלים.
אודות הפורום

הפורום מהווה מערכת שאלות-ותשובות עבור הקהל הרחב, המעוניין לקבל מענה לשאלות הנוגעות לפסיכותרפיה, או טיפול פסיכולוגי, במבוגרים. ניתן לשתף בשאלות ודילמות לגבי טיפול פסיכולוגי, סוג הטיפול ומסגרת הטיפול. ההשתתפות באתר אנונימית. כל שאלה שתועלה לאתר תעבור קודם סינון על-ידי מנהלי הפורום, הרשאים להחליט שלא לפרסמה, או למחוק הודעה/שאלה שכבר פורסמה.

לא יעלו לאתר: הודעות העושות פרסומת לאדם או גוף כלשהו; השמצות, רכילות וכל דבר העשוי להיחשב לשון-הרע; תלונות על אנשי-מקצוע.
ברצוננו לעזור בכל יכולתנו בהנגשת הטיפול הפסיכולוגי ובהכוונה למענים הנכונים עבור הפונים לפורום. לצד זאת, הפורום איננו מענה טיפולי ואינו יכול להיות תחליף לטיפול. כמו-כן, בשאלות הנוגעות לטיפול המצוי בעיצומו נשתדל לעזור להבין את הקושי ולהכניס את השאלות חזרה אל הטיפול – שם מקומן. על מנת להימנע ממשוא פנים לא יינתנו המלצות לגבי אנשי טיפול ספציפיים.


 X

שלום רב, הגעת לטיפול כדי להתמודד עם החשש שיש בך חלק או צד אלים כפי שהיה באביך. והנה כעת ההתמודדות מועברת החוצה - זה כבר לא אתה ומה שאתה חושב על עצמך אלא מה שהמטפלת עשויה לחשוב עליך. אני מציע לזכור שטיפול הוא לא משפט. תפקיד המטפלת שלך הוא לעזור לך להכיר ולהבין את עצמך. אם בשלב הזה זה יותר מדיי עבורך אולי תוכל לדבר איתה באופן כללי על כך שיש בך חלקים שאתה מפחד שהיא תכיר. בסופו של דבר נשמע שכדי להתמודד עם הדבר שאתה מבקש להתמודד איתו לא יהיה מנוס מלפתוח זאת.שלום רב, יש הרבה מחקר בתחום של רגשות שיכול להניב תובנות מעניינות בנוגע לשאלה זו. ברמת התיאוריה והפרקטיקה הטיפולית הדינמית העיסוק ביכולת של רגשות שונים ואפילו סותרים להתקיים במקביל משמעותי ומרכזי מאוד. המונח הרלוונטי הוא אמביוולנטיות שמשמעותו שני כוחות שפועלים בו זמנית. הכרה בכך (שנאה במקביל לאהבה וכדו') יכולה להיות תוצר משמעותי בטיפול.נשמע שטיפול פסיכולוגי הוא בחירה מתאימה למצב שאתה מתאר. גם אני מקווה מאוד שלמרות הקושי והחשש לסמוך והכאבים שלבטח ילוו את התהליך הזה הוא יועיל לך.


אני לא בטוח שאני מבין את השאלה. ישנן גישות שונות לטיפול פסיכולוגי. חלקן ממוקדות אבחנה (למשל טיפול ייעודי לדיכאון) וחלקן ממוקדות אדם (מטפלים באדם באופן שלם למשל גם כאשר הבעיה על פני השטח ניתנת להגדרה כדיכאון הטיפול יעסוק בנושאים רחבים יותר כמו קונפליקטים פנימיים, יחסים בין אישיים וכדו'). ברמת היעילות בטיפול בסימפטומים הדיכאוניים אין בממוצע עדיפות לגישות כאל על פני גישות אחרות. ההתאמה צריכה להיעשות על בסיס הכרות והערכה אישית שלוקחת בחשבון מאפיינים רבים (למשל מוטיבציה, רקע, נטייה להתבוננות פנימית, ניסיון עבר בטיפול וכדו') מעבר לאבחנה. טיפולים הממוקדים בבעיה (במקרה הזה דיכאון) יתמקדו למשל בהנעה לעשייה (אקטיבציה התנהגותית), אתגור של הטיות חשיבה טיפוסיות לדיכאון (אני לא שווה שום דבר, אין לי שום תקווה) וכדו'.שלום רב, פסיכולוגיה היא ענף מדעי ויישומי עם מגוון תתי תחומים וגישות. לא נכון יהיה להאניש ולדבר על "הפסיכולוגיה מאמינה או שאינה מאמינה". הענף הדינמי היישומי מניח קיומו של "לא מודע" כחלק משמעותי מהנפש האנושית ונגזרות מכך מסקנות רבות לצורך טיפול. גם בתוך הענפים המחקריים יש תמיכה רבה לכך שלא כל תהליכי העיבוד המנטליים נעשים תוך הפניית קשב. אין זהות במובן זה בין הלא מודע כפי שהוא מנוסח בגישה הדינמית ללא מודע כפי שהוא מנוסח בענף הקוגניטיבי. עם זאת בהחלט מקובל לחקור ולהסביר תופעות שונות באמצעות תהליכים שאינם לגמרי מכוונים ומודעים.קשה ומצער ככל שזה עשוי להישמע אין דרך להכריח אנשים להאמין או לראות דברים מסוימים. הטכניקות בטיפול פסיכולוגי מתבססות על מוכנות (גם אם חלקית) לשינוי והכרה באמיתות קשות מעצם ההסכמה להגיע לטיפול.הסבר אפשרי יכול לנבוע מתוך תפיסה רב שכבתית של הנפש וקיומם של רגשות ורצונות סותרים. מצד אחד שונאים ומהצד השני אוהבים - גם וגם במקביל ללא העדפה היררכית. הסבר נוסף ניתן לנסח מתוך מחשבה על מנגנוני הגנה. לעיתים אנו מתגוננים מפני רגש לא רצוי על ידי הפיכה שלו (אני לא אוהב אותו אלא שונא אותו).