כל מה שצריך לדעת על ...

טיפול בהתמכרויות

מהי התמכרות?

הוא מצב נפשי מתמשך של ירידה במצב הרוח, שקיעה לתוך עצבות, דכדוך, מלנכוליה וייאוש עמוקים ואיבוד עניין והנאה ברוב תחומי החיים. מצב זה כאשר הוא מתמשך, עשוי לשבש את כל תפקודי החיים (אכילה, שינה או עבודה).

התמכרות היא דחף בלתי נשלט היוצר תלות בחומר, באדם או בהתנהגות מסוימת. הפסקה פתאומית של ההתנהגות או בשימוש בחומר הממכר תגרו לתגובות פיזיולוגיות ונפשיות קשות.

ההתמכרות עשויה להתחיל כהתנסות חווייתית ולהפוך להתמכרות בשל גורמים רגשיים שונים כגון- ביטחון עצמי נמוך, חרדה או דיכאון, ריקנות פנימית ועוד. גישות קליניות רואות במקור להתמכרות גורמים כגון קונפליקטים התפתחותיים לא פתורים, או חסכים רגשיים מוקדמים משמעותיים. ההתמכרות הינה הינה תופעה ביו-פסיכו-סוציאלית. היא מהווה בעיה קשה המחמירה עם הזמן וגורמת להידרדרות אישית, גופנית, נפשית, כלכלית ומשפחתית .ההתמכרות פוגעת במכור, בסביבתו הקרובה, במשפחתו ובכל מי שחי לצידו.

קיימים סוגים שונים של התמכרויות אך בכולן ניתן למצוא מאפיינים דומים:

קושי בהפחתת מינון השימוש, בריחה מהמציאות, התגוננות וניתוק מפני אנשים ומפני ביקורת לרוב הכחשה של הקושי לחדול מהתנהגות זו ועוד.
תחביב המתחיל בהתלהבות וביצירתיות יכול לגרום להיסחפות באיזון בין הקצאת המשאבים לאותו תחביב לבין תחומי החיים האחרים. כאשר האיזון הזה מופר עלולות להופיע תוצאות שליליות ביכולת לתפקד בחיי היום יום אשר מסמלות את תחילת ההתמכרות.

מאפיינים משותפים להפרעה התמכרותית:
  • קושי להפחית במינון ההתנהגות מול צורך להעלות מינון על מנת להגיע לאותה תחושת הנאה או סיפוק.
  • הזנחה של תחומי חיים אחרים המפריעה לתפקוד יום יומי תקין.
  • פגיעה במערכות יחסים המלווה לרוב בכעסים ובתחושות אשם ואכזבה מצד האנשים הקרובים.
  • הבעת התגוננות אל מול ביקורת או עימות מהסביבה. ההתנהגות המתמכרת משמשת בריחה מהמציאות.
  • רגשות אשם וחרדות בקשר להתנהגות המתמכרת.

פורום התמכרויות

טיפול בהתמכרויות
פורום זה מתייחס לכל השאלות שמעסיקות את המכור או הקרובים אליו בשאלות שקשורות להתמכרות הספצפית ובשאלות שקשורות לתהליך ולדרך הטיפול הנכונה. ההתמכרות היא מחלה קשה וצריכה התייחסות ומעקב רב. אנו נשמח לעמוד לרשותכם ולספק לכם את התשובות המקצועיות והמתאימות ביותר.

כתבות/מאמרים בנושא טיפול בהתמכרויות

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים בטיפול בהתמכרויות

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא התמכרויות
גלית מדרשי-טיפול בהתמכרויות

גלית מדרשי

מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מומחית להתמכרויות

התמחות: טיפול פרטני, זוגי ומשפחתי : תקשורת מקרבת וקשיי תקשורת, מרחק וקרבה ביחסים, קונפליקטים, התמודדות עם קשיי הורות, משברים בזוגיות. פרק ב' ועוד. גמילה מהתמכרויות.
אזור בארץ: שרון,עמק חפר, נתניה וחדרה
שפה: עברית
מטפלת פרטנית, זוגית ומשפחתית ותיקה ומנוסה לטיפול זוגי בנושא תקשורת, פתרון קונפליקטים,פרק ב', קשיים בהורות ועוד. בנוסף, טיפול גמילה ושיקום מהתמכרויות שונות, כולל תמיכה בבני המשפחה.
וינר שרי-טיפול בהתמכרויות

וינר שרי

מטפלת זוגית ומשפחתית מגשרת מדריכה מוסמכת

התמחות: התמכרויות,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: חדרה, חוף כרמל, תל אביב, פרדס חנה, גבעת עדה, זכרון וקסריה
שפה: עברית
מטפלת זוגית ומשפחתית, מגשרת ומדריכה מוסמכת.בעלת נסיון רב בטיפול בהתמכרויות, בעיות נפשיות והעצמה אישית, וצעירים במשבר.
נאוה שלמון-טיפול בהתמכרויות

נאוה שלמון

עובדת סוציאלית ומומחית לטיפול בהתמכרויות

התמחות: התמכרויות, תלות במערכות יחסים, התמכרות לאהבה, לאוכל, למין, לריגושים. התמודדות במשברי חיים, בעיות בדימוי העצמי.
אזור בארץ: חיפה והצפון
שפה: עברית
מטפלת בהשראת תכנית ''12 הצעדים'', תכנית המציעה דרך חיים המביאה להחלמה נפשית ורוחנית.
יזהר בליישטיין-טיפול בהתמכרויות

יזהר בליישטיין

פסיכותרפיסט, עובד סוציאלי קליני ומדריך בעבודה סוציאלית

התמחות: נטיה מינית וזהות מגדרית, התמכרויות, פוסט טראומה, קשיים נפשיים ורגשיים, קשיים ביחסים, התפרצויות, טיפול און ליין,משבר
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן
שפה: עברית
מאמין ביכולתו של קשר טיפולי אותנטי, כנה ואמיץ, לחולל התרחבות בנפש, ליצור תמורות ביחסים הבין אישיים, ולהניע ליצירת חיים של מימוש ושל משמעות. גיי פרנדלי , טרנס פרנדלי, פולי פרנדלי

התמכרויות

נועה לאור מצליח

פסיכותרפיסטית, עובדת סוציאלית קלינית

התמחות: התמכרויות,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,התמודדות עם משברי חיים,דימוי עצמי נמוך,דיכאון לאחר הלידה
אזור בארץ: כפר סבא
שפה: עברית
מטפלת במבוגרים ובבני נוער וכן מדריכה הורים. בעלת ניסיון בטיפול במגוון קשיים: דיכאון, חרדה, התמכרויות, משברי חיים, דימוי עצמי נמוך, קשיים ביצירת קשרים בינאישיים וזוגיים.
התמכרויות

הדר רותם נולמן

עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית

התמחות: נכויות ומחלות כרוניות,אבל ואובדן, דיכאון,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים.
אזור בארץ: צפון, גליל מערבי, קריות, טיפול אונליין
שפה: עברית
הדרך לריפוי טמונה בתוכינו, הטיפול מאפשר לנו לגלות אותה. מטפלת בקליניקה פרטית בנהריה שבגליל המערבי.
התמכרויות

רן כרמלי

פסיכולוג קליני

התמחות: בריאות הנפש, דיכאון, שאלות לגבי זהות מינית, בעיות משפחתיות וזוגיות, אבל ואובדן, הדרכת הורים, התמודדות עם משברי חיים.
אזור בארץ: הוד השרון
שפה: עברית,אנגלית
מתמחה בעבודה עם מבוגרים המרגישים צורך ביצירת שינוי מתמשך ועמוק בחייהם, ועם מתבגרים הזקוקים למציאת קולם האותנטי ועזרה ביכולתם להתמודד עם הסביבה.
התמכרויות

תמר שחר

פסיכולוגית קלינית

התמחות: בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות במיניות וזהות מינית,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,לקויות למידה קשב וריכוז,פוסט טראומה,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,מרכז
שפה: עברית,אנגלית
מטפלת פסיכודינמית ואינטגרטיבית מנוסה הרואה במפגש הטיפולי מסע משותף ובגובה העיניים, המהווה מקום בטוח ואמפתי להתמודדות עם קשיי החיים וליצירת שינויאיך מגדירים התמכרות?


ברמה המיליונית התמכרות מוגדרת כדפוס התנהגות בו האדם מפתח תלות או עיסוק כפייתי, אשר יכול להשפיע בתפקוד היומיומי של האדם, בסדרי העדיפויות שלו, בתפיסות הרגישות ובהתייחסות של אותו אדם לסביבה.

התמכרות מוכרת כמצב רפואי מורכב אשר משפיע על אזורים מסוימים במוח, להתמכרות יש מאפיינים ביולוגיים מוכחים, וכמובן היבטים פסיכולוגיים אישיים וחברתיים אשר משפיעים על האדם אשר מכור, יש המון סוגי התמכרויות ולא כל התמכרות מוגדרת באותה חומרה, הקושי בטיפול בהתמכרות מורכב מכמה מרכיבים, החל ממה שהאדם עצמו מכור אליו (יש דברים שקשה יותר להיגמל מהם), המבנה האישיותי של אותו אדם, ועד למטפל ושיטת הטיפול עצמה.

מהם התסמינים של התמכרות?


להתמכרות יש מספר סימנים אשר מראים כי לאדם יש בעיית התמכרות אמיתית.

   *  השתוקקות לדבר ושימוש כפייתי וקבוע
   *  איבוד שליטה על התדירות הכמות והשימוש, אי יכולת לווסת את כמות השימוש
   *  שימוש ממושך ואובססיבי, לעיתים תוך נטילת או התעלמות מסיכונים.
   *  הימנעות מאותו דבר שמכורים אליו תגרום לאותו אדם לתסמיני גמילה כגון עצבנות, חרדה, חוסר תיאבון או תיאבון מוגבר, ויכולים לבוא עם תסמינים פיזיולוגים נוספים.


איך מטפלים בהתמכרות?


כאשר קיימת התמכרות והיא לא מטופלת כראוי זה עלול להביא לתוצאות קשות, בעל הספה יש מגוון גדול של מטפלים אשר מומחים בטיפולים מסוגים שונים להתמכרויות, לטיפול בהתמכרות יש מגוון של טיפולים שונים, החל מטיפול פסיכולוגי רגיל, טיפולי CBT, טיפולי התנהגות שונים ועוד.

מהן ההתמכרויות הכי נפוצות בישראל?


יש עשרות סוגי התמכרויות שונות, מהתמכרות לאכילה כפייתית, התמכרות לסקס, התמכרות לעישון, התמכרות לקניות ועוד.

התמכרות לאלכוהול


אלכוהול הוא חומר חוקי, נורמטיבי, מהווה חלק מטקסים דתיים, חברתיים ואירועים חגיגיים ויחד עם זאת זהו סם קשה שעלול לגרום להתמכרות פיזית ונפשית.
רוב האוכלוסייה הבוגרת שותה אלכוהול באופן כזה או אחר , בכמויות קטנות או גדולות, במשקה בעל אחוזי אלכוהול שונים, בנסיבות שונות בתדירות משתנה. 1% עד 5% מהשתיינים יהפכו אלכוהוליסטים. בישראל הולך ויורד גיל צריכת האלכוהול ולמרות שהמכירה של אלכוהול אסורה לקטינית מתחת לגיל 18 מדווח על שימוש נפוץ בקרב בני נוער החל מגיל 12.
אלכוהול משפיע על מערכת העצבים וגורם לשינוי בחשיבה, במצב הרוח, לפגיעה ביכולות הפיזיות לשינוי בהתנהגותו של הצורך את האלכוהול במידה מופרזת. אדם תחת השפעת אלכוהול נמצא במצב של כושר שיפוט לקוי, אובדן שליטה ולעיתים מהווה סכנה לעצמו ולאחרים (נהיגה, אלימות וכו').
ההתמכרות לאלכוהול איטית יותר מהתמכרות לסמים, היא מחמירה לאורך הזמן אך הרסנית במיוחד מבחינה גופנית ונפשית.


התמכרות לאלכוהולהתמכרות לסמים


בשלבים הראשוניים של השימוש בסמים האדם מרגיש שהשימוש מענג ומשחרר אותו מלחצים ומשברים. לעיתים מתחיל השימוש בסמים כחוויה חברתית (לחץ חברתי התנסות של גיל ההתבגרות או של תקופת השחרור מהצבא). הצורך להשתמש בסם במינון גבוה יותר או בחומר חזק יותר גובר במהירות ואיתו מופיעים תסמיני ההתמכרות. ההנאה יורדת ובמקומה מופיעים סבל וחוסר שליטה המתגברים ככל שהאדם ממשיך לצרוך סמים. השימוש בסמים אינו חוקי והצריכה ההולכת וגוברת של החומר דורשת מהמכורים להשיג משאבים כספיים רבים להשגת החומר מה שמוביל את המכורים לפעילות פלילית.
קיימים סוגים רבים של סמים וחומרים ממכרים. החומרים שונים בתחושה שמקנים, בדרכי השימוש בהם, בעלות, ובסבילות הגוף אליהם (המידה בה הגוף מתרגל לנוכחות הסם וצורך מינון גבוה יותר כדי להגיע לאותה תחושה).
מסלול הגמילה והשיקום מהתמכרות לסמים מתחיל בניקוי הגוף מהחומרים הממכרים– שלב קצר יחסית אך קשה מבחינה פיזית. התהליך ממשיך בשלב ארוך העשוי להימשך חודשים עד שנים בו המכורים לומדים להתמודד עם קשיי היום יום ללא סמים. ללא רצון של האדם להיגמל ולוותר על הרווחים (התחושה הטובה) שנותן הסם, לא יצליח האדם להיגמל וגם אם מתנקה גופו - ללא רצון סביר כי ישוב וישתמש בסמים.


התמכרות לסמיםהתמכרות לאינטרנט Internet Addiction disorder


התמכרות לאינטרנט עדיין לא הוגדרה בסיווג הפרעות הנפשיות אך חוקר בשם Ivan Goldberg נתן לה את שמה והגדיר אותה כשימוש לא מותאם באינטרנט הגורם למצוקה ולהתנהגות בעייתית הנצפית בלפחות שלושה סימנים במשך 12 חודשים לפחות:
שימוש הולך וגדל באינטרנט לפרקי זמן ארוכים יותר בכל פעם על מנת להגיע לאותה תחושת הנאה.
תוצאת של ניסיון גמילה יביא להתנהגויות המאופיינות בחרדה וחוסר שקט, ממחשבות אובססיביות וחוזרות על האינטרנט הכוללות חלומות ופנטזיות, תנועות הקלדה בלתי רצוניות.
הפרעה בתפקוד החברתי, משפחתי ותעסוקתי.
למרות רצון מתמיד לקצר את השימוש באינטרנט זמן השימוש בפועל ארוך מהמתוכנן, ומאמצים לשלוט בשימוש באינטרנט אינם מצליחים.
קיימים מספר סוגים של התמכרויות לאינטרנט וביניהם- התמכרות למין באינטרנט, התמכרות למערכות יחסים באינטרנט, הצפת מידע, התמכרות למשחקי אינטרנט.

התמכרות להימורים


למרות שמדובר בהתמכרות שלא כוללת צריכת חומרים כלשהם, התמכרות להימורים הינה התמכרות קשה.
הריגוש מההימורים משפיע על המכור פיזיולוגית בצורה דומה לחומרים ממכרים אחרים, ללא קשר לתוצאת ההימור, לפי הנתונים עד 5% מכלל האוכלוסיה מכורה להימורים ברמת התמכרות כזו או אחרת. אחת הבעיות הקשות עם התמכרות להימורים שהיא פוגעת גם באוכלוסיות צעירות של בני נוער.
אך מחקרים הראו כי ניתן לטפל בדרכים אפקטביות בהתמכרות להימורים, והצלחת הטיפול תלויה רבות ברצון של המוכר לעבוד על עצמו ולשנות את ההרגלים שהובילו אותו למצב שבו הוא שרוי.

טיפול CBT להתמכרות


מחקרים מראים כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), נמצא כיעיל בטיפול להתמכרויות שונות, החל מהתמכרות להימורים או חומרים ממכרים כגון אלכוהול קנאביס וסמים אחרים.
מטפל ה-CBT מעריך ביחד עם המטופל את מצבו בהתאם למידע ודפוסי השימוש אותם המטופל מעביר למטפל, לאחר מכן המטפל מנסח רשימת התנהגויות שהמטופל מעוניין לשנות, ביחד הם מציבים יעדים לטיפול, כאשר המטרה הסופית כמובן היא שינוי ההתנהגות של המטופל.

טיפול בהתמכרות על פי שיטת 12 הצעדים


בשנות השלושים של המאה הקודמת, פותחה שיטת 12 הצעדים במטרה להתמודד עם בעיית ההתמכרות לאלכוהול שאף שיטת טיפול אחרת באותה תקופה לא הצליחה לטפל ביעילות. השיטה נסמכת רבות על בסיס קוגניטיבי של שינוי דפוסי חשיבה ועל התמיכה החברתית של מכורים נוספים המהווים קבוצת שווים משמעותית בתהליך הגמילה של המכור. השיטה היום מאוד מקובלת ונפוצה בעולם לטיפול בכל סוגי ההתמכרויות.

הרעיון הבסיסי בשיטה הוא שהתמכרות היא מחלה רוחנית, ועל המכור לקבל את עצמו כמו שהוא, יחד עם המחלה אשר תמיד תהיה חלק ממנו. על המכור להפסיק לחלוטין את השימוש בגורם אליו מכור. ההתחייבות של המכור להפסיק את השימוש היא בכל יום לאותו היום בלבד, מה שהופך את ההתחייבות לאפשרית ולא כבדה מנשוא.

צעד 1 : הודינו שאנו חסרי אונים מול ההתמכרות, שאבדה לנו השליטה על חיינו המכור חייב להגיע לשפל התחתית, כלומר למצב של חוסר אונים מוחלט על מנת שיתחיל תהליך של שיקום. התפיסה היא שהגורם אליו התמכר המטופל, האלכוהול, המין, הסם, מהווה פתרון לסבל והפך לבעיה עצמה.

צעד 2 : הגענו להאמין שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו הכוח הגדול איננו בהכרח כרוך באמונה דתית ויכול להיות הכוח החברתי של קבוצת השווים התומכים והמלווים לאורך הדרך.

צעד 3 : החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו. לאחר ההבנה וההכרה שיש כוח גדול ממנו, על המכור להיות מוכן לבקש עזרה. מטרת הצעד היא ללמוד לסמוך על הסביבה, לתת אמון ולחלוק את הקושי עם אחרים.  

צעד 4 : עשינו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד ב צעד זה על המכור למנות את כל הכאבים והאנשים שגרמו לו סבל ונפגע מהם ומתמודד במודע עם הפחדים והכאבים שלו.

צעד 5 : התוודו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו נדרש המכור לדון בכל מה שעלה בצעד הקודם, ברשימת הכאבים עם המדריך או הספונסר שלו, או עם אדם קרוב.

צעד 6: היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו ההבנה בצעדים קודמים שאותם פגמים עליהם כעס על אחרים, הם עשויים להיות גם פגמים באופיו שלו, שגם הוא לא חף מפגמים ומפגיעה, עליו להיות מוכן לוותר על ההתנהגויות הפוגעניות שלו ולהעזר בכוח גדול ממנו לפי הצורך.

צעד 7 : ביקשנו אותו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותיה לאחר שהמכור החליט כי הוא מוכן לוותר על פגמי אופיו, הוא חייב לבקש עזרה בקול רם. תהליך זה מזכיר לו שהוא תלוי באחרים ואינו יכול לסמוך רק על עצמו.

צעד 8 : עשינו רשימה של כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על כל מעשינו בפניהם ב צעד זה על המכור לבקש סליחה מכל אותם אנשים אשר הבין בצעדים קודמים שפגע בהם.

צעד 9 : כיפרנו על מעשינו במישרין כאשר הדבר ניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים כאן נכנס כוחה של קבוצה ומשחק תפקיד חשוב ביותר. במקרים בהם בקשת סליחה איננה אפשרית או עלולה להסב נזק נוסף, על המכור להביע את חרטתו בפני הקבוצה כחלופה להתנצלות.

צעד 10 : המשכנו בחשבון נפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד מטרתו של צעד זה לייצר מצב בו כל הזמן יש חזרה על צעדים קודמים.

צעד 11 : חיפשנו בדרך של תפילה ושל הרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאיתנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת בשלב זה יש ציפייה שהמכור יבחן את הדרכים בהן יכול לתרום לקהילה או לסביבה ולשפר את הקשר שלו לסובבים אותו ולמשמעותיים בחייו, זה לב חייב להיות בהקשר דתי מול אלוהים אלא דווקא מול הכוח הגדול- כוחה של החברה והקהילה שלו.

צעד 12 : כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו למכורים אחרים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו ההתמכרות איננה נעלמת אלא מלווה את המכור לאורך חייו ולכן עליו בכל יום ליישם את מה שלמד ואף להעביר לאחרים ולסייע להם לעבור את אותו תהליך.