כל מה שצריך לדעת על ...

טיפול בהתמכרויות

מהי התמכרות?

התמכרויות הוא מצב נפשי מתמשך של ירידה במצב הרוח, שקיעה לתוך עצבות, דכדוך, מלנכוליה וייאוש עמוקים ואיבוד עניין והנאה ברוב תחומי החיים. מצב זה כאשר הוא מתמשך, עשוי לשבש את כל תפקודי החיים (אכילה, שינה או עבודה).

התמכרות היא דחף בלתי נשלט היוצר תלות בחומר, באדם או בהתנהגות מסוימת. הפסקה פתאומית של ההתנהגות או בשימוש בחומר הממכר תגרו לתגובות פיזיולוגיות ונפשיות קשות.

ההתמכרות עשויה להתחיל כהתנסות חווייתית ולהפוך להתמכרות בשל גורמים רגשיים שונים כגון- ביטחון עצמי נמוך, חרדה או דיכאון, ריקנות פנימית ועוד. גישות קליניות רואות במקור להתמכרות גורמים כגון קונפליקטים התפתחותיים לא פתורים, או חסכים רגשיים מוקדמים משמעותיים. ההתמכרות הינה הינה תופעה ביו-פסיכו-סוציאלית. היא מהווה בעיה קשה המחמירה עם הזמן וגורמת להידרדרות אישית, גופנית, נפשית, כלכלית ומשפחתית .ההתמכרות פוגעת במכור, בסביבתו הקרובה, במשפחתו ובכל מי שחי לצידו.

קיימים סוגים שונים של התמכרויות אך בכולן ניתן למצוא מאפיינים דומים:

קושי בהפחתת מינון השימוש, בריחה מהמציאות, התגוננות וניתוק מפני אנשים ומפני ביקורת לרוב הכחשה של הקושי לחדול מהתנהגות זו ועוד.
תחביב המתחיל בהתלהבות וביצירתיות יכול לגרום להיסחפות באיזון בין הקצאת המשאבים לאותו תחביב לבין תחומי החיים האחרים. כאשר האיזון הזה מופר עלולות להופיע תוצאות שליליות ביכולת לתפקד בחיי היום יום אשר מסמלות את תחילת ההתמכרות.

מאפיינים משותפים להפרעה התמכרותית:
  • קושי להפחית במינון ההתנהגות מול צורך להעלות מינון על מנת להגיע לאותה תחושת הנאה או סיפוק.
  • הזנחה של תחומי חיים אחרים המפריעה לתפקוד יום יומי תקין.
  • פגיעה במערכות יחסים המלווה לרוב בכעסים ובתחושות אשם ואכזבה מצד האנשים הקרובים.
  • הבעת התגוננות אל מול ביקורת או עימות מהסביבה. ההתנהגות המתמכרת משמשת בריחה מהמציאות.
  • רגשות אשם וחרדות בקשר להתנהגות המתמכרת.

פורום התמכרויות

טיפול בהתמכרויות
פורום זה מתייחס לכל השאלות שמעסיקות את המכור או הקרובים אליו בשאלות שקשורות להתמכרות הספצפית ובשאלות שקשורות לתהליך ולדרך הטיפול הנכונה. ההתמכרות היא מחלה קשה וצריכה התייחסות ומעקב רב. אנו נשמח לעמוד לרשותכם ולספק לכם את התשובות המקצועיות והמתאימות ביותר.

כתבות/מאמרים בנושא טיפול בהתמכרויות

כתבות שנכתבו על ידי מיטב אנשי המקצוע בפורטל על הספה

אנשי טיפול

אנשי טיפול המתמחים בטיפול בהתמכרויות

לכל אנשי הטיפול המתמחים בנושא התמכרויות
ורד שילת-

ורד שילת

עובדת סוציאלית קלינית

התמחות: טיפול נפשי, משברי חיים, קשרים ויחסים, טראומה, דיכאון וחרדה.
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן
שפה: עברית
מטפלת בקליניקה בצפון הישן של תל אביב. מציעה ליווי קרוב, תומך, חם, מעמיק ונטול שיפוטיות.
וינר שרי-

וינר שרי

מטפלת זוגית ומשפחתית מגשרת מדריכה מוסמכת

התמחות: התמכרויות,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: חדרה, חוף כרמל, תל אביב, פרדס חנה, גבעת עדה, זכרון וקסריה
שפה: עברית
מטפלת זוגית ומשפחתית, מגשרת ומדריכה מוסמכת.בעלת נסיון רב בטיפול בהתמכרויות, בעיות נפשיות והעצמה אישית, וצעירים במשבר.
נאוה שלמון-

נאוה שלמון

עובדת סוציאלית ומומחית לטיפול בהתמכרויות

התמחות: התמכרויות, תלות במערכות יחסים, התמכרות לאהבה, לאוכל, למין, לריגושים. התמודדות במשברי חיים, בעיות בדימוי העצמי.
אזור בארץ: חיפה והצפון
שפה: עברית
מטפלת בהשראת תכנית ''12 הצעדים'', תכנית המציעה דרך חיים המביאה להחלמה נפשית ורוחנית.
יזהר בליישטיין-

יזהר בליישטיין

פסיכותרפיסט, עובד סוציאלי קליני ומדריך בעבודה סוציאלית

התמחות: נטיה מינית וזהות מגדרית, התמכרויות, פוסט טראומה, קשיים נפשיים ורגשיים, קשיים ביחסים, התפרצויות, טיפול און ליין,משבר
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן
שפה: עברית
מאמין ביכולתו של קשר טיפולי אותנטי, כנה ואמיץ, לחולל התרחבות בנפש, ליצור תמורות ביחסים הבין אישיים, ולהניע ליצירת חיים של מימוש ושל משמעות. גיי פרנדלי , טרנס פרנדלי, פולי פרנדלי

התמכרויות

נועה לאור מצליח

פסיכותרפיסטית, עובדת סוציאלית קלינית

התמחות: התמכרויות,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות משפחתיות וזוגיות,התמודדות עם משברי חיים,דימוי עצמי נמוך,דיכאון לאחר הלידה
אזור בארץ: כפר סבא
שפה: עברית
מטפלת במבוגרים ובבני נוער וכן מדריכה הורים. בעלת ניסיון בטיפול במגוון קשיים: דיכאון, חרדה, התמכרויות, משברי חיים, דימוי עצמי נמוך, קשיים ביצירת קשרים בינאישיים וזוגיים.
התמכרויות

הדר רותם נולמן

עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית

התמחות: נכויות ומחלות כרוניות,אבל ואובדן, דיכאון,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים.
אזור בארץ: צפון, גליל מערבי, קריות, טיפול אונליין
שפה: עברית,שפת סימנים
הדרך לריפוי טמונה בתוכינו, הטיפול מאפשר לנו לגלות אותה. מטפלת בקליניקה פרטית בנהריה ובגיתה שבגליל המערבי
התמכרויות

רן כרמלי

פסיכולוג קליני

התמחות: בריאות הנפש, דיכאון, שאלות לגבי זהות מינית, בעיות משפחתיות וזוגיות, אבל ואובדן, הדרכת הורים, התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: הוד השרון
שפה: עברית,אנגלית
מתמחה בעבודה עם מבוגרים צעירים המרגישים צורך ביצירת שינוי מתמשך ועמוק בחייהם, ובעבודה עם מתבגרים הזקוקים למציאת קולם האותנטי ויכולתם להתמודד עם הסביבה.
התמכרויות

תמר שחר

פסיכולוגית קלינית

התמחות: בריאות הנפש,חרדה ופוביה,דיכאון,בעיות במיניות וזהות מינית,בעיות משפחתיות וזוגיות,אבל ואובדן,לקויות למידה קשב וריכוז,פוסט טראומה,הדרכת הורים,התמודדות עם משברי חיים
אזור בארץ: תל אביב וגוש דן,מרכז
שפה: עברית,אנגלית
מטפלת פסיכודינמית ואינטגרטיבית מנוסה הרואה במפגש הטיפולי מסע משותף ובגובה העיניים, המהווה מקום בטוח ואמפתי להתמודדות עם קשיי החיים וליצירת שינוי

אלכוהליזם


אלכוהול הוא חומר חוקי, נורמטיבי, מהווה חלק מטקסים דתיים, חברתיים ואירועים חגיגיים ויחד עם זאת זהו סם קשה שעלול לגרום להתמכרות פיזית ונפשית.

רוב האוכלוסייה הבוגרת שותה אלכוהול באופן כזה או אחר , בכמויות קטנות או גדולות, במשקה בעל אחוזי אלכוהול שונים, בנסיבות שונות ובתדירות משתנה. 1% ועד 5% מהשתיינים יהפכו אלכוהוליסטים. בישראל הולך ויורד גיל צריכת האלכוהול ולמרות שהמכירה של אלכוהול אסורה לקטינית מתחת לגיל 18 מדווח על שימוש נפוץ בקרב בני נוער החל מגיל 12.

אלכוהול משפיע על מערכת העצבים וגורם לשינוי בחשיבה, במצב הרוח, לפגיעה ביכולות הפיזיות ולשינוי בהתנהגותו של הצורך את האלכוהול במידה מופזרת. אדם תחת השפעת אלכוהול נמצא במצב של כושר שיפוט לקוי, אובדן שליטה ולעיתים מהווה סכנה לעצמו ולאחרים (נהיגה, אלימות וכו').

ההתמכרות לאלכוהול איטית יותר מהתמכרות לסמים, היא מחמירה לאורך הזמן אך הרסנית במיוחד מבחינה גופנית ונפשית.התמכרות לסמים


בשלבים הראשוניים של השימוש בסמים האדם מרגיש שהשימוש מענג ומשחרר אותו מלחצים ומשברים. לעיתים מתחיל השימוש בסמים כחוויה חברתית (לחץ חברתי התנסות של גיל ההתבגרות או של תקופת השחרור מהצבא). הצורך להשתמש בסם במינון גבוה יותר או בחומר חזק יותר גובר במהירות ואיתו מופיעים סממני ההתמכרות. ההנאה יורדת ובמקומה מופיעים סבל וחוסר שליטה המתגברים ככל שהאדם ממשיך לצרוך סמים. השימוש בסמים אינו חוקי והצריכה ההולכת וגוברת של החומר דורשת מהמכורים להשיג משאבים כספיים רבים להשגת החומר מה שמוביל את המכורים לפעילות פלילית.

קיימים סוגים רבים של סמים וחומרים ממכרים. החומרים שונים בתחושה שמקנים, בדרכי השימוש בהם, בעלות, ובסבילות הגוף אליהם (המידה בה הגוף מתרגל לנוכחות הסם וצורך מינון גבוה יותר כדי להגיע לאותה תחושה).

מסלול הגמילה והשיקום מההתמכרות לסמים מתחיל בניקוי הגוף מהחומרים הממכרים– שלב קצר יחסית אך קשה מבחינה פיזית. התהליך ממשיך בשלב ארוך העשוי להמשך חודשים עד שנים בו המכורים לומדים להתמודד עם קשיי היום יום ללא סמים. ללא רצון של האדם להיגמל ולוותר על הרווחים (התחושה הטובה) שנותן הסם, לא יצליח האדם להיגמל וגם אם יתנקה גופו - ללא רצון סביר כי ישוב וישתמש בסמים.

התמכרות לאינטרנט
Internet Addiction disorder


ההתמכרות לאינטרנט עדיין לא הוגדרה בסיווג הפרעות הנפשיות אך חוקר בשם Ivan Goldberg נתן לה את שמה והגדיר אותה כשימוש לא מותאם באינטרנט הגורם למצוקה או להתנהגות בעייתית הנצפית בלפחות שלושה סממנים במשך 12 חודשים לפחות:
  • שימוש הולך וגדל באינטרנט לפרקי זמן ארוכים יותר בכל פעם על מנת להגיע לאותה תחושת הנאה.
  • תוצאת של ניסיון גמילה יביא להתנהגויות המאופיינות בחרדה וחוסר שקט, ממחשבות אובססיביות וחוזרות על האינטרנט הכוללות חלומות ופנטזיות, תנועות הקלדה בלתי רצוניות.
  • הפרעה בתפקוד החברתי, משפחתי ותעסוקתי.
  • למרות רצון מתמיד לקצר את השימוש באינטרנט זמן השימוש בפועל ארוך מהמתוכנן, ומאמצים לשלוט בשימוש באינטרנט אינם מצליחים.
קיימים מספר סוגים של התמכרויות לאינטרנט וביניהם- התמכרות למין באינטרנט, התמכרות למערכות יחסים באינטרנט, הצפת מידע, התמכרות למשחקי אינטרנט.טיפול בהתמכרות על פי שיטת 12 הצעדים


בשנות השלושים של המאה הקודמת, פותחה שיטת 12 הצעדים במטריה להתמודד עם בעית ההתמכרות לאלכוהול שאף שיטת טפול אחרת באותה תקופה לא הצליחה לטפל ביעילות. השיטה נסמכת רבות על בסיס קוגניטיבי של שינוי דפוסי חשיבה ועל התמיכה החברתית של מכורים נוסיפים המהווים קבוצת שווים משמעותית בתהליך הגמילה של המכור. השיטה היום מאוד מקובלת ונפוצה בעולם לטיפול בכל סוגי ההתמכרויות.

הרעיון הבסיסי בשיטה הוא שהתמכרות היא מחלה רוחנית, ועל המכור לקבל את עצמו כמו שהוא, יחד עם המחלה אשר תמיד תהיה חלק ממנו. על המכור להפסיק לחלוטין את השימוש בגורם אליו מכור. ההתחייבות של המכור להפסיק את השימוש היא בכל יום לאותו היום בלבד, מה שהופך את ההתחייבות לאפשרית ולא כבדה מנשוא.

צעד 1 : הודינו שאנו חסרי אונים מול ההתמכרות, שאבדה לנו השליטה על חיינו המכור חייב להגיע לשפל ולתחתית, כלומר למצב של חוסר אונים מוחלט על מנת שיתחיל תהליך של שיקום. התפיסה היא שהגורם אליו התמכר המכור, האלכוהול, המין, הסם, היווה פתרון לסבל והפך לבעיה עצמה.

צעד 2 : הגענו להאמין שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר את שפיות דעתנו הכוח הגדול איננו בהכרח כרוך באמונה דתית ויכול להיות הכוח החברתי של קבוצת השווים התומכים והמלווים לאורך הדרך.

צעד 3 : החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים כפי שאנו מבינים אותו. לאחר ההבנה וההכרה שיש כוח גדול ממנו, על המכור להיות מוכן לבקש עזרה. מטרת הצעד היא ללמוד לסמוך על הסביבה, לתת אמון ולחלוק את הקושי עם אחרים.  

צעד 4 : עשינו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד בצעד זה על המכור למנות את כל הכאבים והאנשים שגרמו לו סבל ונפגע מהם ומתמודד במודע עם הפחדים והכאבים שלו.

צעד 5 : התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו נדרש המכור לדון בכל מה שעלה בצעד הקודם, ברשימת הכאבים עם המדריך או הספונסר שלו, או עם אדם קרוב.

צעד 6 : היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו ההבנה בצעדים קודמים שאותם פגמים עליהם כעס על אחרים, הם עשויים להיות גם פגמים באופיו שלו, שגם הוא לא חף מפגמים ומפגיעה, עליו להיות מוכן לוותר על ההתנהגויות הפוגעניות שלו ולהעזר בכוח גדול ממנו לפי הצורך.

צעד 7 : ביקשנו אותו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו לאחר שהמכור החליט כי הוא מוכן לוותר על פגמי אופיו, הוא חייב לבקש עזרה בקול רם. תהליך זה מזכיר לו שהוא תלוי באחרים ואינו יכול לסמוך רק על עצמו.

צעד 8 : עשינו רשימה של כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על כל מעשינו בפניהם בצעד זה על המכור לבקש סליחה מכל אותם אנשים אשר הבין בצעדים קודמים שפגע בהם.

צעד 9 : כיפרנו על מעשינו במישרין כאשר הדבר ניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים כאן נכנס כוחה של הקבוצה ומשחק תפקיד חשבו ביותר. במקרים בהם בקשת סליחה איננה אפשרית או עלולה להסב נזק נוסף, על המכור להביע את חרטתו בפני הקבוצה כחלופה להתנצלות.

צעד 10 : המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד מטרתו של צעד זה לייצר מצב בו כל הזמן יש חזרה על צעדים קודמים.

צעד 11 : חיפשנו בדרך של תפילה ושל הרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו מאיתנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת בשלב זה יש ציפייה שהמכור יבחן את הדרכים בהן יכול לתרום לקהילה או לסביבה ולשפר את הקשר שלו לסובבים אותו ולמשמעותיים בחייו, זה לב חייב להיות בהקשר דתי מול אלוהים אלא דוקא מול הכוח הגדול- כוחה של החברה והקהילה שלו.

צעד 12 : כשעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו למכורים אחרים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו ההתמכרות איננה נעלמת אלא מלווה את המכור לאורך חייו ולכן עליו בכל יום ליישם את מה שלמד ואף להעביר לאחרים ולסייע להם לעבור את אותו תהליך.