א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


בולימיה

הפרעה השייכת להפרעות האכילה. מאופיינת בצורך בלתי נשלט לאכילה מופזרת תוך זמן קצר. הרעב נובע ממכלול גורמים, בהם גורמים פסיכולוגיים רגשיים, אנדוקריניים ונוירולוגים. לאחר האכילה נוהגים בעלי הפרעה בולמית ל"טהר" את גופם מהמזון באמצעות הקאות, חומרים משלשלים או צום. לבולימיה השפעות פסיכולוגיות (בושה, הסתרה, פחד מחשיפה ומאובדן שליטה) ורפואיות רבות. (לקריאה נוספת ראה: בעיות והגדרתן)

בוחן מציאות Reality testing

מונח המתייחס לתפישת האדם את התנהגותו ואת התנהלות העולם אשר סביבו. בוחן המציאות ניתן להערכה באמצעות בחינת ההתנהגות המכוונת של האדם. אדם בעל בוחן מציאות תקין הוא אדם שמקושר לסביבה המציאותית שלו, ותופס את המציאות סביבו פחות או יותר כפי שתופסים אותה הסובבים אותו ובהתאם לתרבות ולנורמות הקיימות בחברה בה חי. המונח משמש כקריטריון להערכה פסיכולוגית. בוחן מציאות לקוי עשוי לבטא התקף פסיכוטי או הזיות בהן האדם מתאר גירויים אשר לא הופיעו במציאות והוא חווה אותם כאמיתיים. לעיתים מאפיין גם הפרעות אישיות או קשיים נפשיים אחרים.

ביבליותרפיה

ביבליותרפיה הינה שיטת טיפול מקבוצת טיפולים בהבעה ויצירה. השיטה עושה שימוש בטקסטים ובנראטיב של הטקטסט באמצעות כתיבה וקריאה של אמצעים ספרותיים. המטרה היא לעקוף את הערוץ המילולי הישיר ולהשתמש בכתיבה או בעולם האסוציאציות הספרותיות להבעה של רגשות דחפים ומשאלות. דרך עקיפה זו מאפשרת לעיתים "קיצור דרך" לעולם הלא מודע ולעקוף חסמים ומנגנוני הגנה של האישיות.

ביהביוריזם

ביהביוריזם או הגישה ההתנהגותית הינה תיאוריית למידה המתמקדת בהתנהגות הגלויה. מקורה של הגישה הוא בחקר התנהגות בעלי חיים ממנה מקישים על התנהגות בני האדם. מייסדי הגישה הינם ג'ון ב ווטסון ופרדריק סקינר. הגישה גורסת כי קשיים בהתנהגות האדם ניתן לפתור באמצעות עיצוב התנהגות על ידי התניות וחיזוקים חיוביים או שלייליים.

ביופידבק

הביופידבק היא שיטה המשתמשת באותות ששולח הגוף לשיפור הבריאות. כאשר אדם מודד חום או נשקל הוא מקבל "פידבק" לגבי גופו אשר לאחריו הוא מתנהג בהתאם. המטפל משתמש במסרים ופידבקים מתקדמים יותר על מנת לטפל בחרדה, דחק , או כאבי ראש הנובעים ממתחים. לדוגמה, יכול המטפל בביופידבק להשתמש במכשיר הקולט אותות חשמליים מהשרירים. לדוגמה, כאשר מטופל מנסה להירגע, הוא מבין כיצד מגיב גופו למחשבה (ניסיון להירגע) ולומד כיצד לשלוט טוב יותר במוחו ובתגובות גופו למחשבות אלו.

בסיס בטוח (scure base)

מושג הלקוח מתיאורית ההתקשרות המתאר את היצוג הפנימי של האם באישיות התינוק. תיאוריית ההתקשרות עוסקת בקשר הראשוני של התינוק עם אמו או עם המטפל העיקרי. תינוק ירכוש בסיס בטוח כאשר הקשר עם אמו היה יציב וענה לצרכיו. אותו בסיס בטוח אליו חש ביטחון כי ניתן יהיה לחזור גם לאחר ההיפרדות מהסמביוזה עם האם יאפשר לו לחוש כאדם ראוי לאהבה ולתפוס את העולם כמקום מיטיב ובטוח להתנסות בו וליצור קשרי משמעותיים נוספים.