א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


תובנה

הבנה חדשה לגבי נושא מסויים המביאה בשינוי התנהגות או בהתיחסות לאותו נושא. המושג מתייחס גם לחלקים של מודעות של אדם לגבי עצמו. היעדר של תובנה יכול לאפיין מצב פסיכוטי. אחת ממטרותיה של הפסיכותרפיה היא הגברת התובנות של אדם אודות חייו.

תודעה

כלל האינפורמציה הנאספת במוחו של אדם אודות מחשבותיו הפנימיות והגירויים החיצוניים הם המרכיבים את התודעה. התודעה מארגנת את כל המידע הנקלט והיא ההבחנה בין דימיון למציאות בין האני לסביבה. גישות שונות מתייחסות באופן שונה לנושא התודעה כיוון ואין לה מקום ספציפי במוח. מקובל לתאר כי קיימות רמות שונות של תודעה- כגון חלום בהקיץ, הפנוזה, עירנות מלאה ועוד.

תורשה

העברת החומר הגנטי מהורה לילדו בתהליך הרבייה. המטען התורשתי הוא האחראי על התכונות המשותפות לכל בני אותו מין/ גזע ואף לתכונות היחודיות של פרט. במטען הגנטי מועבר גם הטמפרמנט ותכונות אישיות רבות אחרות כמו גם תכונות חיצוניות. קיימות תסמונות גנטיות המועברות בתורשה מההורה לעובר. מכאן, לתורשה משקל רב בקביעת אישיותו של אדם, מראהו ומצב בריאותו.

תחושה

מכלול הגירויים הנקלטים על ידי האדם דרך החושים (ריח, טעם, מגע, ראייה, שמיעה) יוצרים פרופיל תחושתי. כאשר ההתפתחות של מערכות התחושה היתה תקינה, מסוגל האדם לווסת את הגירויים האינסופיים בסביבתו באופן המאפשר תפקוד מיטבי ללא מוסחות. זאת על ידי ארגון הגירויים, התעלמות מחלקם והעלאה למודעות של אחרים. תהליך התחושה מערב מספר מערכות- איברי החישה (עיניים, אוזניים, עצבים מוליכים, עור הגוף, בלוטות הטעם והריח וכו') אך גם מערכות נוירולוגיות כגון המערכת הוסטיבולרית והמערכת הפרופריוספטיבית.

תסביך נחיתות

מונח פסיכולוגי המתאר אדם המרגיש כי הוא נחות, בעל ערך פחות משל אחרים. לרוב התחושה עשויה להיות מול כל אדם אחר או מול אחרים משמעותיים. התסביך יכול להופיע גם ברמה התת הכרתית. אדם הסובל מתסביך נחיתות יטה ליזום התנהגויות שמטרתן לפצות על היכולות הנמוכות שלו, כביכול (על פי תפיסתו) וקו התנהגות זה יהיה המוביל והשולט בקבלת החלטות .

תסביך אדיפוס

פרויד טבע מונח זה המתאר תהליך שעובר כל ילד כחלק מהתפתחותו: הילד החש קירבה לאם ומונע על ידי דחפיו המיניים רוצה להתקרב אליה עוד ורואה באביו דמות המאיימת על יכולתו לממש את הפנטזיה ולכן רוצה במותו. כיון ומחשבה זו היא מחשבה מעוררת פחד, קרא פרויד לפחד זה "פחד הסירוס"- הילד המפחד כי אביו יגלה את רצונו בהעלמות האב, ירצה לסרס אותו כעונש על תשוקתו זו לאמו.

תסמונת אספרגר

תסמונת גנטית המאופיינת בעיקר בהיותה כחלק מההפרעות הגורמות לבעיות תקשורתיות וממוקמת על פי ה DSM-IV כחלק מההפרעות על הקשת האוטיסטית (ASD). מאפיינים: ליקוי בתפקוד חברתי (קשר עין, הבעת פנים ,שפת גוף ומחוות), חוסר באסטרטגיות לפיתוח קשרים חברתיים, תחומי עניין מוגבלים, תבניתיות ונוקשות . בעלי תסמונת אספרגר רבים עשויים להיות בעלי אינטיליגנציה תקינה ולעיתים אף בעלי כישורים נדירים וגבוהים מהממוצע בתחומים מסויימים.

תסמונת דאון

תסמונת גנטית אשר מקורה בפגיעה במבנה הכרומוזומלי של העובר. בתסמונת דאון מופיעה טריזומיה בכרומוזום מס' 21 (שלושה כרומוזומים במקום שניים). התסמונת אובחנה לראשונה ע"י דאון ב 1866 והיא אחד הגורמים העיקריים הידועים לפיגור שכלי. שכיחות הלידות של ילדים עם תסמונת דאון היא 1 מתוך 650 לידות. מאפיינים עיקריים: פיגור שכלי, תווי פנים ומבנה גוף דומים (עיניים מלוכסנות, לשון שמוטה), לרוב בעלי מזג חברותי.

תסמונת הX השביר

תסמונת גנטית אשר תוארה לראשונה ע"י מרטין ובל, בשנת 1943. עיקרה - פגיעה בכרומוזום המין X. התסמונת גורמת לפיגור שכלי. שכיחות התסמונת : קיימים מספרים שונים בספרות לגבי השכיחות. מדובר על כ- 1/1250 לידות בנים, 1/2000 בנות. מאפיינים עיקריים: אצל בנים שכיחים יותר סממנים חיצוניים (אפרכסות גדולות, פנים מאורכים), ביישנות, נטייה להימנעות מקשר עין, לעיתים פרסברציות, נפנוף ידיים, חיקוי תנועות וכיו"צ.

תת מודע (ראה: לא מודע)