א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


כבד שמיעה

מושג זה מתייחס לאנשים עם ירידה קלה עד חמורה בשמיעה, היכולים להשתמש במכשירי עזר לשמיעה ולהגדיר עצמם כשייכים לקהילת החירשים או כלל לא. שפתם בדרך כלל היא השפה המדוברת, אם כי ייתכן וישתמשו גם בשפת הסימנים. אדם כבד שמיעה אשר שפתו העיקרית היא שפת הסימנים ייקרא כבד שמיעה מנואלי (אליהו, מזור ורוקניאן, 2003). לקריאה נוספת: לקות שמיעה

כושר

לרכוש מיומנות ולהתאמן. לכל אדם כישורים שונים ומגוונים החל מכישורים גופניים, כישורים אינטלקטואליים, מוסיקליים, אומנותיים ועוד. הכישורים השונים מתפתחים בהתאם לגיל ולמיומנות (הקשורה גם להקשרים התרבותיים).

כלכלת אסימונים

מונח הלקוח מהגישה ההתנהגותית ומשיטות לעיצוב התנהגות. השיטה משמשת לפתרון בעיות התנהגות, לחינוך ילדים בגיל הרך או לרכישת מיומנויות חיים עבור אנשים עם נכות התפתחותית או נפשית במטרה לחזק התנהגויות רצויות והכחיד התנהגויות לא מקובלות. על פי שיטה זו צובר המטופל או הילד אסימונים (נקודות, כוכבים וכד') על התנהגות טובה ורצויה ומאבד אסימונים או זכויות כאשר התנהגותו אינה תואמת את הכללים והגבולות שהוגדרו. בעבור מספר אסימונים יכול הילד להמיר את הזכויות שצבר בפרסים או מתנות. הרעיות הוא לפרק מטלה או כלל התנהגות בצורה שתהיה מאוד ברורה וישימה עבור האדם אשר את התנהגותו רוצים לשנות.

כפייתיות

דחף שאינו בר כיבוש לבצע מעשה מסויים. אדם הסובל ממחשבות אובססיביות, לעיתים מחפש דרך להקל על התחושות שיוצרות המחשבות הטורדניות הוא מוצא כי התנהגויות מסויימות יכולות להביא הקלה זמנית בחרדה. כיוון וזו דרכו היחידה לחוש הקלה מסויימת ושליטה הוא ש דחף עז לחזור על הפעולה שוב. זוהי התנהגות כפייתית (התנהגות המונעת על ידי דחף בלתי נשלט, וביצוע טקסים חוזרים). התנהגויות אלו יבוצעו לרוב על פי חוקים מסויימים וחוזרים ורק כך יפחיתו חרדה.

האדם אשר חייו הופכים לנשלטים על ידי אותה חרדה וצורך בהתנהגויות וטקסים- אינו מצליח לשמור על תפקוד חיים נורמטיביים והפרעה זו הופכת להיות מרכז חייו. (לקריאה נוספת: OCD)

כעס

תחושה חזקה של חוסר צדק ודחף לפרוק רגשות של עלבון, עצב, איום, פגיעה ותסכול בדרכים תוקפניות. הכעס כולל בדרך כלל האשמה של הזולת. כעס הוא רגש העשוי לעלות סביב סיטואציות אינסופיות והופעתו תלויה בעיקר בפרשנות האישית של האדם לסיטואציה. קיימות גישות שונות לטיפול ולניהול כעסים כאשר הם גדלים ושולטים בהתנהלותו של אדם ומפריעים לתפקודו הרגשי בחיי היום יום. כעס שאינו מובע כלפי חוץ ומופנם פנימה יהפוך לדכאון- הפרעה קשה הרבה יותר לטיפול