א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


זולתעצמי

מונח מרכזי בפיסכולוגיית העצמי של היינץ קוהוט המתאר את הייצוגים הפנימיים אשר מפנים האדם לגבי אחרים משממעותיים בחייו המשפיעים על הערך העצמי אשר מגבש ועל הויסות הרגשי שלו. ההתפתחות הרגשית של אדם תלויה בהתפתחותם של יחסים עם אחר משמעותי. כלומר, יחסי עצמי- זולת. יחסי זולת עצמי ראשונים הם יחסים של התינוק עם הדמות המטפלת המגיבה לתחושותיו מאשרת אותן ותומכת בו במצוקתו. בשלב זה ישנה תלות בזולת עצמי וחוסר מובחנות בינו לבין הזולתעצמי. בשלבים מאוחרים יותר חווה הילד יחסי זולתעצמי עם אחרים אליהם שואף להדמות.

זיכרון

יכולתו של אדם לקלוט מידע מהסביבה, לאחסן אותו ולהשתמש בו בעת הצורך. כל תהליך למידה מצריך זיכרון. זיכרון מחולק לזיכרון לטוח קצר ולזיכרון לטווח ארוך. כמו כן ישנו זיכרון דקלרטיבי (מוצהר) המתייחס למידע (תיאורטי) המתקבל מהסביבה ומאוחסן בזיכרון ולזיכרון לא דקלרטיבי, כזה המצריך למידה ישומית, בהתנהגות. קיימות מספר הפרעות בזיכרון: דמנציהה(ירידה בזיכרון עקב מחלת ניוון מוחיות המאפיינת את גיל ההזדקנות), הפרעות זיכרון הנוסעות כחלק מתסמינים של פוסט טראומה (דיסוציאציה), פגיעות מוחיות (הנובעות מנכות התפתחותית או פגיעות ראש בבגרות), או הפרעות נפשיות כגון פסיכוזה, ולעיתים גם כחלק מתסמינים של דיכאון.

זהות מינית

עד שנות השבעים התיחסו להומוסקסואליות כאל מחלה בעלת אבחנה ב DSM-IV . על פי התיאריה הפיסכואנליטית, התפתחות הזהות המינית תלויה בהורים. גם תיאוריות מאוחרות יותר ראו התפתחות של זהות מינית כקשורה לתפקוד המשפחה. בשנות התשעים החלו לראות את ההומוסקסואליות כמצב קיים ולא כהפרעה. הזהות המינית כוללת שלושה מרכיבים: היכולת לומר האם את בן או בת / גבר או אישה ומתפתחת כבר עם התפתחות השפה. התנהגות התואת את הסטירואטיפ של הג'נדר והיא תלויית תרבות, והנטייה / משיכה מינית לבני המין השני או לבני אותו המין. בעיות בזהות המינית הן דבר שכל אחד יכול לחות ולא רק הומוסקסואלים. בני נוער רבים מתנסים בחוויות הומוסקסואליות כחלק מתהליך בניית הזהות שלהם. אנשים רבים מדווחים על קשיים במשיכה מינית, קשיים בתפיסת גוף המקשים על גיבוש זהות מינית ועוד.

זיקנה

טווח הגילאים הסמוך לחלק האחרון של מחזור החיים של אדם. הגדרת הגיל המדוייק בו מתחילה הזיקנה קשורה לתרבות ולתקופה. יש המגדירים זיקנה את התקופה בה מתחילים להופיע סימנים פיזייים של הזדקנות הגוף. הגדרות אחרות עוסקות בפן הסוציולוגי של הזיקנה ומגדירות זיקנה כגיל הפרישה מעולם העבודה. חקר הזיקנה הולך ומפתח יחד עם הארכת תוחלת החיים הממוצעת. המחקרים העכשווים עוסקים בפן הביולוגי בריאותי ובחקר מחלות הזיקנה, הביהטים סוציולוגיים ופסיכולוגיים של הזיקנה.