א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


עבודה סוציאלית
אחד ממקצועות העזרה והטיפול. העבודה הסוציאלית מתמקדת בבעיות חברתיות ורגשיות ובמקור שלהן. ההתערבות בעבודה סוציאלית יכולה להיות עם הפרט, המשפחה או הקהילה. אחד הדגשים בערכי המקצוע הם התערבות אקולוגית ומערכתית. עובד סוציאלי הוא מי שסיים את לימודיו לתואר ראשון בעבודה סוציאלית באחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה המוכרים ונרשם בפנקס העובדים הסוציאליים.

עיוורון

לקות ראייה, המתבטאת בירידה ביכולת לקלוט ולעבד גירוים חזותיים, יכולה להופיע ברמות שונות ולהגרם בשל פגיעות שונות. עיוורון הינו לקות הראייה בדרגה החמורה ביותר- בדרך כלל נהוג לתאר עיוור כמי שלא יכול לראות אפילו אור. עם זאת, ההגדרה של משרד הרווחה המגדירה מי זכאי לתעודת עיוור ולהטבות נוספות, היא הגדרה מקלה ורחבה יותר. עיוורון יכול להופיע מלידה בשל פגם גנטי או בשלב מאוחר יותר בשל פגיעה מוחית או מחלת עיניים (קטרקט שלא נותח, מחלה ניוונית).

עימות, קונפרונטציה

קונפרונטציה, או עימות, הינה מיומנות המשמשת את המטפל הרגשי בשיחות טיפוליות לצורך הצבעה על אי הלימה בין הצהרותיו של מטופל לבין מעשיו והתנהגותו. העימות נעשה במהלך הטיפול ובפני המטופל. כמו כן ניתן להשתמש בעימות כאשר רוצה המטפל להביא את המטופל לידי התמודדות אמיתית עם השלכות התנהגותו. מטרת העימות היא ליצור התקדמות בטיפול כאשר ישנה תקיעות או בכדי לשחרר את המטופל מדפוסי התנהגות שאינם מקדמים אותו.

עצמי מזוייף

מונח שטבע דונלד וויניקוט המתאר אדם התופס את עצמו ומציג עצמו בפני הזולת באופן שאינו אמיתי וקוהרנטי למי שהוא באמת. אדם נאלץ לבנות אני מזוייף ולהתאים את מי שהוא לצרכיהם של האנשים סביבו כאשר חווה מצד אמו חוסר הענות לצרכיו, (האם שאינה טובה דיה) ולא התאימה עצמה לצרכיו כתינוק. לכולנו חלקים של אני מזוייף שאנו מאמצים על מנת להתאים עצמנו לדרישות החברתיות. כאשר אנו מתחילים להזדהות ואחר כך לאמץ זהות של אחרים כדי להיות מקובלים על ידי הסביבה, האני המזוייף מתחיל להיות פתולוגי.

עקרון העונג

פרויד טען כי החלק הלא מודע של האישיות מונע על ידי עקרון העונג, בשונה מעקרון המציאות המנחה את האגו. עקרון העונג הוא הדוחף ומניע את האדם לפעול על פי הדחפים החייתיים הפרימיטיביים שהם היצר המיני והתוקפנות. רוב האינטראקציות ופועלנו בעולם מונעים בסופו של דבר על ידי עקרון זה שבבסיסו הצורך הבלתי נשלט שלנו להמנע מסבל ולהגיע למצבי עונג ראשוני (עונג מיני).