א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


נוירוזה

חוסר איזון נפשי המתבטא בקשיי תפקוד הפוגעת באיכות חייו של האדם. הנוירוזה הינה קבוצת הפרעות נפשיות המבטאות מצוקה או קונפליקט פנימי ובאה לידי ביטוי בדכאון, פוביה, התנהגות כפייתית או חרדה. האדם הנוירוטי אינו מנותק מהמציאות ואינו פסיכוטי. מקור השימוש במונח נוירוזה לקוח מהגישה הפסיכואנליטית והשימוש בו כיום הולך ופוחת.

נקרופיליה

פאראפיליה הינה במשיכה מינית לגופות. קיימות מעט עדויות לנטיה או למימוש אמיתי של קיום יחסי מין עם גופות והמונח משמש בעיקר לתאר הנאה מהמתה לצורך הפקת הנאה מינית או הנאה מקשר מיני בו האדם השני דומם לחלוטין.

נרקיסיזם

אהבה עצמית מופרזת. עיסוק מוגזם של האדם בעצמו וצורך עז להיות מוערך ומושא להערצת האחרים. לאנשים רבים מידה מסוימת של נרקסיזם והמונח שגור ושכיח בשימוש בו אך ברמה גבוהה מדובר בהפרעת אישיות נרקסיסטית. מקור השם הוא במיתוס היווני על נרקיס, שהיה אהוב על הנערות ודחה אותן עד כי האלים גזרו עליו להתאהב בעצמו. נרקיס בילה את ימיו בבהייה וערגה להשתקפותו באגם עד שגווע. במקום בו שכב פרח הפרח נרקיס ומשם מקור השם.

הפרעת אישיות נרקסיסטית

מתארת הפרעה בה האדם אינו מסוגל לאמפתיה ואינו רואה את האחר ואת צרכיו מכיוון ועסוק באופן תמידי בעצמו. כמו כן יטה הנרקסיסט לנצל את האחרים לטובת קידום מטרותיו האישיות, וישקיע זמן רב בטיפוח עצמי. (לקריאה נוספת: נושאים נוספים)

נרקולפסיה

הפרעת שינה המאופיינת בנפילה פתאומית לתרדמת באופן בלתי רצוני ובלתי נשלט. ההתקף יכול להמשך בין 30 שניות ועד 30 דקות ויכול להגיע כאשר האדם באמצע פעילות (שחייה, חציית כביש וכדומה) ומכאן הסכנה. זוהי מחלה כרונית אשר הפגיעה הגורמת לה היא נוירולוגית- פגיעה במרכז השינה והעירות במוח.