א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


יונג, קארל גוסטב (1875-1961)

פסיכולוג ופסיכיאטר שוויצרי. היה תלמידו של פרויד ולאחר מכן יסד את זרם ה"פסיכולוגיה אנליטית". אחד מהמושגיםהמרכזים שטבע היה הזיכרון הקולקטבי- לכל בני האדם יסודות משותפים של דימיון הבאים לידי ביטוי בדת ובמיתוסים תרבותיים. יונג עסק רבות בניתוח החלומות הנשען בין היתר על הזיכרון הקולקטיבי.

יחסי אובייקט

אובייקט- אדם אחר משמעותי. המונח יחסי אובייקט מתאר את היחסים של הפעוט עם הדמויות המטפלות המשמעותיות דרכם לומד הפעוט להכיר את העולם ואת עצמו. יחסים אלו ישפיעו על התפתחותו הנפשית של הפעוט וישפיעו על יכולתו ליצור קשרים משמעותיים גם בבגרות.

יעוץ

פנייה לאנשי מקצוע לצורך קבלת מידע, הכוונה ותמיכה סביב קושי ממוקד. קיימים סוגי יעוץ רבים, ביניהם יעוץ ארגוני- המכוון ויעץ בתחומי כוח אדם עבודת צוות וניהול ארגונים וחברות, יעוץ זוגי – שמטרתו לכוון זוגות במשבר, יעוץ טיפולי – הניתן על ידי עובדים סוציאליים או אנשי חינוך וטיפול שונים במטרה ללות את האדם בפתרון משבר או בעיה ספציפית. היועץ, בניגוד למטפל אקטיבי יותר ומספק מידע והמלצות לפעולה.

יצוג סמלי

מונח מתחום התפתחות הילד ומתאר את היכולת להשתמש בסמל (מילה, ציור, חפץ) כמייצג רעיון, אירוע, או אובייקט. שפה היא סוג אחד של יצוג סמלי. על הילד להגיע לבשלות קוגניטיבית המאפשרת הכללה והפשטה על מנת לרכוש את הכיולת ליצוג סמלי.

יעילות עצמית Self Efficacy

תפיסתו הסובייקטיבית של האדם את עצמו כבעל יכולות, כוחות ומסוגלות להתמודד עם אתגרים בחייו. אדם בעל יעילות עצמית גבוהה יחווה רווחה נפשית גבוהה יותר ויכולת גבוהה יותר להתמודד עם דחק, לחץ ומשבר. חלק ממטרותיו של טיפול פסיכולוגי הן שיפור היעילות העצמית ותפיסת המסוגלות.