א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת


דה- סנסטיזציה

הפחתת רגישות לגירוי באמצעות חשיפה הדרגתית (מבחינת עוצמה ותדירות)של האדם לאותו גירוי. דה סנסטיזציה היא טכניקה המשמשת את אנשי הרפואה ברגישות לגירוי פיזיולוגי הגורם לתגובות פיזיולוגיות לא רצויות וגם לטיפול בפוביות חרדות וטראומות כאשר הגירוי הדחוי הוא נפשי. התחום הרגשי נפשי, דה סנסיטיזציה היא טכניקה קצרה הכוללת לימוד טכניקות של הרפיה, בניית הירארכיה של גירויים המעוריים את אותה תגובת חדרה ואז בשלב השלישה חשיפה הדרגתית על פי ההירארכיה תוך שימוש בטכניקות ההרפיה כך שהאדם מצליח להכחיד את התגובה הנגרמת בעת הצגת הגירוי באמצעות הרפיה.

דיכאון

מצב של הפרעה מתמשכת במצב הרוח המאופיינת בעיקר בעצבות ירידה בפעילות ובאנרגיה. אנשים מדוכאים מתארים תחושה של רגשות שליליים, בין אם בתחושתם כלפי עצמם (מרגישים שאינם בעלי ערך) ובין אם כלפי אחרים (מאמינים שהזולת לא אוהב, לא מעריך אותם ולא חפץ בקרבתם). אנשים הלוקים בדיכאון חווים לרוב ביקורת מן הסביבה על כי אינם מתארגנים להתגבר על הקושי. ביקורת זו נובעת מחוסר הבנת הבעיה והיא אף מעצימה את הקושי בכך שמהווה עוד מקור לאכזבה ולמחשבות ביקורתיות כלפי העצמי. דיכאון קליני, שאיננו דיכאון חולף או דיכאון קל, הוא הפרעה נפשית שההתמודדות עמה קשה ביותר. מדובר בתקופה בת שבועיים לפחות של ירידה קשה במצב הרוח. בדיכאון קליני תחושות אלו חורגות מכל פרופורציה של סיבה או גורם חיצוני. אנשים מדוכאים חשים חסרי אונים וחסרי תקווה, ומאשימים את עצמם בתחושות אלו. לקריאה נוספת: בעיות והגדרתן)

דימוי עצמי

מושג המתאר מערכת מאורגנת של תכונות והערכות שהאדם מייחס לעצמו ומתנהג לפיהן בנוגע לתכונותיו הגופניות והאישיותיות,על יכולותיו וקשייו בתחומים שונים ועל שאיפותיו לעתיד. הדימוי העצמי נבנה החל מגיל הינקות ומתעדכן לאורך כל החיים יחד עם התפתחות האדם ושינויים בכל תחומ חייו. הדימוי העצמי יכול להשתנות בין תחום לתחום (אדם יכול לתפוס עצמו כבעל אינטיליגנציה גבוהה אך כדחוי חברתית) ומשפיע באופן ישיר על סיכויי הצלחתו של אדם בכל אחד מתחומי החיים.

דימיון מודרך

שילוב של טכניקות לאיזון והרפיה הכולל בין השאר ויזואליזציה של דימויים וחושים אחרים במטרה לבגיע להרגעה כללית ושליטה על תחושות גופניות אותן רוצים להעלים. "לגעת במחשבות"- טכניקות אלו מושתתות על התפיסה כי כאשר האדם מדמיין משהו מאוד חזק ומשקיע אנרגיה רבה במשחבותיו- הדבר יכול להפוך למציאות. התודעה קרובה למציאות. נהוג להשתמש בדמיון מודרך לטיפול במצבי דחק, חרדה ואף לטיפול בכאבים כרוניים.

דיסאוריינטציה

ליקוי בתפיסה המרחבית. אנשים חווים מצב של דיסאוריינטציה כאשר הם מסתכלים על אשלייה אופטית, או כאשר הם נחשפים לגירוי חזותי מבלבל. אנשים בעלי לקות למידה – דיסלקציה, נכנסים למצב של לדיסאוריינטציה מדי יום כתגובה לגרוי חושי מופשט שאינו מוכר (גרפי, חפץ או גירוי מרחבי) אשר תבוא לידי ביטוי בהשמטה, הפיכה או החלפת מיקום של אותיות ומילים בקריאה, סרבול מוטורי והאטה בפעולות מוטוריות, בלבול בתחושת הזמן ועוד. לטעויות אלו יש השפעה רגשית ועשויות ליצור תסכול, התנגדות ולהשפיע על גיבוש הדימוי העצמי.

דיסגרפיה

לקות למידה המפריעה לרכישת יכולת כתיבה תקינה. חלק מהקשיים בכתיבה נגרמים בשל בעיות מוטוריות של ויסות הכוח המופעל בשריר היד וכף היד מה שמקשה על השליטה בעפרון. בנוסף, קיימת לקות נוירולוגית הגורמת ללקות הלמידה.

דיסוננס קוגניטיבי

מושג שנטבע על ידי ל. פסטינגר ולקוח מעולם הפסיכולוגיה החברתית. המושג מתאר אדם המתלבט בין שני רעיונות סותרים או בין אמונתו ברעיון מסויים לבין התנהגות הסותרת אותה. לבני אדם נטייה לעקביות וכאשר יש סתירה בין אמונה בה מתזיק אדם לבין התנהגותו בפועל, השאיפה לעקביות תביא אותו למצוא הסבר ראציונאלי או שינוי בעמדתו על מנת לצמצם פער זה.

דיסוציאציה

ניתוק. הפרעה באינטגרציה של האישיות, במצב הרגשי ובתודעה של האדם. הניתוק הוא בין מחשבות שהאדם מבטא והתנהגותו לבין חלקים אחרים מודעים באישיותו כגון זכרונות, חלומות או עבר של טראומה. בדרך כלל מופיעה דיסוציאציה כתסמין של הפרעה נפשית- כגון פסיכוזה,או כמנגנון הגנה בהפרעה פוסט טראומטית. אדם הסובל מדיסוציאציה עשוי לתאר פלאשים של זכרונות ללא כל קשר אסוציאטבי ניתן להסבא למצב הנתון או מעבר בין רעיונות שונים במהלך שיחה ללא הקשר הגיוני לכאורה.

דיסלקסיה

ממשפחת לקויות הלמידה. מאופיינת בקושי בקריאה בהתאם למצופה על פי גיל. איטיות בקריאה, שיבושים וקושי בהפקת משמעות מן הנקרא. לסובלים מדיסלקציה קיים וקושי להתמודד עם קריאה והבנה של טקסטים ארוכים.

דיסקלקוליה

קושי ברכישה של מיומנויות החשבון בהתאם למצופה על פי גיל. קושי ניכר בהבנת מושגים מרכזיים בחשבון ובקשיים בעשיית פעולות החשבון. לעיתים ניתן לראות גם קושי בהבחנה הכמותית (השוואה בין כמויות, יכולת אומדן) ובהבנה של רצף (כגון רצף של מספרים ורצף פעולות חשבוניות).

דמנציה

קבוצת סימפטומים הקשורים לזכרון (בדרך כלל בעיקר בזיכרון לטווח קצר), דיבור ותפיסה הנגרמים ממחלת מוח. הסימטומים באים לידי ביטוי בשינוים בהתנהגות (לדוגמה איבוד תפקודי יום יום) ברגש וביכולות התקשורתיות. דמנציה היא מחלה פרוגרסיבית (הסימפטומים הולכים ומחמירים עם הזמן) וקצב ההתקדמות שלה שונה מאדם לאדם. מבין המחלות השכיחות הגורמות לדמנציה הן מחלת האלצהיימר, דמנציה ווסקולרית.